День фізкультури і спорту. День українського кіно. Міжнародний день краси. Відзначається за ініціативою Міжнародного комітету естетики і косметології СИДЕСКО. Таджикистан святкує День незалежності. Крим відзначає День пам'яті воїнів, полеглих при обороні Севастополя і в Кримській війні 1853-1856 років. Цей день відзначають з 1997 року згідно з рішенням Кримського парламенту.
Цей день в історії України: В 1944 році СРСР і Польща уклали договір про відселення українців з Східної Польщі. В 1961 році в Києві відбувся перший виступ Українського державного балету на льоду.
9 вересня 1944 року – Люблінська угода. Влітку 1944 року Микита Хрущов, котрий очолював ЦК КП(б)У і Раду Народних Комісарів УРСР, зробив спробу приєднати до території України Підляшшя, Холмщину, Надсяння. Була навіть складена карта Холмської області. Але Кремль відхилив ці пропозиції, оскільки вже було сформовано інше бачення післявоєнного устрою Європи. 9 вересня 1944 року була підписана угода, з якої переселення і почалося. Угодою було передбачено переселення на територію УРСР всіх українців, що проживали в Хелмському, Грубешівському, Томашевському, Любачівському, Ярославському, Перемишльському, Ліськовському, Замостовському, Красноставському, Білгорайському, Влодавському повітах. Це торкалося також інших районів Польщі, де були українці, які хотіли переселитися з території Польщі до України, а також евакуації до Польщі всіх поляків і євреїв, які перебували в польському громадянстві до 17 вересня 1939 року, проживали в УРСР і виявили бажання переселитися. В угоді підкреслювалося, що евакуація є добровільною і тому примушення не може бути застосовано ні прямо, ні побічно. Термін проведення евакуації встановлювався з 15 жовтня 1944-го по 1 лютого 1945 року. На вимогу однієї з сторін цей термін міг бути продовжений за взаємною згодою.
У Люблінською угодою імітувалося встановлення кордону між двома народами - українським і польським. Москва неначе залишалася осторонь. Українці не хотіли їхати в «радянський рай», поляки не хотіли залишати Україну, багато хто вважав що вони і так на відвічно польській території, а Львів – польське місто.
У Варшаві, Києві і Москві зрозуміли, що Люблінська угода не отримала масового схвалення ні з боку українського, ні з боку польського населення. І з кінця літа - початку осені 1945-го вирішили перейти до застосування виключно примусових заходів стосовно переселень. За офіційною статистикою, до жовтня 1946 року з України до Польщі було переселено 812 688 осіб, а з Польщі в УРСР за станом на березень 1947-го переселили 472 635 осіб.
Православні: Анфіса, Пімен, Поліна, Сава.
Католицькі: Петро, Сергій, Яків.
Цей день в історії:
337 Три сини імператора Костянтина поділили між собою Римську імперію.
1776 Затверджено нову назву Об'єднаних Колоній Америки – Сполучені Штати Америки.
1835 У Франції введена жорстка цензура преси.
1850 Каліфорнія стала 31-м американським штатом. Після відкриття золота її стали називати «штат Ельдорадо», нині Каліфорнію називають «штат Еврика», «країна золота», «золотий штат», «виноградний штат».
1886 У столиці Швейцарії Берні підписана Конвенція про охорону літературних і художніх творів - перша міжнародна угода в галузі авторського права.
1892 Американський астроном Е. Барнард відкрив п'ятий супутник Юпітера – Амальтею.
1893 У Німеччині створений футбольний клуб «Штутгарт».
1905 У Російській імперії видано указ про автономію університетів і їх право вибирати ректорів.
1952 Постановою Ради Міністрів СРСР сформовано дві групи фахівців з створення атомного підводного човна, загальне керівництво роботами поклали на одного з ініціаторів створення АПЛ заступника голови Радміну В’ячеслава Олександровича Малишева.
1956 Елвіс Преслі вперше з'явився на національному телебаченні.
1990 Убитий священик Олександр Мень (22.1.1935-1990).
2002 Кінорежисер Олексій Герман оголосив про вихід з Союзу кінематографістів країни. Він заявив ІТАР-ТАРС, що не згоден з «брехливою політикою нинішнього керівництва Союзу». Герман вважає, що ця організація на чолі з Микитою Михалковим зрадила своїх членів.
9 вересня народилися:
1769 Іван Петрович Котляревський (1769-10.11.1838), український письменник, поет і драматург, основоположник сучасної української літератури. Написана ним в 1798 році комічна поема «Енеїда», стала першим літературним твором на українській мові, а за п'єсою «Наталка-Полтавка» була створена однойменна опера.
1828 Лев Миколайович Толстой (1828-20.11.1910), письменник.
1916 Керк Дуглас, американський актор, володар «Оскара» («Спартак», «Жадання життя», «Вікінги», «Сім днів в травні»).
1918 Борис Володимирович Заходер (1918-7.11.2000), поет, перекладач. «Вінні-пух і всі-всі-всі», «Мері Поппінс», «Пітер Пен» вперше були видані в СРСР в перекладах Заходера.
1930 Надія Василівна Румянцева, кіноактриса («Дівчатка», «Королева бензоколонки», «Одруження Бальзамінова»).
1952 Дейв Стюарт, англійський рок-музикант (Eurythmics, сольні проекти).
1960 Х'ю Грант, англійський кіноактор («Чотири весілля і одні похорони»).
1960 Вадим Степанцов, поет, співак, автор пісень («Король, жовтогаряче літо», «Добривечір, Москва»).
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом