Кожен київський водій хоч раз на тиждень «незлим тихим словом» згадує Гаранта Конституції. І не тільки тому, що Віктор Ющенко підписав закон про введення «драконівських штрафів» на дорогах. Неодноразово заявляючи про необхідність «починати з себе, любимих», у будь-якому питанні, Глава держави продовжує створювати пробки у центрі столиці, адже співробітники ДАІ завжди відключають світлофори і створюють «зелений коридор» для його кортежу.
Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко теж не гребує і на повну силу користується своїм службовим станом. Для того щоб Юлія Володимирівна потрапила на робоче місце, даішники, знову ж таки, створюють всі умови. Таким чином, в години пік і так переобтяжені центральні вулиці Києва завмирають на 10 хвилин, щоб прем'єр потрапила у Кабмін. Щоправда, сама Тимошенко на прес-конференціях щосили розповідала, що терпіти не може їздити на кортежах і «90% часу свого життя їздить» без них, а коли їй доводиться їздити з супроводом, то забороняє перекривати рух. «І для Президента, і для інших керівників високого рівня охорона передбачена. Але робити хаос на дорогах, перекривати рух, щоб потім по дві години чекали, поки якийсь кортеж проїде, – це просто політичне свинство», — запевняла леді Ю. Проте її кортеж неодноразово бачили на вулицях Києва. І перекриті для його проїзду вулиці теж бачили.
До речі, у 2007 році був навіть дуже неприємний інцидент - один із автомобілів кортежу Тимошенко, який супроводжував її до Черкас, де вона перебувала з передвиборною поїздкою, потрапив у крупне ДТП. Тоді джерела у керівництві ДАІ повідомили такі подробиці інциденту: водій джипу «Тойота Лендкрузер» не поступився дорогою «Ланосу», за кермом якого був старший опер УСБУ у Черкаській області, капітан Геннадій Субботін. Обидві машини сильно були пошкоджені. Субботіна зі струсом головного мозку і переломом лівої ключиці відвезла «швидка». Очевидці повідомляють: швидкість джипа була такою, що від удару «Ланос», який рухався по головній, перевернувся і опинився на його даху. В офіційній заяві, розповсюдженій через добу після ДТП, прес-служба БЮТ повністю відмежувалася від причетності до ДТП у Черкасах.
Обіймаючи посаду голови парламенту, Арсеній Яценюк теж був помічений із супроводом, який налічував чотири машини, включаючи міліцейську з мигалками. І це при тому, що сам Арсеній Петрович, скажімо, не дуже прихильно ставиться до стражів порядку. Чого тільки вартий один приклад з «Коброю». Але через те, що Яценюк зобов'язаний виконувати закон про держохорону, яким йому надається кортеж, йому доводиться не відмовлятися від цього «задоволення». Принаймні, так мотивує наявність кортежу його найближче оточення.
Один із кандидатів на посаду спікера парламенту, нині віце-спікер Олександр Лавринович признався в інтерв'ю ForUm’у, що не їздить з кортежем: «Мене супроводжують хіба що ті машини, які їдуть за і переді мною. Я їжджу на одній машині». Відповідаючи на уточнююче запитання, а чи буде він їздити із супроводом, якщо стане головою ВРУ, Лавринович відбувся жартами: «А якщо я стану Генеральним секретарем ООН, тоді що робити?!»
До речі, ще один із кандидатів на спікерське крісло, Володимир Литвин, як стверджують, останнім часом пересів на броньоване авто.
Зазвичай Володимир Михайлович їздить регіонами з кортежем із трьох позашляховиків, пояснює джерело у штабі Блоку Литвина.
Колишній керівник Центру громадських зв'язків МВС, полковник міліції, телеведучий Костянтин Стогній розповів, що в Україні супроводом користуються не тільки вищі посадові особи держави. «Наприклад, коли в Україну приїжджають якісь зірки, їм видається дозвіл на безперешкодне пересування по Києву, причому із супроводом. А люди у трьохмільйонному місті стоять у пробках, адже їдуть артисти, яких супроводжує ДАІ, тому що отримали таке право», - сказав він.
За словами Стогнія, міністри також використовують кортежі. «А чиновники того рівня, які у нас супроводжуються машинами з мигалками, у нормальних європейських країнах, наприклад, їздять на велосипедах», - навів як приклад телеведучий.
Він пояснив, що у постових співробітників ДАІ є позивні та команди про пересування кортежу, які мають право віддавати тільки обмежена кількість посадових чиновників. «Постовий навіть може і не знати, хто їхатиме з кортежем. Хоча так, даішники приблизно знають, хто в який час проїжджає. Але команди: «Їде Президент, перекрийте вулицю» - такого немає», - розказав Стогній.
На думку екс-керівника Центру громадських зв'язків МВС, супроводом повинні забезпечуватися делегації найвищого рівня держави, які приїжджають з офіційним візитом до України.
Він звернув увагу на те, що керівництво країни чинить нелогічно, оскільки, з одного боку, побоюється, що всі знатимуть, як і де воно пересувається, а з іншого – саме видає себе кортежами. «Нормальні чиновники відмовляються від блатних номерів, ніхто не знає, як вони їздять, їхня служба безпеки працює так, що ніхто не вгадає, в якій машині цей чиновник пересувається. Це логічно», - підкреслив Стогній.
У свою чергу, міністр у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Павленко стверджує, що їздить без спеціального супроводу. І запевняє, що його колеги-міністри таке не практикують.
Цікаво, що спецслужби Латвії задумалися над тим, як убезпечити членів уряду на дорогах. І можливо, скоро будуть затверджені поправки до Правил дорожнього руху (ПДР), які дадуть машинам супроводу ще більше прав. Зараз водій, побачивши автомобілі супроводу з включеними червоними і синіми проблисковими маячками і звуковими сигналами, повинен негайно зупинитися і пропустити урядовий кортеж. Проте цього нашим спецслужбам здалося замало.
В уряд направлені поправки до ПДР, згідно з якими спецтранспорт супроводу отримує право блокувати автомобілі, які не пропустили кортеж або ж створюють загрозу урядовим лімузинам. На практиці блокування може вилитися у дуже небезпечні ситуації, аж до тарану машини порушника.
Хто знає, може, цей приклад виявиться заразливим, і на дорогах Києва стане ще веселіше?!
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом