Більшість ірландців проголосували за схвалення Лісабонського договору про реформування діяльності Європейського Союзу на повторному референдумі в п'ятницю, - свідчать результати неофіційних опитувань на виході з дільниць для голосування (exit polls).
Офіційних опитів ірландські і зарубіжні ЗМІ цього разу не проводили, проте неофіційні підрахунки свідчать про перевагу прихильників євроінтеграції.
«Поки exit polls явно свідчать про перевагу тих, хто проголосував «за», особливо в робочих міських районах, де минулого разу були сильні позиції тих, хто був «проти», - заявив журналістам представник правлячої ірландської партії «Фіенна фойл».
Офіційний підрахунок голосів почнеться в суботу вранці, а результати референдуму, як очікується, будуть оголошені вже вдень.
У червні 2008 року на аналогічному референдумі більшість населення Ірландії (53,4%) проголосували проти нового основоположного документа про діяльність Європейського Союзу.
На думку експертів, основною причиною цього стали тоді страхи жителів «смарагдового острова» з приводу превалювання ролі Євросоюзу над національним законодавством, зафіксоване в Лісабонському договорі, а також можливість посилення військової складової ЄС, яка може представляти загрозу для політики державного нейтралітету Ірландії.
Ірландія погодилася провести повторний референдум після того, як лідери ЄС у червні цього року надали країні політичні гарантії, що у разі схвалення на повторному референдумі Лісабонського договору його набуття чинності не буде пов'язано для країни з вимогою легалізації абортів, відміни пільгового податкового режиму і відмови від військового нейтралітету, а також з позбавленням крісла в Єврокомісії.
Лісабонський договір був підписаний лідерами країн Євросоюзу в Португалії в грудні 2007 року. Він передбачає низку інституційних реформ Євросоюзу, включаючи введення посад президента і міністра закордонних справ ЄС. Однак для того, щоб договір набув чинності, необхідне схвалення документа всіма державами ЄС.
Ірландія - єдина країна Євросоюзу, де новий договір повинен був пройти через схвалення на всенародному референдумі. В інших державах його ратифікували парламенти (у декількох країнах ратифікаційний процес знаходиться у стадії завершення).
Ірландці не вперше відкидають загальноєвропейський документ. У 2001 році на подібному референдумі вони відкинули Договір Ніцци, де була прописана процедура розширення Євросоюзу за рахунок країн Центральної і Східної Європи. Уряд країни організував ще один референдум, де договір був, зрештою, схвалений, і за іронією долі, розширення ЄС у травні 2004 року припало саме на період ірландського головування в Європейському Союзі.
За матеріалами РІА «Новини», «Погляд»
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом