Суспiльство

МВС радить боятися крадіжок і викрадень. Як врятуватися від злочинців

МВС радить боятися крадіжок і викрадень. Як врятуватися від злочинців

Схоже, поточна фінансова криза крім легкої паніки, що розповсюджується серед українців, приведе ще й до зростання злочинності. Принаймні, міліціонери вже цього побоюються. Приманкою для грабіжників стають гроші, які народ, побоюючись за своїх кровні, масово зняв зі своїх банківських депозитів і зберігає тепер «у панчохах».

Охочих поживитися за рахунок чесних громадян бандитів, на жаль, стає більше…

Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко нещодавно звернувся до українців до закликом поводитися тихо і скромно, щоб не провокувати злочинців на подвиги. Що ж робити пересічним громадянам, у яких немає можливості найняти собі особистих сек’юріті?

Це запитання ForUm насамперед поставив заступникові начальника департаменту МВС по зв'язках із ЗМІ Ярославу Мазуркевичу, який заявив, що «міліція жодним чином не знімає з себе ніякої відповідальності за безпеку громадян. Закликаючи бути обережними, МВС, таким чином, намагається організувати мінімізацію нестабільності ситуації».

Мазуркевич зазначив, що порівняно з минулим роком за загальною статистикою по таких категоріях як крадіжки квартир, грабежи і розбої у нас поки спостерігається спад. Наприклад, за 11 місяців минулого року розбоїв було зафіксовано 5159, а цього року – 4245.

За словами Мазуркевича, кількість квартирних крадіжок також зменшилася - майже на 50000 випадків. Втім, радіти поки рано, оскільки «у зв'язку з фінансовою кризою прогнозується збільшення кількості злочинів з трьох категорій» - розбої, крадіжки і викрадення машин.

Наскільки серйозним буде збільшення, Мазуркевич не відповів, пославшись на те, що багато що залежить від правильної поведінки громадян і способів попереджувати ці ситуації. Він також нагадав про заяву міністра МВС Юрія Луценка, в якій той закликав громадян не провокувати кримінальний елемент.

Відповідаючи на запитання, що власне потрібно робити громадянам, щоб не провокувати злочинців, Мазуркевич відповів, що «насамперед потрібно зрозуміти, що кожна людина відповідає за себе і за свої заощадження сама».

«Якщо людина хоче запобігти крадіжці грошей, то на сьогоднішній день кращий спосіб зберегти кошти – це не тримати їх у власній квартирі», - сказав він.

Проте, враховуючи тимчасову недовіру українців до банків, навряд чи більшість українців зараз зважаться довірити свої капітали фінансовим установам. Коментуючи цю думку, Ярослав Мазуркевич зазначив, що у такому разі «схованку» кожен повинен вибирати собі сам».

«Проте мені особисто, - підкреслив Мазуркевич, - здоровий глузд підказує, що гроші краще всього все-таки тримати в банку, а не в трилітровій банці вдома».

Костянтин Стогній, екс-керівник Центру громадських зв'язків МВС, полковник міліції, телеведучий має з цього приводу іншу думку.

«Як у Європі на дорогах не зустрінеш знаків, що застерігають про дорожні вади, тоді як у нас, замість того, щоб ремонтувати, вважають за краще попередити, так і з міліцією. Замість того, щоб боротися із злочинністю, розвішують скрізь оголошення типу «Обережно, вас можуть обкрасти» і так далі – це дивна позиція МВС у даному випадку. Замість того, що збирати оперативних співробітників і орієнтувати їх на затримання злочинців, вони вирішили піти іншим шляхом – на всіх кутах попереджають «Громадяни, бійтеся». Навіщо, у такому разі, ми платимо податки і утримуємо міліцію, яка не може справитися з ситуацією?», - сказав він.

На запитання, які рекомендації щодо збереження особистих заощаджень і власної безпеки він запропонує українцям, Костянтин Стогній підкреслив, що «поради такі ж, як і завжди».

«Менше говоріть про те, яка сума грошей у вас є. Нещодавно в Києві була ситуація, коли серед білого дня з мисливського обріза вистрілили людині в обличчя, забрали пакет, у якому було 15 000 гривень, і все тому, що він про це розповідав, бажаючи показати своїм знайомим, що він «при грошах». Тому, оскільки вже міліції немає – вона тільки попереджає, потрібно самим боротися за свою безпеку, тому, повторюся: слід трохи менше розповсюджуватися про гроші. Не слід також, особливо, якщо людина користується громадським транспортом, надягати дорогі ювелірні прикраси, провокуючи тим самим не дуже хороших людей на кримінальні подвиги – ця порада швидше жінкам. З іншого боку, люди і платять податки в казну держави для того, щоб носити що і коли їм захочеться. Проте, поки не слід цього робити.

Стосовно особистих заощаджень. Мені дуже хотілося б сказати «Тримайте гроші в банках», але і банки на сьогоднішній день - не найнадійніше місце. Виходить, що держава не рятує, а тільки шкодить. Тому краще всього гроші розділити на декілька частин, розкласти їх по декількох «схованках» у будинку і не дуже, до речі, оригінальничати з тайниками. Є список 10 місць, з яких співробітники міліції починають обшук, і я навряд чи відкрию «військову таємницю», якщо скажу, що і злочинцям ці місця добре відомі».

Розповідаючи про «схованки», що користуються у наших громадян особливою популярністю, Стогній згадав горщики з квітами, в яких ховають «під землею» загорнуті в целофан ювелірні прикраси і гроші, туалетні бачки і ємкості, призначені для зберігання сухих продуктів.

«Люди ховають гроші, присипаючи їх крупою, і думають, що це надійно, - продовжує Стогній. – Але я б все-таки порадив не займатися такими вишукуваннями, а ховати просто – як від дружини заначку, наприклад, між сторінками книг».

«Вечірньої пори бажано ходити по освітленій стороні вулиці, - продовжив Стогній. - Злочинці ніколи не виходять на світлу сторону не тому, що бояться світла, а тому що бояться свідків. Якщо ж від зупинки до будинку йти доводиться по темній стороні, то потрібно дочекатися декількох чоловік, щоб йти разом. Притому бажано за цими людьми трохи постежити, щоб не виявилося потім, що людина вибрала собі в супутники якраз зловмисника».

Поговорили ми і про викрадення автомобілів, що, за деякими даними, почастішали. Ярослав Мазуркевич підтвердив, що, порівняно з минулим роком, викрадень стало більше. Але причину назвати не зміг, аргументуючи тим, що ще рано аналізувати ситуацію.

Зате для порівняння з відомою приказкою «Порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих», Мазуркевич визнав потрібним ще раз підкреслити, що «у зв'язку з тим, що сказав міністр (Луценко – ред.) це якраз не той випадок, коли громадян кидають напризволяще. Міліція готова до такої ситуації і тому на сьогоднішній день всі наші підрозділи орієнтовані на це. А це насамперед, посилення профілактичної роботи, це активізація оперативно-розшукових заходів щодо виявлення кримінальних груп».

Про те, як врятуватися від викрадачів, нам розповів Костянтин Стогній.

«Досвідчені автомобілісти рекомендують використовувати блокіратори. Не ставити заводські або новомодні сигналізації, а використовувати тумблер – така кнопочка-переривник, яку можна встановити в будь-якому місці машини на свій розсуд. Тумблери ховають і під капотами і під сидіннями, і під килимками. І поки не натиснеш цю кнопочку, машина заводитися не буде. Такі переривники зазвичай найнадійніші, тому що до сигналізацій вже давно легко підбирають коди, а ось виявити, де «ховається» ця кнопочка, дуже складно», - сказав він.

«Також не варто надіятися, коли на кермо і на коробки передач ставлять відмички, перемички і переносні замки. Це самообман, тому що зараз у будь-якому технічному магазині є рідкі гази, наприклад азот, який після розбризкування створює температуру до мінус 200 на металі. Після його застосування зловмисники просто б'ють молоточком, і метал рушиться легко, як стекло. Тому, якщо говорити про замки на коробку передач, то вони повинні бути внутрішніми, так щоб із зовнішнього боку стирчала б тільки головка для ключа. Щоб встановити таку внутрішню коробку передач, потрібно розібрати півмашини і, відповідно, потрібно розібрати півмашини, щоб потім до неї добратися», - розповів Стогній.

«Знову повертається в місто злочин, на якому зазвичай спеціалізуються грузинські злодії, - попередив Костянтин Стогній. - Це тонкий прокол у задньому правому колесі. Припустимо, людина зупиняється на заправці, злочинець непомітно робить тонкий прокол, так, щоб колесо спустилося не відразу, а під час руху, коли водій від'їде на деяку відстань. Машина їде, шина «жується», людина зупиняється подивитися, починає міняти колесо, відкриває багажник, закриваючи на деякий час огляд своєї кабіни. У цей час через двері водія в салон машини проникає злочинець і дуже швидко забирає все, що є у водія на цей момент – барсетку, документи, гроші, цінні речі. Тому підкреслюю, якщо у водіїв виявлений прокол у задньому правому колесі – це на 95% такий ось кримінальний прокол».