Київський політолог, директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребінський упевнений, що ідея Секретаріату Президента про відновлення пільг громадянам України за рахунок відміни пільг народним депутатам – це чистої води популізм. Але, багато пільг він би у депутатів забрав. Наприклад, дуже велику зарплату.
Також в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у політолог чесно признався в тому, що поки не знає за кого, голосуватиме на парламентських виборах. Хоча подумує над тим, щоб віддати свій голос… за Вірку Сердючку.
- Не пізніше 1-2 серпня Центральна виборча комісія відповідно до виборчого законодавства України повинна оголосити про початок виборчої кампанії. Михайле Борисовичу, по-вашому наскільки чесним і прозорим буде проведення цих виборів?
- Зрозуміло, що ставка буде зроблена на контроль над виборчими колегіями в тих регіонах, де домінує певна політична сила, і чесність там може бути забезпечена максимально жорстким контролем. Тому ми по факту вибору вже зможемо щось говорити. Але потенційно підготовка до фальсифікацій, я упевнений, йде дуже активно.
- Деякі політичні сили вже почали передвиборну агітацію на телебаченні, радіо, хоча їх лідери стверджують, що ще не почали підготовку до виборів.
- Те, що ми бачимо зараз по телебаченню і те, що політики називають як би соціальною рекламою – це привід для подачі судових позовів. Це ніяка не соціальна реклама, а типова передвиборна агітація! А це заборонено до офіційного старту виборчої кампанії. Це всім зрозуміло.
Але річ у тому, що ці ролики не працюють на політиків і їх партії: це ніяк не допоможе простому українцю визначитися зі своїм вибором. Справа тому, що зараз суцільно і поряд діє принцип – ось ми свої, а там чужі – ми добрі і ми за народ, а чужі погані. А зараз вже кожний знає: хто свій, а хто чужий. І нічого змінити подібними способами, і так званою соціальною рекламою, не можливо.
Сьогодні дуже висока концентрація популізму. Вона всюди. І саме це заважає тим, хто ще не визначився зі своїм вибором. У людей будуть інші мотивації вибору, а не ролики з популістським змістом.
- Михайле Борисовичу, а за кого Ви самі голосуватимете, якщо не секрет?
- Це питання інтимне. Чесно кажучи, я поки не знаю, за кого я піду голосувати. Це залежатиме від того, як поведуться в передвиборній кампанії основні політичні гравці і хто, зрештою, братиме участь у виборчій кампанії. Може, в ній братимуть участь ті, хто буде мені більш симпатичний, ніж основні гравці. Але поки перспектив конкуренції на полі Партії регіонів не видно. Тому я дивитимуся в цьому напрямі. І ще, багато що залежатиме від того, наскільки я повірю в те, що політики будуть говорити і будуть реалізувати... А потім вже я ухвалюватиму остаточне рішення.
- Венеціанська комісія готова надати Україні технічну допомогу в роботі над проектом змін у Конституцію України. Чи означає це те, що при внесенні змін у Конституцію Україна надалі зможе уникнути подібної політичної кризи?
- Ні, звичайно, не означає. Річ у тому, що Венеціанська комісія вже виказувала свою думку з приводу політреформи. А політреформа була досить критична. Критична в тому значенні, що вона не достатньо повноважень забрала у Президента.
Члени цієї комісії вважають, що Президенту було залишено дуже багато повноважень, хоча ще були зауваження і з приводу Прокуратури. І вони категоричні супротивники будь-яких форм імперативних мандатів – це чітко прописано. Отже, я був би великим прихильником того, щоб Венеціанська комісія була залучена в процес коректування Конституції. Якщо комісія буде в цьому процес брати участь, то у Президента буде набагато менше повноважень, ніж сьогодні. А це я вважаю за правильне.
- Багато експертів стверджують, що наступного року можуть відбутися позачергові президентські вибори.
