ООН заявляє, що епідемія СНІДу в Україні є найбільш загрозливою в Європі, і закликає уряд збільшити фінансування на боротьбу з хворобою.

Про це йде мова в повідомленні Об'єднаної програми ООН по ВІЛ/СНІДу в Україні (ЮНЕЙДС).

Зокрема, в повідомленні наголошується, що епідемія СНІДу в Україні є найбільш загрозливою в Європі, її поширеність серед дорослого населення складає, за оцінними даними, більше 1,63%. На кінець 2007 року було зареєстровано більше 122 тис. випадків ВІЛ-інфекції з початку епідемії в 1987 році, включаючи більше 22 тис. випадків СНІДу і більше 12 тис. 490 людей, які померли від СНІДу. Ці цифри відображають лише частину тих, хто живе з ВІЛ/СНІДом в Україні.

Виходячи з національних оцінних даних, зараз в Україні проживає 440 тисяч людей з ВІЛ-інфекцією, - відзначає ООН.

На даний момент Україна має епідемію ВІЛ/СНІДу, яка сконцентрована переважно серед уразливих груп населення, включаючи споживачів ін'єкційних наркотиків, працівників сексу і чоловіків, які мають секс з чоловіками. Проте останні дані свідчать, що принаймні в трьох областях - Київській, Одеській і Миколаївській - поширеність ВІЛ серед вагітних жінок перевищує 1%, що свідчить про те, що епідемія переходить на загальне населення.

Як відзначив координатор системи ООН в Україні Френсіс О’доннелл, «незважаючи на те, що відповідь на епідемію була значно посилена впродовж останніх років, сучасні зусилля відносно ВІЛ/СНІД з боку центральних і місцевих органів влади, громадського суспільства і співтовариства донорів до цих пір не надають значного впливу на епідемію», - передає «УНІАН».

За його словами, недавня Зовнішня оцінка національної відповіді на епідемію СНІДу виявила ряд серйозних недоліків Національної програми України по СНІДу, особливо у сфері профілактики. Попередні результати оцінки підкреслюють важливість створення нової Загальнодержавної цільової програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, огляду і підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих СНІДом на 2009-2013 роки, яка є прекрасною можливістю ефективно відповісти на епідемію.

О’доннелл виразив серйозну заклопотаність тим, що «процеси, передбачені українським законодавством для розробки загальнодержавних цільових програм і їх бюджетів, не були дотримані, що спричинило до серйозних непорозумінь щодо нової Програми по ВІЛ/СНІДу.» Ці проблеми необхідно вирішити при підготовці до зустрічі Високого Рівня по СНІДУ в Штаб-квартирі Організації Об'єднаних Націй у Нью-Йорку (10-11 червня 2008 року). На цій зустрічі країн-членів ООН Україна повинна звітувати щодо прогресу у впровадженні Декларації по прихильності боротьбі з ВІЛ/СНІДом і інших зобов'язань по розширенню програм на шляху до Універсального доступу до профілактики, лікування, огляду і підтримки.

О’доннелл відзначив, що «Міністерство охорони здоров'я України направило Міністерству фінансів України Концепцію програми для узгодження. Система ООН в Україні стурбована тим, що загальна сума бюджетного запиту на Програму може бути зменшена з 6,5 до 2,2 мільярдів гривень. ООН наполегливо рекомендує залишити мінімальне фінансування на Програму у розмірі 6,5 мільярдів гривень, включаючи 5,7 мільярдів гривень з державного бюджету».

Для того, щоб розробити ефективнішу Національну програму по СНІДу, Система ООН в Україні наполегливо рекомендує відкласти кінцевий термін для її розробки, який зараз встановлений на 15 квітня 2008 року, і переглянути процедуру її розробки, щоб Програма могла служити керівництвом для зусиль всіх урядових і не державних партнерів.

«Система ООН упевнена, що краща підготовка приведе до створення кращої програми», - сказала Кори Удовічки - помічник Генерального секретаря ООН, асистент Адміністратора Програми розвитку ООН і директор Регіонального бюро Програми Розвитку ООН по країнах Європи і СНД. «Створення ефективної програми по СНІДу може допомогти уникнути сотень тисяч нових випадків інфікування і десятків тисяч смертей, тому ми закликаємо уряд виділити відповідне фінансування і присвятити більше уваги розробці Національної програми по СНІДу».

Вона відзначила, що Система ООН підтверджує своє прагнення надавати технічну допомогу і експертизу для допомоги всім секторам у розробці і впровадженні нової Загальнодержавної цільової програми по боротьбі з ВІЛ/СНІДом в Україні.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

535