Учора молода Україна святкувала своє повноліття. З цієї нагоди в столиці з самого ранку почалися урочистості, а саме – парад військ, старт якому поклало підняття Державного прапора України на головній площі країни Майдані Незалежності.

Після традиційного генеральського об'їзду парадних розрахунків і перевірки

їх на готовність до урочистого проходження, слово «передали» Верховному Головнокомандуючому Збройними силами України, Президентові Віктору Ющенку.

На Майдані також були присутні сім'я Ющенка, прем'єр-міністр Юлія Тимошенко, секретар РНБО Раїса Богатирьова і глава Секретаріату Віра Ульянченко

У властивій йому манері, пан Президент, як завжди, «злегка» затягнув і тим самим вніс несподівані корективи до сценарію свята – через дуже тривалу президентську промову був порушений ретельно відпрацьований хід заходу і літаки над Хрещатиком полетіли в той момент, коли піхота ще не закінчила свої «маневри».

До речі, люди, що прийшли подивитися видовище, якось не дуже звертали увагу на Ющенка, вважаючи за краще спілкуватися один з одним. Було очевидно, що їм набагато цікавіше спостерігати, як по Хрещатику марширують декілька тисяч військовослужбовців у красивих мундирах.

 

Коли в небі загуділа авіація, багатотисячний натовп, як по команді підкинув угору фотоапарати і телефони, з легким зітханням, у якому цілком можна було розрізнити не тільки захоплення, але і гордість.

Як і передбачалося, «родзинкою» параду став проліт авіалайнерів Авіаційної національної транспортної компанії імені Антонова.

 

Спочатку над Хрещатиком пролетів новітній український пасажирський літак Ан-148. За ним у небі з'явився вантажний літак Ан-124 «Руслан» і замикав демонстраційний проліт найбільший у світі літак Ан-225 «Мрія» і винищувачі МІГ-29.

«Знаєте, я взагалі прагну виїхати з міста, коли в центрі проводяться якісь подібні заходи, тому що наші вулиці перетворюються на імпровізовані ринги далеко не тверезих тих же«гостей столиці» і сміттєзвалище. Але сьогодні вирішила відійти від правил і одним оком глянути на парад, усе-таки сьогодні Україні - 18, символічна дата. Не скажу, що те, що відбувалося, мене вразило - знову багато політики. Хоча сподобалася авіація - давно такого не бачила», - призналася ForUm’y киянка Поліна.

«Наша країна – найкраща, - прокричала крізь гул літаків, дівчина Наташа. – Нехай хто що хоче говорить, але ми сильні все одно, як би там не було! Наша незалежність – це ми, просто ми!».

На запитання «що для Вас незалежність України?», киянин Ігор, відмітив: «Пам'ятаю, як дід розповідав про те, як він воював. Ці емоції важко передати - так ставитися до Батьківщини, і так її захищати ще треба вміти! На жаль, наше покоління до кінця не усвідомлює, що це таке. Ми мислимо побутовими, а не духовними матеріями. Ось подивіться навколо: хіба ці люди прийшли сюди подумати про значення цього свята? Сумніваюся. Вони прийшли заради видовища. «Хліба і видовищ» - наш максимум. Напевно, повинно пройти не одне десятиліття для того, щоб ми до кінця усвідомили і оцінили те, що відбулося в 1991 році».

А гостя з Криму, Ірина Степанівна, не посоромилася прямолінійно виразити своє відношення до сьогоднішнього дня: «Ось цікаво, коли ми, прості громадяни, зможемо побачити повний кошторис проведення параду? А то гроші наші витрачають, а ми до ладу і не знаємо, куди! Зрозуміло ж, що по владних кишенях осідають навіть не тисячі гривень. Неприємно і осоружно, а ми мовчимо!».

Можливо, ми почули б і не одну ще таку думку, але наша увага перемкнулася на дітей, які після параду вишикувалися буквально в чергу, щоб «полазити по танках».

До речі, забиратися на танки дозволялося не тільки дітям. Цього року відмінністю параду став демонстраційний показ зразків озброєння і військової техніки, розміщених на Хрещатику від Майдану до Європейської площі.

Серед них уперше були представлені новинки українського оборонно-промислового комплексу – основний бойовий танк «Оплот», бронетранспортер БТР-4 «Ладья», легкоброньований транспортний засіб «Дозор-Б», бойова броньована машина спецназу БММ «Козак». До речі, на одному з таких «броневичків» проїхався по Хрещатику і Президент України Віктор Ющенко.

Також усі охочі могли ближче ознайомитися з БТР-80, військовим джипом «Хаммер», бойовою машиною піхоти БМП-1 з модулем «Шквал» і БМП-2, модернізованим танком Т-64 БМ «Булат», самохідними гаубицями, танковими гарматами, реактивними системами залпового вогню, ракетними і зенітно-ракетними комплексами.

 

Поряд з кожною машиною знаходився інструктор, який терпляче пояснював кожному - «що і як, і дозволяв сфотографуватися на тлі військового «гламура», що з радістю віталося жителями і гостями столиці.

«Дітям подобається, ми на парад ходимо тільки заради них, - говорить киянка Ольга. – Нинішній парад мало чим відрізняється від попереднього, хіба що народу більше і в метро чомусь на Майдан не пускають. Але нам головне, щоб діти були задоволені – самі ми його і по телевізору не дивилися б».

 

До речі, культурна програма святкування повноліття незалежної України була продумана «з розмахом». На Майдані після параду українців і гостей столиці розважали військові оркестри.

Ті, чия душа не жадала пафосу, могли відправитися в ландшафтний парк на виставку квітів або на Андріївський спуск на вернісаж.

 

Бажаючі позмагатися в швидкісному поїданні вареників за путівку до Єгипту могли залишитися на Майдані і там дочекатися традиційного вечірнього святкового концерту і салюту.

 

Що ж, ось і минув черговий «день варення» України. Як мовиться, згасли рампи, опустилася завіса, але залишилася надія, що і наступного року і через рік – коли нашій незалежності буде вже двадцять, ми також дружно прийдемо привітати молоду красиву державу. І не тільки привітати, але і зробити так, щоб з кожним роком вона ставала кращою. А це, як відомо, залежить тільки від нас.

 

Фото Володимира Сіндєєва

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2022