У VI столітті до Різдва Христового на місці сучасного Поділля існувала держава Неврида. А сьогодні це частина сільгоспугідь села Швайківці Тернопільської області. Саме у тих місцях археолог, кандидат історичних наук Микола Бандрівський і примітив курган діаметром приблизно в 40 метрів. Достатньо вагомий сигнал, щоб почати розкопки.
 

«Я чекав знайти поховання жителя Невриди, - пояснює фахівець інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України. - І раптом такий успіх! Без сумніву, усипальня в Швайківцях - археологічна знахідка європейського, ні, світового значення!»

Мої колеги з Ленінграда в 1979 році виявили усипальницю V-VI століття до Різдва Христового на правом берегу Дністра в Чернівецькій області. Всі предмети з неї потрапили в Ермітаж і стали цінними експонатами. Але ця гробниця, що, мабуть, належала багатому невриду, просто унікальна за своєю масштабності.

«У своїй центральній частині це чотирикутник п'ять на п'ять метрів. Бічні сторони вимощені кам'яними плитами, а в кутках стоять 12 стовпів завтовшки по 45 см. Кожен укопаний на глибину 1,5 метра. Там явно було декілька критих галерей», - зазначає археолог, пише «Комсомольська правда» - Україна».

Очі археолога радісно блищать. Він говорить з азартом - ніби разом зі своєю розповіддю переноситься на 2600 років назад і бачить, що відбувалося на території України в ті далекі часи.

«Ми знайшли два панцирі. Цікаво, як вони зроблені. На шкірі в три шару прикріплена металева луска з пластинками по 1,5 - 2 см. На кожному панцирі поміщалося від 5 до 7 тисяч таких лусочок. Від подібної броні відскакували стріли! Знайшли ми також бронзовий казан діаметром близько 50 см і дві залізні сокири, які висіли на стовпах. Сокири незвичайні, з рукояткою по 80 см - бойову зброю вершника, який на скаку рубав піших воїнів. Добре зберігся керамічний і бронзовий посуд, зокрема бронзове ситечко для проціджування вина. Ймовірно, виготовили його в Етрурії - найдавнішій державі. Саме такі знаходили в багатих скіфських курганах в Україні. Цінна знахідка і піхви від короткого кинджала акінака: прекрасна ажурна робота з срібла і позолоти», - розповів Микола.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1104