Наскільки одна людина впливає на розвиток держави. Наскільки одна людина впливає на розвиток... ІНШОЇ ДЕРЖАВИ. Ми пам’ятаємо роль колишнього польського президента Александра Кваснєвського під час Помаранчевої революції в 2004 році, ми пам’ятаємо роль групи польських депутатів Європарламенту, які зробили усе можливе, аби Європейський Парламент проголосував таки за перспективу членства Києва в Спільноті, зафіксовану у новій посиленій угоді між Україною та ЄС.

Отже темою сьогоднішньої програми є політичний та міжнародний портрет кандидата на пост прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска, головного переможця парламентських виборів.

 
Гостем нашої програми є польський політолог Анатоль Арцюх.
 

Пане редакторе. Тривають переговори про створення коаліції і уряду в Польщі, і на 99% відомо, що головою нового уряду стане голова Громадянської Платформи Дональд Туск.
Що це за політик, з якого середовища він розпочинав свій політичний шлях?

Дональд Туск вийшов з молодіжних кіл «Солідарності», адже він в ті часи через свій молодий вік не належав ні (як Лєх Валенса) до тих робітників, які в 1981 році почали виступ. Туск був членом так званої «Молодої Польщі» - була така молодіжна ліберальна самостійницька організація. Там їх зрештою багато було: з того середовища виводився колишній прем'єр-міністр Польщі Ян Кшиштоф Бєлєцький, міністр уряду Тадеуша Мазовєцького Александер Халль та багато інших політиків та урядовці.

Дональд Туск не має минулого, яке б було пов’язано з комуністичною системою, але від самого початку нової Польщі (від 1989 року) він діяв в різних ліберальних партіях: спочатку був співавтором Ліберально-демократичного конгресу, пізніше він перебував в Союзі Свободи. А після того, як Союз Свободи почав схилятися до лівих поглядів, то Туск став одним із співзасновників Громадянської Платформи, яка мала бути центристською партією. Партія Право і Справедливість мала зайняти правоцентристський фланг, а Платформа мала закріпитися в центрі.
Тому ще перед виборами 2005 року вважалося, що ці дві сили створять союз. Але як виявилося, Дональд Туск мав величезні амбіції, був кандидатом на пост президента Польщі і для нього теперішнє прем'єрство - це лише етап до президентства, яке й має задовольнити його амбіції.

Спеціально для українських слухачів,з якимукраїнським політикомможна порівняти пана Туска?

 
Що стосується України, то я був би тут дуже обережним.
 

Мені здається, якщо подумати, то або з президентом Ющенком, або з Юлею Тимошенко. Адже з одного боку Дональд Туск - політик ліберальний, прозахідний, проєвропейський, а от з іншого боку - він така «медійна зірка», так як пані Тимошенко. Д. Туск дуже любить носити дорогі шиті на замовлення костюми, любить себе демонструвати, показувати, він завжди причепурений. Такий елегантний молодий чоловік.


Важко уявити союзників і партнерів ближчих ніж сьогодні є Польща і Україна. Підтримка, яку Польща надає Києву - починаючи ще кольчужним скандалом 2001-2002 років, Помаранчевою революцією, і закінчуючи «європейськими» і «північноатлантичними» надіями України - дійсно глобальна і дуже необхідна для Києва. Як пам'ятаємо, слово «Україна» постійно було присутнє в промовах колишнього президента Польщі Алєксандра Квасьневського, нинішнього президента Лєха Качинського, прем'єр-міністра Ярослава Качинського, який, доречі, згадав про Україну і в своєму першому зверненню до польського парламенту і навіть в передвиборчих теледебатах з А. Кавсьнєвським.

Сьогодні ключові політики партії Громадянська Платформа не згадують про Україну. Вони говорять про Брюссель, Вашингтон, Берлін та Москву... Деякі експерти висловлюють опасіння, що новий уряд може не приділяти Києву вагомого значення, і що налагоджуючи стосунки з Москвою, Дональд Туск може пожертвувати підтримкою Києва в ключових питаннях.


Мені б не хотілося бути поганим пророком, але я боюся, що ви в багато чому праві.
Виглядає так, що Дональд Туск цілком свідомо не говорить про Україну. Тут є певна проблема. Для Туска сферою зацікавлення завжди був Захід, це зовсім інша особа ніж брати Качиньські, це людина - яка задивляється в бік Німеччини, людина яка знає німецьку та англійську мови. Коротко кажучи - Дональд Туск спрямований на Захід і не знає Сходу, принаймні глибоко не знає.
Звичайно він хоче покращити стосунки з Росією, і розуміє (і в цьому є частина правди), що погані стосунки Москви з Варшавою виникали, між іншим, і через, що Польща підтримала Помаранчеву революцію в Україні. І тепер росіяни з великою підозрою сприймають будь-яке зближення України і Польщі, незважаючи на те, що такі тенденції були ще за часів Пілсудського, пізніше був Єжи Гєдройць і так далі. Отже Москва непокоїться, і спочатку дійсно Туск не буде її дражнити, буде намагатися налагодити стосунки. Проте в далекосяжному інтересі Польщі і взагалі Європейського Союзу необхідне залучення України до Європи, і з перспективи найближчого майбутнього - я б не боявся, що Польща забуде про Україну, адже з точки зору польської дипломатії - це б було дуже короткозорим.
 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1876