Усі кажуть: фінансова криза, а тим часом доходи українських банків у січні зросли на 76% (!) у порівнянні з січнем минулого року, повідомляє Нацбанк. В абсолютних цифрах це 12,5 і 7,1 млрд. грн. відповідно. Витрати менші доходів — 10 млрд. грн. Щоправда, чистий прибуток банків (перевищення доходів над витратами за вирахуванням сформованих резервів і сплаченого податку на прибуток) НБУ не оприлюднює. Але навіть ці цифри змушують по-іншому подивитися на скарги банкірів про те, що вони ледь-ледь зводять кінці з кінцями і не можуть піти назустріч позичальникам у валютних кредитах. Утім, банки мають свої аргументи.
«Якщо раніше за валютний кредит позичальник платив банку, наприклад, п'ять тисяч гривень на місяць, то через зміни курсу тепер він платить майже десять тисяч, хоча формально у доларах сума залишилася та ж», — пояснює зростання доходів банків аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь (зазначимо, що велика частина депозитів у гривні, а тому додаткові витрати у зв'язку із зростанням курсу банкіри з виплат вкладникам не несуть).
«Банки справді заробили на подорожчанні долара, плюс на зростанні комісійних, але це стосується 30-50 провідних банків, багато які принаймні залишилися у збитку. Але невідомо, що чекає їх у майбутньому і на чому банки зароблятимуть. Долар так різко рости не буде, промисловість стоїть і кредитів не бере, імпорт, під який у банків позичали позику, теж впав», — каже відомий економіст Віктор Лисицький, слова якого наводить «Сьогодні».
Банкіри говорять, що у них все набагато гірше, ніж малює НБУ. «Ці цифри слабо відображають дійсність. Деякі колеги, наприклад, спеціально тягнуть з визнанням кредитів простроченими, щоб не псувати звітність — хоча зараз іде цілий вал неповернень. До того ж не варто забувати про те, що ми платимо за кредитами, взятими на Заході у валюті, і, відповідно, витрати на це зростають. Не думайте, що ми з жиру скаженіємо. Все якраз навпаки», — каже керівник одного з київських банків.
На думку члена ради НБУ Василя Горбаля, таких великих доходів у банкірів вже не буде, адже долар навряд чи знову подорожчає удвічі. «Багато банків не встигли сформувати резерви, тому витратять на них частину прибутку. Позичальникам не варто сподіватися, що їм усім «оптом» скинуть відсотки. Потрібно вирішувати свої проблеми в індивідуальному порядку», — вважає банкір.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом