Представникам української влади не варто використовувати стратегію «економічного популізму і меркантилізму» за часів глобальної кризи. Таку думку висловив віце-президент Всесвітнього банку по регіону Європи і Середньої Азії Шигео Катцу.

«Економічний популізм і меркантилізм - погана стратегія за часів глобальної кризи. Вона приводить до ізоляції і руйнує міжнародну довіру. Країни, які дотримувалися такої стратегії, дорого заплатили в результаті серйознішого спаду виробництва і повільнішого відродження після того, як вичерпалася міжнародна довіра», - зазначив представник Всесвітнього банку.

За його словами, зараз Україна вступила у фазу рецесії і повинна розплачуватися за непослідовну макроекономічну політику останніх років.

Катцу підкреслив, що «для подолання наслідків кризи в Україні потрібно буде прийняти послідовні і рішучі стратегічні заходи».

Такі заходи, на думку віце-президента ВБ, мають підтримуватися політичним консенсусом і прямувати на збалансування економіки, реабілітацію фінансового сектора, захист уразливих верств населення і здійснення ключових інвестицій в інфраструктуру.

На думку Катцу, швидке ухвалення антикризового законодавства у Верховній Раді засвідчило б, що політичні лідери в Україні здатні об'єднатися у разі потреби. «Вони повинні зберегти цю єдність і продовжувати відкрито спілкуватися і рішуче діяти впродовж наступних тижнів і місяців», - підкреслив він.

Також він зазначив, що заморожування деяких неадресних соціальних пільг дозволить заощадити, перерозподілити і направити на допомогу найбіднішим і уразливим верствам населення України близько 0,7% ВВП.

«Україна мусить забезпечити захист найбідніших і найуразливіших верств населення в період економічного спаду і закласти фундамент для стабільного і швидкого відродження економіки», — підкреслив віце-президент ВБ.

При цьому, за словами Катцу, рівень бідності в Україні знизився вдвічі - з більш ніж 47,2% у 2003 році до близько 24,5% - у 2006-му.

«Цей успіх - одне з найсуттєвіших досягнень у зниженні бідності в регіоні Східної Європи і Середньої Азії - в даний час опинився під загрозою, оскільки реальні доходи скорочуватимуться, вартість соціальних трансфертів зменшуватиметься, а безробіття буде рости», - застеріг Катцу.

Зараз Україна, за інформацією Катцу, витрачає на соціальну допомогу 2,5% ВВП. При цьому ефективність адресності програми соцдопомоги найбіднішим в Україні перевищує 70%, тобто 70% цієї допомоги фактично отримують бідні.

Проте, підкреслює віце-президент ВБ, «ця програма не отримує належного фінансування і тому не досягає всіх людей, які її потребують, тоді як багато інших видів соціальної допомоги характеризуються низьким рівнем адресності».

Підвищення адресності, на думку Катцу, можна забезпечити шляхом заморожування пільг за професійною ознакою й інших неадресних соціальних виплат (наприклад, житлово-комунальних субсидій), а також збільшення фінансування програм з належним рівнем адресності, таких як програма соціальної допомоги найбіднішим.

«Таким чином, за оцінками Всесвітнього банку, можна заощадити, перерозподілити і направити на допомогу бідним близько 0,7% ВВП. Ми тісно співпрацюємо з владою над вирішенням цього завдання», — повідомив віце-президент Всесвітнього банку.

Як повідомляв ForUm, Міжнародний валютний фонд схвалив рішення про виділення Україні стабілізаційного кредиту в об'ємі 16,43 млрд. доларів США з метою зміцнити довіру у фінансовому секторі і допомогти економіці країни, що постраждала в результаті світової фінансової кризи. Програма розрахована на два роки. Національний банк уже отримав перший транш кредиту МВФ у розмірі 4,5 млрд. доларів для підтримки стабільності національної валюти і рекапіталізації банків.

18 листопада перший заступник глави Секретаріату Президента Олександр Шлапак заявив, що Всесвітній банк і Європейський банк реконструкції і розвитку можуть взяти участь у формуванні стабілізаційного фонду.

26 листопада прем'єр-міністр Юлія Тимошенко повідомила, що Україна підписала з Всесвітнім банком угоду про виділення кредиту у розмірі 3 млрд. грн. на 30 років для покриття дефіциту держбюджету.

За матеріалами «Дзеркало тижня», «УНІАН»

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

379