З сьогоднішнього дня Нацбанк повинен був почати розраховувати офіційний курс гривні в прив'язці до середнього на міжбанку. Але, незважаючи на те, що міжбанківський курс досяг 7,6 грн./$, офіційний поки підвищився лише до 6,88 грн./$ і переступити планку в 7 грн./$ може тільки завтра. Швидше підвищувати курс Нацбанку не дозволяють зобов'язання перед МВФ. Втім, банкіри чекають, що, оскільки всі банки «під зав'язку забиті валютою», вже на цьому тижні може початися зниження курсу долара.
У п'ятницю набула чинності ухвала Нацбанку, якою регулятор з 28 листопада прив'язав офіційний курс гривні до середнього міжбанківського. «До долара США – на рівні курсу, встановленого на міжбанківському валютному ринку України за результатами функціонування Системи підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку України НБУ, який склався за попередній день», - мовиться в ухвалі. До цих пір офіційний курс встановлювався з урахуванням котирувань долара на міжбанку, інтервенцій НБУ і курсових змін на міжнародних ринках. За новою методикою НБУ повинен був встановити офіційний курс уже на 1 грудня, але до її введення почав готуватися ще на початку минулого тижня.
Невідповідність офіційного курсу на 1 грудня міжбанківському за минулий четвер у НБУ пояснили необхідністю слідувати меморандуму з МВФ, який забороняє міняти офіційний курс за день більш ніж на 2%. Таким чином НБУ може встановити курс вище 7 грн./$ тільки не раніше вівторка.
Банкіри зазначають, що надалі курс може рухатися хаотично через паніку на ринку, яку НБУ намагається збити. «Якщо люди далі бігатимуть за обмінними пунктами і банками, намагаючись обміняти готівкові гривні на долари (за жовтень готівка поза банками виросла на 12,7 млрд грн), то рубатимуть сук, на якому сидять, - стверджує перший заступник глави НБУ Анатолій Шаповалов. – Коли вони зупиняться хоч би на тиждень, відразу побачать перелом ситуації». Чинником зростання курсу в НБУ називають зниження рейтингів банків, через що нерезиденти вимагають від них дострокового погашення кредитів, - пише «Коммерсент-Украина».
Проте банкіри бачать і передумови для зниження курсу долара. «Усі банки забиті під зав'язку доларами, які купували завжди, коли продавав НБУ, - зазначив скарбник одного з іноземних банків.– Тепер те, що було куплене по 6,3-6,7 грн./$, продаватимуть по 7,4 грн./$, а потім і по 7 грн./$».
Скарбник одного з банків підкреслив, що весь останній тиждень на ринку щодня виставлялося на продаж по $500 млн. «Пропозиція долара є поза Нацбанком, тому у багатьох здадуть нерви, і ми можемо різко піти вниз, не помітивши, як пройдемо планку в 6 грн./$», - заявив заступник глави правління банку «ТК Кредит» Максим Гриценко.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом