Верховній Раді пропонують продовжити термін роботи тимчасової слідчої комісії (ТСК) з питань перевірки діяльності Національного банку України (НБУ) у період фінансової кризи на шість місяців - до 18 грудня 2009 року.
«Визначити термін діяльності тимчасової слідчої комісії - один рік (з 18 грудня 2008 року - ред)», - йдеться в оприлюдненому на веб-сайті парламенту проекті постаногви парламенту, який зареєстрований 29 травня (№4582).
Ініціатором постанови виступив глава ТСК Юрій Полунєєв (фракція «Блоку Юлії Тимошенко»), повідомляє «Інтерфакс-Україна».
Згідно з пояснювальною запискою до проекту документа, продовжити роботу ТСК необхідно з урахуванням глобальної фінансової кризи, яка триває, і наявності низки гострих проблем у банківській системі країни. Крім того, згідно з запискою, робота ТСК необхідна, оскільки процес рекапіталізації української банківської системи вимагатиме від Нацбанку прозорих і ефективних дій.
У документі нагадується, що раніше парламент визнав недостатність зусиль НБУ для забезпечення стабільності гривні.
При цьому, згідно з висновками ТСК, фінансова підтримка банків з боку НБУ багато у чому виявилася неефективною. «У шести банках, які отримали більше третини стабілізаційних кредитів, ситуація з ліквідністю і платоспроможністю погіршала, і надалі у них введені тимчасові адміністрації або куратори від Нацбанку», - наголошується у пояснювальній записці.
Крім того, підкреслюється у документі, результатом політики рефінансування НБУ під час піку кризових явищ може стати концентрація у 2009 році на балансі Центрального банку великої кількості неліквідних застав і виникнення збитків Нацбанку, які не матимуть адекватних джерел погашення.
«Висновки Рахункової палати, міжнародного аудиту НБУ і інформація у пресі... дають всі підстави заявляти про необхідність глибшого і ретельнішого вивчення правоохоронними органами і ТСК фактів порушення законодавства і нецільового використання коштів з боку НБУ під час надання кредитів на рефінансування комерційним банкам», - резюмується у записці.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом