![Ультиматуми Тимошенко. А Ющенко не боїться?](https://for-ua.com/static/images/previews/32/327189-2.jpg)
Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко дала попереджувальний постріл у повітря. Вона відвела чотири дні Президентові Віктору Ющенку і лідерові Блоку Литвина Володимиру Литвину на те, щоб ухвалити остаточне рішення про створення демократичної коаліції. Якщо цього не відбудеться, прем'єр залишає за собою право вести переговори про створення парламентської більшості з Партією регіонів.
Тимошенко фактично висунула ультиматум Президентові. На прес-конференції після засідання уряду вона заявила, що умовою виходу із економічної кризи може стати тільки узгоджена робота Кабінету міністрів і Верховної Ради.
«Тому я звертаюся до Президента України з останньою пропозицією відновити демократичну коаліцію. Я хочу нагадати Президентові, що ми служимо людям, а не власним політичним амбіціям, - сказала Юлія Тимошенко. – Якщо до кінця цього тижня не буде відновлена демократична коаліція і розгортатиметься дуже важкий сценарій фінансово-економічної кризи у світі й в Україні, ми шукатимемо інші варіанти та інші можливості. Залишити країну у такий важкий момент без працездатного парламенту ми не маємо права».
Окремий заклик глава уряду адресувала Володимиру Литвину, заявивши, що «ми готові прийняти всі умови, які зараз запропонує Блок Литвина, щоб увійти до посиленого формату демократичної коаліції».
Утім усі домовленості та ультиматуми можуть закінчитися нічим – для цього достатньо рішення Президента, у якого є законні підстави відновити дію свого указу про розпуск Верховної Ради і призначити нову дату парламентських виборів.
Народний депутат від Блоку Литвина Олег Зарубінський вважає, що Тимошенко чудово прогнозувала реакцію Ющенка.
«Це був технологічний хід з метою убити двох зайців. Перший заєць: остаточно показати виборцям, що саме Ющенко є винуватцем нестворення коаліції. Другий заєць: якщо Ющенко не піде на ультиматум, у Тимошенко є карт-бланш, щоб довести до фінальної стадії переговори між БЮТ і Партією регіонів, які зараз активно йдуть», - розповів депутат.
Народний депутат від НУ-НС Ярослав Кендзьор заявив, що Юлія Володимирівна - майстер виставляти такі претензії.
«Для того щоб створити демократичну коаліцію, Тимошенко треба сісти за стіл переговорів з В’ячеславом Кириленком і Володимиром Литвином і без публічного розголосу виробити нові принципи діяльності нової коаліції. Але Юлія Тимошенко йде своїм звичним шляхом – вона публічно робить ультимативну тезу. Поява такого ультиматуму показує готовність Юлії Володимирівни створити союз з Партією регіонів. Думаю, найближчим часом треба чекати цього альянсу», - розповів Кендзьор.
Народний депутат від БЮТ Андрій Сенченко заявив, що Юлія Тимошенко востаннє нагадала політикам про їхню відповідальність.
«Я сподіваюся, що здоровий глузд пересилить амбіції, непомірні бажання, і демократичну коаліцію буде створено. У Юлії Тимошенко залізне терпіння. Я б уже не витримав і послав би всіх. Але оскільки вона прем'єр, і на ній лежить велика відповідальність, Тимошенко терпить всі ці знущання», - зазначив депутат.
Народний обранець від Партії регіонів Вадим Колесніченко вважає, що Юлія Тимошенко почала передвиборчу кампанію.
«Саме вона - головна винуватиця того, що коаліція розпалася, і через неї коаліція не може відновитися. Тому переговорів БЮТ і ПР не було, немає і найближчим часом не буде. Зараз створення коаліції маловірогідне, але нам необхідна якась ситуативна більшість для того, щоб прийняти закони, які дозволили б забезпечити економічну безпеку країни у рамках тієї кризи, в яку нас увігнала Тимошенко», - каже Колесніченко.
Депутат від НУ-НС Анатолій Матвієнко вважає, що заява Юлії Тимошенко - це боротьба за електорат і технологія передвиборчих перегонів.
«Тут питання тільки у тому, хто візьме білий прапор творця коаліції, а чорний прапор – її руйнівника. Не можна створювати коаліцію ультимативно. Юлія Тимошенко дала дуже багато днів на створення коаліції. Потрібно було попросити зробити їй подарунок на день народження у вигляді коаліції. Це було б гуманніше. Такі пропозиції у політиці не робляться. Це все одно, що дати жінці чотири дні на те, щоб вона визначилася, хоче вона заміж чи ні», - заявив Матвієнко.
Президент Центру соціальних досліджень «Софія» Андрій Єрмолаєв вважає, що заява Тимошенко – це спроба наздогнати поїзд, що рушив. За його словами, швидше за все, нових коаліцій не буде, але так звана «технічна» більшість зможе сформувати нове керівництво парламенту.
«Далі можна буде серйозно говорити про вираження недовір'я уряду і зміну урядової команди. Можливо, ситуація нестандартна, але вигідніша, ніж нинішня політична істерика. Якщо це і ультиматум, то це жіночий ультиматум, який звучить: «Якщо не з вами, то я піду до іншого». У політиці такі жести виглядають дивно і епатажно. Означають вони не раціональний розрахунок, а істеричний стан», - вважає політолог.
Чи «підуть «регіонали» на зближення з БЮТ? Особливої вигоди для них я не бачу. Команда у Тимошенко слабка, це показує ситуація з антикризовими рішеннями, які виявилися проваленими. Уряд не контролює ситуацію», - заявив Єрмолаєв.
Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає, що вірогідність створення офіційної коаліції, яка змогла б створити новий уряд, зараз маловірогідна.
«Якщо Ющенко і Литвин погодяться на ініціативи Тимошенко, у прем'єра буде більше шансів створити коаліцію. Але, схоже, Президент і лідер БЛ не схильні зараз іти на створення офіційної коаліції. Значно більше шансів, що Тимошенко за певних умов може добитися створення неофіційної більшості», - розповів політолог.
Експерт підкреслив, що Тимошенко намагається перехопити ініціативу у коаліційному процесі і діяти на двох фронтах одночасно.
«Вона веде переговори не тільки у кулуарному режимі, але намагається вести публічну гру. Тимошенко поставила Ющенку ультиматум. Якщо Президент не відповідає на її пропозицію, вона має всі підстави сказати, що він відповідальний за те, що об'єднання демократичних сил не вдалося. Це може допомогти реалізувати ідею неформальної більшості. До неї можуть залучитися частина депутатів від НУ-НС, БЛ, КПУ. Можливий варіант неофіційних домовленостей між БЮТ і ПР. Інша справа, чи відбудуться вони? Адже навіть в умовах економічної кризи політичним опонентам важко об'єднатися», - підсумував Фесенко.
Ганна Гончаренко
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом