Інтерес до того, на яку зарплату живуть наші народні обранці, цілком виправданий. Судячи з дорогих автомобілів, живуть вони непогано, тільки ось роботи чомусь зовсім не видно. Сьогодні, не встигнувши відкрити, спікер ВР Арсеній Яценюк закрив парламент до завтра. У вівторок Рада теж не вирізнилася продуктивною діяльністю.

Значна частина народних обранців і зовсім не з'являється на робочому місці. Або ж з'являється тільки на великі свята. Але їхні картки, втім, нерідко голосують.

За яким принципом отримують депутати свої чималенькі зарплати нардепи? Чи платять їм за блокування трибуни і дострокове закриття засідання? Або за те, що замість депутата «працює» виключно його картка? Відповіді на ці питання ForUm вирішив отримати у самих народних обранців.

Нардеп від Партії регіонів Тарас Чорновіл розповів про те, що зараз зарплата народного депутата складає приблизно 15 тисяч гривень.

«Чи вистачає це? Як кому. Є люди, які звикли обідати за двадцять тисяч гривень. Якщо у Києві є такі ресторани, значить, є і люди, звичні витрачати там гроші. Особисто для мене зарплати більше, ніж достатньо. Частина грошей іде на те, що просять у мене виборці. Хоча до цього я ставлюся дуже обережно, тому що дуже часто листи з проханням матеріальної підтримки є елементарним шахрайством», - заявив депутат.

Нардеп зазначив, що для нарахування зарплати потрібен підпис у відомості. Він підкреслив, що карткова реєстрація служить тільки для двох речей – це фіксація кворуму у залі Верховної Ради, який часто буває липовим.

«Ця інформація вивішується на сайті парламенту. Дані про відвідуваність абсолютно фальшиві. Підпис ставиться особисто, хоча я допускаю, що там теж можуть бути певні порушення. Але, наскільки мені відомо, підписи збирають нормальні працівники Верховної Ради, які не дозволять комусь іншому ставити підпис за відсутнього нардепа. Після цього глава комітету підписує відомість, у якій чітко зафіксована відвідуваність. Ці документи йдуть у бухгалтерію. Яким чином віднімається зарплата за окремі дні, я не знаю», - розповів Чорновіл.

Нардеп від НУ-НС Юрій Кармазін також підтвердив те, що депутат повинен двічі реєструватися своїм підписом у парламенті, незалежно від картки. За його словами, повинен бути особистий підпис депутата, якщо його немає, за цей день депутатові не нараховують заробітну плату.

«За таким же принципом оцінюється і робота у комітетах Верховної Ради, обов'язково повинен бути підпис. Що стосується тих днів, коли робота припиняється достроково, як сьогодні, то депутати все одно працюють», - заявив депутат.

Депутат від Блоку Литвина Олег Зарубінський зазначив, що у шостому скликанні через постійне блокування роботи парламенту, за ініціативою Яценюка, зарплата не нараховується у ті дні, коли депутат не поставив підпис, тобто не присутній на пленарному засіданні.

«Звичайно, це система недосконала, тому що багато депутатів опинилися не на своєму місці. Сенс не в тому, отримує чи не отримує депутат зарплату, а в тому, чи робить він роботу. Більше 50 депутатів у нашому парламенті не гідні того, щоб бути депутатами», - заявив Зарубінський.

Депутат від БЮТ Юрій Гнаткевич заявив про те, що розпорядження спікера не виконується.

«Я не пам'ятаю, щоб, коли я пропустив день, це позначилося на моїй зарплаті. Наприклад, Ахметова у цьому скликанні я бачив тільки один раз – під час ухвалення присяги. Мені розповідали, що він перерахував свою зарплату на користь якихось дитячих садків, але коли дійшло до справи, виявилося, що там нічого не нараховано, тому що він не ходив до парламенту. Проте це стимулює депутатів, вони не забувають розписуватися», - заявив депутат.

Нардеп дійшов висновку, що у парламенті є більше п'ятдесяти чоловік, яким не потрібна зарплата. За його словами, вони можуть за нею не ходити, тому що це для них - копійки.

«Один член БЮТ розповів мені, що він не ходить за зарплатою, тому що переписав одну її частину на підтримку дитячої установи, а другу - на онкологічний центр. Є багато депутатів, для яких гроші як категорія вже не існують, їх і так достатньо. Вони не думають про зарплату. Вони думають іншими цифрами. Коли мені пропонували хабар у десять мільйонів доларів, я сказав, що для мене що десять, що п'ять мільйонів не мають значення, тому що це - абстрактні цифри, я таких грошей ніколи не бачив. На жаль, ми не поставили заслін буржуазії перед парламентськими місцями. Тому і відбувається зрада, корупція, перехід із фракції у фракцію. Буржуазія мислить категоріями крупного капіталу. Депутати діляться на тих, хто вважає, що за все вкрадене в країні потрібно розрахуватися, і на тих, хто вважає, що розраховуватися з народом не треба», - заявив депутат.

Член фракції Партії регіонів Ярослав Сухий розповів, що йому соромно отримувати зарплату, коли робота парламенту заблокована.

«Мені взагалі соромно перед народом за зіпсований могутній потенціал наукових, технічних, організаційних устремлінь, які є у сесійному залі. Ці можливості просто кудись пропали.

Як можна боротися з таким явищем? Ми могли б зайти у президію парламенту, набити їм морди і викинути їх звідти. Вони, напевно, цього б і хотіли. Але це не той шлях. Єдиний правильний демократичний шлях – це слово виборця. Якщо йому подобається такий бардак, бедлам, то, будь ласка, хай надалі голосує за ту силу, яка один раз уже розпустила парламент», - заявив Сухий.

Депутат від НУ-НС Руслан Князевич вважає, що не варто говорити про справедливість отримання зарплати, коли трибуна парламенту заблокована.

«Тому що, якщо йдеться про комітети, то особисто я вважаю, що ця робота набагато складніша, ніж просто сидіти у сесійному залі. Адже основна робота парламенту відбувається саме там. От як у світі працює парламентаризм? 90% справ вирішується на рівні комітетів, а у сесійному залі засідання проходять рідко і вкрай ефективно. А у нас спотворена логіка. Документи не допрацьовуються і «кидаються» у сесійний зал.

Мені б не хотілося зараз захищати парламентаріїв, тому що, дійсно, більшість із них є ледарями і неробами. Але є велика кількість людей, які ефективно працюють, у тому числі й у комітетах», - заявив депутат.

Нардеп зазначив, що для боротьби з ледарями і прогульниками є тільки один шлях – не включати їх до списків партій. За його словами, інших методів боротьби з парламентаріями, насправді, нема, тому що якихось важелів, які б позбавляли їх мандатів або якимось чином обмежували їхні повноваження, немає.

«Є розпорядження голови ВРУ, яке передбачає, що у разі, якщо людина не з'являється на сесійних засіданнях, не ходить на комітети і не бере активної участі у роботі парламенту, то їй просто не платиться зарплата. До речі, у бухгалтерії парламенту можуть сказати, що таких депутатів дуже багато. Більше того, є парламентарії, які просто не беруть заробітну плату, і вона повертається до держбюджету. Тому що тут є такі люди, для яких вистояти у черзі за мізерною, як для них, зарплатою було б просто соромно. Оскільки той об'єм заробітної плати, який наднебесний для більшості українців, для них - це один смачний обід у престижному ресторані. Ці депутати дуже відомі. Подивіться перші 50 позицій рейтингу найбагатших людей України», - заявив Князевич.

Депутат від БЮТ Валерій Писаренко вважає, що він заслужено отримує кожну копійку.

«Я не приховую, що є народні депутати, які ніколи не з'являються у парламенті. Візьмімо, наприклад, Ріната Ахметова, якого ніколи нема у ВРУ, і зрозуміло, що ніяка зарплата йому не потрібна. Тому питання справедливості - хто за що отримує заробітну плату - дуже специфічне», - вважає обранець.

«Чи врятує країну, якщо Ахметов перестане отримувати зарплату? Реально - ні. На його місці міг би бути інтелектуал, який би займався законотворчістю, щодня ходив на засідання парламенту, брав участь у роботі комітетів і робочих груп, тоді б був ефект. Тому треба говорити не про те, що б було, якби якийсь окремий депутат не отримував заробітну плату, а про те, яка відповідальність політичних сил, які таких депутатів беруть до себе у списки. Так, у Ріната Ахметова великий бізнес. І, напевно, не залишати його ні на хвилину - це нормальне явище. Але навіщо така людина у парламенті? Тоді підтверджується теза, що люди сюди приходять за одним – за посвідкою народного депутата. Мені здається, наша країна у такому стані, що у нас немає права тримати таких депутатів, тому що нам потрібна щоденна, копітка робота. На жаль, такою роботою, судячи з аналізу, займається тільки 20% нардепів. Хтось із депутатів сидить, тільки натискає кнопку і голосує, не подавши жодного законопроекту до парламенту. Наприклад, брат Віктора Андрійовича Ющенка», - розповів депутат.

Нардеп підкреслив, що зарплата не є коефіцієнтом роботи депутата, тому що не прив'язана, наприклад, до об'єму годин. За його словами, вона прив'язана до того, що депутат взагалі існує,. Ось це - проблема.

«Можливо, якби вона була прив'язана до коефіцієнта корисної дії депутата, тоді б щось змінилося», - підсумував Писаренко.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

515