Судовою палатою з господарських справ Верховного Суду України підготовлено проект нового Господарського процесуального кодексу України, який подано для широкого професійного обговорення. Як повідомили у прес-службі ВСУ, впровадження запропонованих проектом новацій має створити сучасну процесуальну базу при вирішенні господарських спорів.

У проекті акцент робиться на визначенні законності порушених або оспорюваних прав і інтересів, що є похідним при вирішенні господарського спору. Особливу увагу приділено питанням підвідомчості спорів, які на сьогодні є актуальними в контексті розмежування господарської і адміністративної юрисдикції судів. Враховуючи це, пропонується чітко визначити категорії справ, на які може бути поширена компетенція господарських судів, а також передбачити випадки їх процесуальних відносин з третейськими судами, передає «УНІАН».

Відмовляючись від інституту мір запобігання, який існує у чинному ГПК, автори проекту одночасно детально регламентують застосування такого дієвого правового інструменту, як забезпечення позову. При цьому передбачаються правові «запобіжники» зловживання застосуванням забезпечення позову.

Пропонується істотно удосконалити процедури апеляційного і касаційного перегляду судових вирішень господарських судів. Вперше визначено перелік рішень, які можуть бути оскаржені окремо від судового рішення в апеляційному порядку, що, безперечно, сприятиме оперативності господарського процесу і зменшенню навантаження на суддів.

Проект зберігає процесуальну модель, при якій вирішення суду першої інстанції може бути оскаржене у касаційному порядку поза межами апеляційної процедури оскарження.

Згідно з проектом, Верховний Суд України матиме достатньо широкі повноваження у перегляді судових вирішень Вищого господарського суду, який має забезпечити єдність судової практики і однакового застосування законодавства при вирішенні судових спорів.
Проект містить численні новели, які чітко і повніше регламентують господарський процес.

Проект ГПК направлено до Вищого господарського суду, господарські апеляційні і місцеві суди, Генеральну прокуророві, Міністерству юстиції, а також провідним навчальним і науково-дослідним юридичним закладам, членам науково-консультативної ради при Верховному Суді України для пропозицій і зауважень щодо його змісту, які передбачається врахувати при доопрацюванні остаточного варіанту проекту.

Як повідомлялося раніше, на початку лютого у висновках до законопроекту щодо внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Верховний Суд України виступив проти законодавчих змін, які позбавляють його функції касаційного перегляду рішень у господарських справах, закріпивши таку функцію лише за Вищим господарським судом.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

531