Якщо коаліція не підтвердить своє існування де-факто, Президент України Віктор Ющенко шукатиме інші політичні шляхи подолання негативних процесів у парламенті. Про це заявила прес-секретар Президента Ірина Ванникова на брифінгу для преси.

За її словами, Ющенко позитивно сприймає початок переговорів і зазначає, що підтримує скоординований план дій лідерів коаліції, який буде реалістичним і який базуватиметься на чітких домовленостях.

«Ющенко розраховує, що парламентарії запропонують не декларації, а перелік чітких, послідовних кроків, які реабілітують депутатів більшості», - підкреслила прес-секретар.

На думку Глави держави, сказала Ванникова, рецепт «одужання» демократичної більшості простий і відомий – повернення до виконання конституційної угоди, і лише таким чином існування цієї коаліції матиме сенс для України.

Ющенко переконаний, що парламентська більшість повинна продемонструвати суспільству свою дієвість, у першу чергу, результативним голосуванням у сесійному залі, сказала Ванникова.

За її словами, ухвалення законів, зокрема, закріплених у коаліційній угоді, ухвалення змін до державного бюджету стане переконливим підтвердженням життєдіяльності нинішньої коаліції, вважає Президент.

«Повернення коаліції до постійної законотворчості створює вагому передумову для стабільної роботи всієї Верховної Ради. У разі, якщо більшість не підтвердить своє існування де-факто, Президент шукатиме інші політичні шляхи подолання негативних процесів у парламенті», - підкреслила прес-секретар Глави держави.

ForUm вирішив запитати у експертів і політиків про те, що це можуть бути за шляхи подолання кризи.

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає, що для виходу із кризи є шляхи офіційно-юридичні та політичні. За його словами юридичні шляхи - це або відновлення числа коаліціантів до тієї кількості, якої вимагає Конституція, наприклад, за рахунок Блоку Литвина, або створення нової коаліції. Він зауважив, що якщо нічого з цього не вийде, потрібно проводити дострокові вибори.

«На політичний шлях розв’язання кризи натяк був зроблений учора: це ретельне виконання коаліційної угоди. Мабуть, тут натяк у бік БЮТ і Тимошенко. Йдеться про ухвалення кількох законопроектів, які відповідають інтересам Президента. Можливо, намагаються примусити БЮТ слідувати порядку денному, вигідному для Ющенка.

Мало хто звернув увагу, але конфліктна крапка, у тому числі й блокування трибуни парламенту, була пов'язана із законодавчими ініціативами Президента щодо судової системи. Схоже, що БЮТ не збирається йти на зустріч Ющенку тому, що боїться того, що Президент отримає контроль над судовою системою. Це буде несприятлива ситуація для БЮТ перед президентськими виборами. Теоретично якийсь компроміс можливий, але, як показала практика, що навряд чи він буде тривалим», - заявив політолог.

Народний депутат від БЮТ Андрій Сенченко зазначив, що конфлікту всередині коаліції нема, він є тільки між гілками влади. Нардеп підкреслив, що основа його закладена у Конституції, тому рано чи пізно нам потрібно міняти Основний закон країни.

«Ми розуміємо, що є охочі переформатувати коаліцію, але реальної можливості для цього немає. Тому що у складі НУ-НС не знайдеться 37 негідників, які зрадять своїх виборців і вийдуть із коаліції», - заявив депутат.

Член Блоку Литвина Олег Зарубінський, навпаки, вважає, що кризи у парламенті нема, вона є в коаліції.

«Дивна ситуації, коли Тимошенко заявляє про те, що в коаліції є 228 чоловік, у той час як жодне голосування не може пройти. Навіть таке принципове голосування за імперативний мандат, дуже потрібне Тимошенко, набрало 193 голоси. Для парламенту немає загрози, він може існувати і в нинішньому режимі. Звичайно, це не найкращий результат. Якщо хтось взяв на себе відповідальність, він повинен її нести. Нещодавно відбулася зустріч лідерів коаліції. На цьому сеансі самогіпнозу стверджували, що в коаліції все добре. Вони кажуть про те, що здатні голосувати за всі урядові законопроекти», - заявив депутат.

Нардеп підкреслив, що Блок Литвина виключає постановку питання про приєднання до будь-яких коаліцій як у Верховній Раді, так і в будь-яких міських, обласних радах.

«Ми не збираємося приєднуватися до існуючих коаліцій, у яких є своя програма. Друге рішення: ми можемо брати участь у переформатуванні та створенні нової коаліції. У рішенні з'їзду записано, що ми можемо брати участь у переформатуванні або створенні коаліції, тільки виходячи з узгоджених дій і нашого адекватного представництва в органах влади», - заявив Зарубінський.

Народний депутат від Партії регіонів Володимир Яцуба вважає, що ситуацію, яка склалася у парламенті, можна назвати одним словом: «догралися». За його словами, є кілька варіантів розвитку подій. Перший – це повна заміна всіх, дострокові вибори. Другий варіант, за словами депутата, полягає у нагнітанні непередбачуваних подій, коли владу захоплять хитрим способом. І третій - потрібно остигнути, відступити на два кроки назад, а потім зробити один крок вперед і знайти компроміс.

«У Верховній Раді помітна тенденція зближення позицій усіх фракцій. Розсудливі люди розуміють, що це закінчиться погано не тільки для депутатів, але і для країни. Ніхто не хоче залишитися в історії як нардеп ВР, яка прийняла законів на три копійки і нічого не зробила для країни. Підсвідомість підштовхує на пошук компромісу з боку всіх фракцій. Хоча не виключаю того, що у Президента є якась велика задумка, яку до сьогоднішнього дня ніхто з преси і політиків ще не розгадав», - заявив депутат.

Член фракції НУ-НС Анатолій Матвієнко вказує на два шляхи виходу з кризи: новий формат коаліції або розпуск парламенту і дострокові вибори, якщо коаліція не буде створена.

«Може бути два формати коаліції. Якщо ми хочемо стабільності, БЮТ і НУ-НС не повинні розійтися по різних квартирах. Але при цьому не може бути створено іншого формату, залишається дві альтернативи. Перша альтернатива: БЮТ, НУ-НС і Блок Литвина створюють більшість. Це вихід, але не вирішення проблеми. Найбільша проблема – це роз'єднаність України. Другий варіант: коаліція БЮТ, НУ-НС і Партії регіонів. Я вважаю це кращим варіантам.

Мене не цікавить, хто має забути про свої амбіції, вибачитися перед виборцями і створити коаліцію. Це буде кроком для консолідації суспільства. Ми нічого не вирішимо, якщо цього не зробимо», - заявив Матвієнко.

Член КПУ Спиридон Кілінкаров вважає, що всі кризи у парламенті провокувалися насамперед Президентом. Що стосується коаліції, то позиція абсолютно правильна. Вона має підтвердити своє існування позитивним голосуванням.

«Коаліція необхідна для того, щоб проводити через парламент законопроекти, необхідні уряду для поліпшення економічного добробуту країни. Якщо немає 226 голосів, коаліція не має права на існування.

Мені важко судити, яку розв'язку конфлікту, спровокованого ним же самим, бачить Віктор Ющенко. Виходів декілька. Перший: якщо коаліція поверне цих двох депутатів, у чому я дуже сумніваюся. Наступний вихід: переформатування коаліції на основі інших фракцій. У першу чергу, це Партія регіонів, НУ-НС. Буде це зроблено через вибори чи ні - це не так важливо. Є зацікавленість у саме такому форматі коаліції», - підсумував Кілінкаров.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

661