3 грудня Європейська комісія представить проект «Східного партнерства» (СП) – нового формату співпраці Євросоюзу з Україною, Молдовою, Грузією, Азербайджаном, Вірменією і Білоруссю (у випадку, якщо Мінськ дотримуватиметься курсу на демократизацію). Ідея створення співтовариства цих країн була запропонована Польщею і Швецією.
Представники Євросоюзу поки відмовляються офіційно коментувати деталі СП. У неофіційних же розмовах вони стверджують, що проект не припускає «прориву» в питанні євроінтеграції України.
«У нас є побоювання, що українське МЗС сприйме ідею «Східного партнерства» не дуже позитивно, - заявив один із співробітників Єврокомісії, що побажав залишитися неназваним.– Україна чинила тиск на наших парламентерів, вимагаючи позначити хоч би довгострокову перспективу членства в Євросоюзі. Але тут позицію ЄС змінити не вдасться. Цієї перспективи в документі не буде».
Згідно розробленому комюніке Єврокомісії, СП буде неформальним об'єднанням без постійно діючих керівних органів. Двічі на рік проводитиметься саміт СП. Передбачається активізація співпраці ЄС і країн-учасниць СП щодо низки напрямів: лібералізація візового режиму з можливістю відміни віз у довгостроковій перспективі; приєднання членів СП до Договору про енергетичну співдружність; підписання Договору про асоціацію без гарантії європейської перспективи; створення зон вільної торгівлі між ЄС і країнами-учасницями СП.
Тим часом для України ці пропозиції не представляють особливого інтересу. Київ уже веде з Брюсселем переговори з усіх вищеперелічених питань, і участь у проекті СП не є необхідною умовою для їх завершення. Проект СП пропонує також створення зони вільної торгівлі між країнами-учасницями у випадку, якщо уряди всіх шести держав схвалять таку ідею.
Крім того, передбачається приведення законодавства країн-учасниць у відповідність з acquis communautaire – нормативною базою ЄС. Цей дорогий проект частково може бути профінансований за рахунок Євросоюзу.
«Планується виділення значних коштів на регіональні програми. Але цю суму, а також розподіл коштів по країнах і галузях нам ще належить затвердити. Річ у тому, що бюджет Євросоюзу розписаний до 2013 року, і його зміна часто викликає дискусії», - пояснило джерело в ЄК.
Європейські чиновники визнають, що країни-учасниці СП знаходяться на різних рівнях інтеграції з Євросоюзом.
«Україна є локомотивом «Східного партнерства». Ми припускаємо, що решта країн прагнутиме досягти такого ж прогресу, - говорить один із співрозмовників.– Але не потрібно побоюватися, що участь у СП загальмує євроінтеграцію України. Програма передбачає різнорівневу інтеграцію, так що Київ також зможе рухатися вперед».
Усупереч побоюванням єврочиновників, українські дипломати позитивно оцінюють перспективи СП. Як стверджує керівник місії України при європейських структурах Андрій Веселовський, країна виграє за рахунок лідерства в цьому об'єднанні: «Ми показуватимемо іншим країнам, у якому напрямі їм слід рухатися. А оскільки Євросоюз завжди цінує тих, хто допомагає іншим, то ми можемо чекати, що і взаємини (України і ЄС – ред.) розвиватимуться значно швидше».
За матеріалами «Комерсант-Україна»
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом