По класиці жанру передвиборні «розбирання» наводять шум не тільки всередині країни, але і за її межами. Особливо коли йдеться про обрання Глави держави. Пригадавши про майбутнє волевиявлення в Україні, Росія вирішила діяти на випередження, і відкрито висловила своє «фе» нинішньому Президентові України Віктору Ющенку. Причому, у письмовій формі. «Проблеми в двосторонній співпраці, звичайно, існували і раніше. Це було природно для ситуації після розпаду Радянського Союзу, коли довелося налаштовувати відносини між двома суверенними державами. Однак те, що ми спостерігаємо в роки Вашого президентства, не можна сприймати інакше, як відхід української сторони від принципів дружби і партнерства з Росією, закріплених у Договорі 1997 року», - звернувся до Віктора Андрійовича Президент РФ Дмитро Медведєв.
Написав він і про НАТО, і про зброю для Грузії, і про Чорноморський флот. Загалом, пригадав усі «тріщини» російсько-українських відносин.
Експерти і політики, опитані ForUm’ом, зупинилися на думці, що «всьому провина» майбутні вибори українського Президента.
«Як ми знаємо з історії, Росія, як правило, якщо нападає, то без оголошення війни. Ми це бачили свого часу на прикладі Фінляндії і країн Прибалтики, Грузії. Тому це не оголошення війни, а спроба вплинути на внутрішньополітичну ситуацію в Україні у зв'язку з президентськими виборами. Це спроба розколу – і подивіться, що відбувається. Росія наполягає на базуванні ЧФ РФ, російські військові, всупереч договору, переміщаються по території України. Адже не український консул у Петербурзі переміщається по місту, вірно? Усе відбувається «дзеркально» навпаки: Росія втручалася в українську політичну ситуацію під час попередніх президентських виборів, намагаючись нав'язати нам своє бачення і свого кандидата. Іншими словами, хотіла перетворити Україну на маріонеткову державу», - говорить експерт Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при Міністерстві закордонних справ України Олександр Палій.
На його думку, Росія проводить антиукраїнську кампанію, «яка, до речі, дає свій результат, і сьогодні більшість росіян ставляться до українців погано», тоді як більшість українців якраз навпаки – ставляться до росіян дуже добре. «Якщо, загалом, то це все спроби перекласти проблеми «з хворої голови на здорову», оскільки Україна щойно забезпечила на найвищому рівні візит російського Патріарха, який займався тут відвертою політичною пропагандою.
І після того, як Україна дуже ліберально до всього цього віднеслася, звинувачувати її в антиросійській політиці – така пропаганда схожа на геббельськовську, коли все легко переверталося з ніг на голову», - сказав експерт.
За словами Палія, Україна повинна зрозуміти, що «все це походить» від того, що вона слабка і тому дуже зручна як «хлопчик для побиття». «Цьому, до речі, чимало сприяє і те, що наша політична еліта перенасичена зрадниками», - пояснив він і додав: «Я думаю, заяву Медведєва потрібно взяти до відома, можна показати якоюсь заявою МЗС абсурдність цих звинувачень з висуненням багатьох існуючих аргументів – але у будь-якому випадку, реагувати потрібно спокійно. Треба розуміти, що це не внаслідок нашої політики, а внаслідок нашої самостійності і нашої слабкості».
Народний депутат з ПР, заступник голови комітету ВРУ з закордонних справ Леонід Кожара вважає, що в заяві президента Росії простежується якась повчальність у зв'язку з президентськими виборами в тому плані, що російська сторона хоче звернути увагу на помилки нинішнього Президента «для науки наступному». «Ось якісь такі повчальні нотки, мені здається, є – що, до речі, не зовсім звично для практики двосторонніх відносин», - зазначив він.
Парламентарій упевнений, що в листі Медведєва дається оцінка ролі Президента Ющенка в розвитку україно-російських відносин. «І тут є певна частка об'єктивності. Ми бачимо, що були зруйновані всі механізми україно-російських відносин, які існували раніше. Більша частина відповідальності за те, що фактично не працювала міждержавна комісія Ющенко – Путін (пізніше Ющенко – Медведєв) лежить на Президентові України», - підкреслив Кожара.
У свою чергу його колега по парламенту і комітету Андрій Парубій заявив, що таким чином Росія починає широку пропагандистську кампанію проти Ющенка, оскільки найвище політичне керівництво Кремля не хоче бачити його повторно в цьому кріслі. «У цьому випадку, ця заява не є аргументованою, тому що, якщо проаналізувати кроки Росії відносно України за останній період, то там ми побачимо низку недружніх, неприємних моментів. Ця заява має виключно політичний підтекст і означає фактичну участь керівництва Росії в президентській кампанії», - пояснив він.
На думку нардепа, Секретаріт Президента України повинен ухвалити рішення, чи відповідати Росії. «Але я вважаю, що Україна повинна дати відповідь на цей лист. А в якій формі – вирішуватимуть у СП», - підсумував Парубій.
Ольга Москалюк, Лєра Нєжина
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом