Конституційний Суд почав слухання у справі за поданням Президента України Віктора Ющенка щодо конституційності окремих положень закону про внесення змін до закону про вибори народних депутатів.

Зокрема, як повідомлялося раніше, Президент просив КС визначити конституційність норм закону про порядок голосування громадян, які тимчасово виїхали за межі України. Голова КС Андрій Стрижак на початку слухання нагадав, що Конституційний Суд розгляне цю справу як невідкладну, тобто в прискореному режимі.

На момент початку розгляду справи в залі було присутні 14 суддів з 18, тобто кворум для початку слухання був. На початку засідання постійний представник Верховної Ради в КС Анатолій Селиванов заявив декілька клопотань. Зокрема, він просив КС перевірити дію закону, окремі положення якого просить розтлумачити Президент, передає «УНІАН».

Також Селиванов просив КС вимагати в Державному комітеті статистики відомості про міграційний рух громадян України.

Крім того, представник Верховної Ради просив КС вимагати в Державній судовій адміністрації дані про кількість судових звернень громадян щодо неможливості взяти участь у голосуванні в 2006 році. Також Селиванов просив КС задіяти до слухання у справі представника Міністерства внутрішніх справ.

У свою чергу, представник Президента в Конституційному Суді Марина Ставнійчук відзначила, що немає підстав для задоволення всіх цих клопотань.

Після цього голова суду Стрижак по черзі ставив на голосування всі заявлені клопотання, проте жодне з них не набрало більшості серед суддів.

Щодо ще одного клопотання Селиванова про об'єднання в одне провадження подань Президента і народних депутатів щодо конституційності положень цього закону, Стрижак запросив суддів КС на нараду, під час якої судді повинні ухвалити рішення в цьому клопотанні.

Як повідомлялося, 27 серпня в КС надійшло конституційне подання Президента України про невідповідність Конституції України (неконституційності) положення частин дев'ятої, десятої, вісімнадцятої статті 102 (три) Закони України «Про вибори народних депутатів України» в частині виключення зі списків виборців відповідною дільничною виборчою комісією осіб, які за відомостями, що подаються органами державної прикордонної служби за три дні в окружні виборчі комісії, фактично перетнули державний кордон України і на момент надання відомостей відсутні дані про їх повернення на територію України.

Президент вважає, що передбачене Законом обов'язкове виключення громадян зі списків виборців є безпосереднім обмеженням конституційних виборчих прав громадян України і не відповідає статтям 38, 64, 70, 71 Основного Закону. Відповідно до частини третьої статті 22 Конституції при ухваленні нових законів або внесенні змін в закони, що діють, не допускається звуження змісту і обсягу існуючих прав і свобод. Як зазначив Конституційний Суд у своєму рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, звуження змісту і обсягу прав і свобод є їх обмеженням. Тому впровадження додаткового обмеження права громадян вільно обирати в органи державної влади не відповідає також і положенням частини третьої статті 22 Конституції України.

На думку, Глави держави, відсутність у Законі порядку повторного включення громадян у списки виборців у разі їх повернення на територію України за два дні до дня позачергових виборів і в день голосування на цих виборах фактично робить взаємовиключною реалізацію або виборчого права на позачергових парламентських виборах, або реалізацію прав у будь-який час повернутися до України.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

432