Минулої суботи в селі Стрітівка Кагарлицького району Київської області відбувся фестиваль кобзарського мистецтва «Козацька ліра», організований Міжнародним Фондом «Єдиний світ».
Спрадавна кобзарі вважалися хранителями духовного генофонду українців, їх називали посередниками між Богом і людьми. Майстерно вплітаючи в оповіді реальність і тисячолітню народну мудрість, «лірники» будили національну самосвідомість українців, за що, власне, і були приречені на вимирання. А разом з ними, на жаль, зникала і неоцінима духовна спадщина України: думи, пісні, звичаї, мова.
Через те і важлива ця «перша ластівка» - «Козацька ліра», що зібрала на тлі дивовижної Стрітівської природи кобзарів з усієї України, які зуміли не тільки налаштувати вдячних слухачів на ліричний лад, але і згуртувати людей, що досі не знали один одного.
Як розповів ForUm’y ініціатор заходу, член правління Міжнародного Фонду «Єдиний світ» Володимир Макієнко, який більше року шефствує над єдиною в Україні вищою педагогічною школою кобзарського мистецтва, що знаходиться в Стрітівці, «ідея проведення фестивалю виникла рік тому».
«На випускному вечорі, в спілкуванні з викладачами, якось непомітно виникла ідея проведення цього літа кобзарського фестивалю. Тим більше, це співпадало з двадцятиріччям школи, заснованої ще при Союзі, – в 1989 році», - зокрема, сказав парламентарій і додав: «Ми зробили звичайну справу – підтримали українські традиції, оскільки живемо в Україні. Ці традиції повинні сприйматися не тільки у нас, але і в усьому світі, тому що ідентифікують нас як націю. Ми молода держава, через місяць нам буде усього 18 років, але наш народ дуже стародавній і ми повинні оберігати всі його досягнення – це допоможе нам стати сильними і могутніми».
Погодився з колегою і глава правління Міжнародного Фонду «Єдиний світ» Едуард Прутник: «Нас цікавить усе, що складає історію і духовну культуру України – все, що є основою нашої нації. Ми повинні взяти від світу найкраще, зберігши при цьому свою індивідуальність».
До речі, на фестивалі був встановлений і зафіксований новий український рекорд – наймасштабніше за кількістю учасників (176 кобзарів) одночасне виконання української народної пісні на слова Т. Г. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий».
Також усі охочі могли взяти участь у «Козацьких розвагах» на інтерактивних майданчиках за великою сценою, де, крім бойових змагань, гостям фестивалю пропонували покуштувати святковий козачий куліш.
Хто ж вважав за краще спостерігати за сценою, під звуки літаврів подивилися театралізоване дійство «Як козак ставав кобзарем», побачили святковий феєрверк з кольорових димових стрічок і безлічі крихітних українських прапорців, прикріплених до яскравих кольорових парашутів.
І точно ніхто не залишився байдужим, побачивши вогнище, запалене прямо посеред озера «у супроводі» чотирьох піротехнічних «свічок».
«Швидко розгорілося вогнище – хороший знак», - задоволено зазначив хтось з селян. – «Значить, рік буде урожайним, а Україна багатою».
«Більше б таких свят, - відмітила середніх років жінка, що представилася Світланою. – Дивіться, скільки молоді! Розважаються, їм весело, а зазвичай нудьгують і від цього нісенітниця всяка в голову лізе».
І немов на підтвердження цьому три сімнадцятирічні дівчини – Алла, Віта і Світлана, у яких ForUm поцікавився, чи подобається їм фестиваль, явно бентежачись диктофона, майже хором відповіли: «Дуже-дуже подобається, весело так, незвично. Добре б, якби частіше».
Своїми враженнями від фестивалю з ForUm’oм поділився і польський європарламентарій, колишній міністр Канцелярії президента Польщі Леха Качиньського Міхал Каміньський.
«Я приїхав на запрошення мого українського колеги Едуарда Прутника, який тиждень тому приїжджав до Варшави привітати мене з перемогою на виборах, і дуже вдячний йому, що маю можливість сьогодні бачити це дивовижне свято. В Європейському парламенті я постійно займаюся справами України. І для мене дуже важливо, що мої колеги – депутати українського парламенту, запрошують нас не тільки на політичні події, але і на культурні заходи, де ми можемо побачити нове обличчя України, яка показує світу ту красу, яка у неї є – народну культуру і дивовижну природу», - сказав він.
Каміньський підкреслив, що, «незважаючи на політичну обстановку», бачить в Україні «великий прогрес».
«В Європарламенті я завжди говорю, що, незважаючи на політичні конфлікти, нічого страшного в Україні не відбувається. Таке відбувається і в інших демократичних країнах Європи. І я радий, що сьогодні бачу українських політиків без краваток, маю можливість поговорити з ними не тільки про політику, але і про те, які красиві в Україні культура, пісні.Я вважаю, що українці – це самий мирний європейський народ», - підкреслив польський парламентарій.
Не секрет – історія пишеться постійно, день за днем. І 4 липня у нас з'явилася ще одна сторіночка, не пов'язана цього разу ні з політичними розбратами, ні з глобальною фінансовою кризою, а з тим, чого так не вистачає кожному з нас – духовним відпочинком і зближенням з власною культурою.
І важко не погодитися із словами глави Міжнародного Фонду «Єдиний світ» Едуарда Прутника, що виразив упевненість, що «до тих пір, поки в Україні живе кобзарювання і поки існує живий зв'язок поколінь, наша країна не зникне з політичної карти світу».
«Тому традиційне українське мистецтво повинні популяризувати не тільки певні меценати і спонсори, але і влада на державному рівні», - підсумував він.
Що ж, воістину – було б зовсім непогано…
Фото Володимира Синдєєва
Повний фоторепортаж дивіться ТУТ
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом