![Тимошенко не відбиратиме у Наливайченка портфель?](https://for-ua.com/static/images/previews/34/347134-2.jpg)
Між прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко і начальником СБУ Валентином Наливайченком існує «таємна реальність», яка і гарантувала останньому посаду глави СБУ. Про це в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у заявив політолог, президент Центру соціальних досліджень «Софія» Андрій Єрмолаєв.
«Логіки немає там, де все зав'язано на особистих відносинах. Я думаю, що існує якась, нам невідома реальність особистих контактів перших осіб країни, в яких вирішуються долі, у тому числі і таких призначень. Я думаю, що в даному випадку спрацювали, можливо, ідилічні відносини Наливайченка і глави уряду, які вплинули на хід усього голосування», - сказав він, коментуючи інформацію про непослідовні, на перший погляд, дії фракції «біло-серцевих» стосовно Наливайченка.
На підтвердження своїх слів Єрмолаєв привів у приклад деяких народних депутатів з БЮТ, які напередодні критикували кандидатуру Наливайченка, але які пізніше все-таки віддали за нього свої голоси.
«Напередодні голосування багато депутатів з коаліції, наприклад Анатолій Гриценко, не приховуючи критикували кандидатуру Наливайченка і навіть говорили в ефірах про те, що вони виступатимуть проти і, однак, коаліція у повному складі віддала за нього свої голоси», - зазначив політолог і додав: «Можливо, це пов'язано з тим, що Наливайченко зараз більшою мірою стурбований своєю кар'єрою, ніж політичними зобов'язаннями, які були раніше».
Експерт підкреслив, що голосування стосовно Наливайченка «співпадає з конфліктом СБУ і урядом з приводу газових питань» і зазначив, що «є сенс просто уважно стежити за позицією Наливайченка в такому тонкому питанні, як розслідування справи щодо газу».
«Не виключаю, що Наливайченко займатиме більш помірну і не критичну позицію в цьому питанні, ніж його заступник Хорошковський. Якщо ця версія підтвердиться, можна говорити про те, що існує якась таємна реальність, яка зв'язує зараз главу СБУ і уряд, і яка гарантувала йому посаду глави СБУ», - пояснив він.
Цим же політолог пояснює історію з недавнім проектом постанови про вираз вотуму недовіри прем'єрові.
«Мабуть, однопартійці Тимошенко просто не були в курсі подібного роду взаємних гарантій. По-іншому це пояснити неможливо. Я виключаю варіант того, що голосування щодо Наливайченка досягалося якимсь шантажем або впливом на депутатів. Швидше за все, мова йде про політичні домовленості між керівництвом СБУ і урядом. Результат – підтримка всієї коаліції», - підсумував Єрмолаєв.
А голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, навпаки, вважає, що в діях БЮТ по відношенню до Наливайченка «ніяких суперечностей немає».
«Постанова про зняття Наливайченка вносилася тими депутатами від БЮТ, які не голосували за призначення Наливайченка на посаду глави СБУ», - сказав він.
За твердженням експерта, Портнов і декілька його колег за фракцією виступили «якимись дисидентами», проте навряд чи означає, що це перші ластівки внутрішньофракційного розколу.
«Зараз у БЮТ виникають серйозні дискусії, іноді публічні розбіжності з деяких політичних питань порядку денного, але якийсь час тому я такі самі оцінки чув з приводу Партії регіонів, коли також звучали дискусії і жорсткі взаємні оцінки від Колесникова, від Льовочкіна і всі вважали, що ПР розколюється. Але насправді ніхто розколюватися не буде, оскільки в цьому ніхто не зацікавлений», - заявив Фесенко.
На його думку, це «швидше боротьба за внутріпартійний, внутрішньофракційний вплив».
«Є нервова атмосфера, плюс епідемія внутріпартійних конфліктів, яка спочатку виникла в «Нашій Україні», а потім перейшла на інші політичні сили», - резюмував він.
У свою чергу, народний депутат з БЮТ Андрій Шкіль заявив, що підтримує позицію фракції не ініціювати завтра відставку Наливайченка.
«Люди в деталях хочуть послухати історію, що відбулося в НАК «Нафтогазі» - треба ж усе це з'ясувати. А яким ще способом це можна з'ясувати? Тільки шляхом заслуховування вже глави СБУ, якого призначила Верховна Рада, – от і все», - сказав він.
«Я вважаю, що бавитися тим, що сьогодні призначили, а завтра зняли – не годиться, ми (БЮТ – ред.) ніколи таким чином не діяли», - підкреслив Шкіль.
Нагадаємо, що 6 березня, Верховна Рада України за поданням Президента призначила Наливайченка головою СБУ. Того ж дня, через декілька годин, до парламенту був внесений проект постанови «Про Звернення Верховної Ради України до Президента України з приводу звільнення Наливайченка з посади голови Служби безпеки України», авторами якого є Святослав Олійник, Андрій Портнов, Володимир Пилипенко, Валерій Писаренко.
Як раніше повідомляв ForUm, БЮТ не має наміру завтра ініціювати відставку голови СБУ Валентина Наливайченка. Про це заявив лідер фракції БЮТ Іван Кириленко.
«Ми сподіваємося, що завтра буде серйозна розмова, ми не збираємося приймати якусь особливу постанову», - сказав він. На думку Кириленка, завтра парламент створить спеціальну комісію, «яка допоможе СБУ почати серйозне реформування цієї структури».
Як повідомляв ForUm, у вівторок, згідно порядку денному роботи ВРУ, народні депутати заслухають звіт голови СБУ Валентина Наливайченка. Про це заявив спікер ВРУ Володимир Литвин. Він попросив профільний комітет ВРУ з питань нацбезпеки і оборони України «належним чином підготувати дане питання».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом