Нова Конституція України не може бути затверджена на всеукраїнському референдумі без рішень Верховної Ради.

Про це в інтерв'ю журналістів повідомив голова Конституційного Суду України Андрій Стрижак, коментуючи обнародуване сьогодні рішення КС у справі про конституційне подання Президента України про офіційне роз'яснення ряду положень Конституції (справа про прийняття Конституції і законів на референдумі).

Стрижак нагадав, що Конституційний Суд ухвалив рішення, відповідно до якого внесення змін до Конституції повинне відбуватися згідно з нормами діючого Основного Закону.

Ця процедура передбачає, що законопроект про внесення змін до Конституції повинен бути внесений на розгляд парламенту, парламент винен 226-а голосами направити цей законопроект до Конституційного Суду для надання висновку щодо його конституційності, а вже після цього на наступній сесії ВР повинна прийняти ці зміни 300 голосами.

При цьому Стрижак відмітив, що з сьогоднішнього рішення Конституційного Суду витікає, що у разі оголошення референдуму за народною ініціативою до розгляду парламентом відповідних змін до Конституції, рішення референдуму матиме виключно консультативний характер.

Суддя-доповідач у справі Іван Домбровський також нагадав, що, відповідно до рішення Конституційного Суду, прийнятого в 2000 році, перед винесенням на референдум тексту нової Конституції спочатку необхідно запитати у народу, чи хоче він взагалі зміни Основного Закону, - передає «УНІАН».

Домбровський також підкреслив, що обов'язкове звернення до народу з питань змін до Конституції необхідне, якщо зміни вносяться до розділу 1 – «Загальні принципи», розділу 3 – «Вибори. Референдум» і в розділ 13 – «Внесення змін до Конституції України».

Також судді Конституційного Суду під час прес-конференції відкинули і звинувачення в тому, що сьогоднішнє рішення було ухвалене на користь Президента або якоїсь політичної сили.

Добмровський відмітив, що судді намагалися ухвалити таке рішення, яке не догодило б жодній з політичних сил. Він пожартував, що сьогодні говорять, що Конституційний Суд танцює під музику Президента, і таке твердження можна назвати правдивим, якщо порівнювати з танцями глухонімого під музику.

Як повідомлялося, 16 квітня КС ухвалив Рішення у справі про конституційне подання Президента України про офіційне роз'яснення положень частин другої, третьої статті 5, статті 69, частини другої статті 72, статті 74, частини другої статті 94, частини першої статті 156 Конституцій України (справа про прийняття Конституції і законів України на референдумі).

Як наголошувалося в повідомленні прес-служби КС, необхідність в офіційному роз'ясненні вказаних положень Конституції України викликана, на думку Президента України, тим, що „існують різні, часто протилежні, позиції і точки зору щодо кола питань, які можуть вирішуватися всеукраїнським референдумом, зокрема можливості ухвалення всеукраїнським референдумом законів України, а також порядку введення в дію і оформлення рішень всеукраїнського референдуму».

Суб'єкт права на конституційне подання просив дати відповіді на такі питання: «Чи є можливим здійснення народом України як носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні законодавчої влади безпосередньо і, зокрема, ухвалення всеукраїнським референдумом законів України? І якщо це є можливим, то: чи вимагають рішення всеукраїнського референдуму щодо законів твердження або схвалення Верховною Радою України; чи застосовується щодо законів, прийнятих всеукраїнським референдумом, процедура підписання і обнародування, визначена частиною другою статті 94 Конституції України?».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

661