- Якщо конфлікт не буде вичерпаний, а він не буде вичерпаний, то президентські вибори можливі. Це найбільш ймовірно. Але навіть при такому положенні справ можуть бути варіанти.
Якщо Партія регіонів самостійно набере більшість голосів на виборах, то всі конфліктні лінії з Президентом залишаться. І виникне тоді питання: що робити? Адже не можна ж знову розпускати парламент?! А раз не виходить, значить необхідно проводити і президентські вибори. Я думаю, що на той час українське суспільство буде до цього готове.
Якщо ж Партія регіонів програє на виборах, що менш ймовірно, або погодиться на умову Ющенка про створення широкої коаліції, заснованої за програмою Президента, то це, на певний час, допоможе уникнути конфлікту. Тобто тоді буде один центр стратегічної влади, і він знаходитиметься в руках Ющенка. І як наслідок – ніяких позачергових президентських виборів не буде.
- Михайле Борисовичу, в Секретаріаті Президента пропонують відновити пільги громадянам України за рахунок відміни пільг народним депутатам. По-вашому, як віднесуться до цієї пропозиції нардепи, чи і дійсно відміна пільг депутатам допоможе незаможним українцям?
- Це просто смішно. Там хтось підрахував, що мало не 70 млрд. грн. необхідні для того, щоб всі ці пільги відновити. Це все, на мій погляд, повна нісенітниця. Звичайно, пільги надаються депутатам – це незрівнянна цифра. Вона у декілька разів менша від названої суми. Отже це абсолютно не серйозно – чистий популізм.
Але багато пільг я б у депутатів забрав. Включаючи дуже велику зарплату.
- Перший віце-прем'єр Микола Азаров днями зробив сенсаційну заяву: він не сумнівається в тому, що Кабінет Міністрів України можуть прослуховувати. Хто може цим займатися: лідери політпартій, зарубіжні спецслужби чи, можливо, Президент?
- Я думаю, що це просто відповідь Азарова на провокаційне питання, задане журналістами. Насправді, я не дуже розумію, яке значення прослуховувати Кабмін, оскільки в уряді сидять і представники іншої політичної сили. Тобто ніяких секретних розмов, від Президента, наприклад, там взагалі бути не може. Там же сидить і міністр оборони Гриценко і міністр закордонних справ Яценюк, які зразу ж все доповідять Ющенку. Тому інтерес до такого роду прослуховувань не має сенсу. Ті питання, які члени уряду хочуть обговорити, щоб їх ніхто не чув – вони обговорять зовсім в іншому місці.
А що стосується якогось економічного шпигунства, то це також не зовсім серйозно. Хоча теоретично встановити прослушку в будівлі Кабінету Міністрів можливо. Але тільки навіщо?
- Днями в одному з військових госпіталів Києва екс-майору Держохорони Миколі Мельниченку зробили пластичну операцію по зміні зовнішності, в рамках програми захисту свідків. Невже так успішно просувається слідство по кримінальних справах чи ж у переховуванні Мельниченка зацікавлена влада?
- Мені Мельниченко нагадує «лимонадного Джо», якого ніхто не може знайти, тому що ніхто не шукає. І я не дуже розумію, що так боїться Мельниченко: останні роки він займається виключно піаром своєї персони, а стежити за грою цієї нікчемної людини несерйозно. Мельниченко жалюгідна і нікчемна людина, про яку пора раз і назавжди забути, а ще краще спочатку посадити у в'язницю, а потім забути, надовго. Це людина, яка переступила закон.
Тільки в такій неповноцінній державі, як наша, можливе те, що відбувається навколо цієї людини.
- Михайле Борисовичу, ідея Вірки Сердючки у втіленні артиста Андрія Данилка брати участь у дострокових виборах до парламенту стає все реальнішою. За деякими відомостями він вже навіть знайшов партію, ліберально-демократичну, для участі у виборах. Що це -черговий піар-хід Данилка чи неминуча реальність?
- Одне іншому не суперечить. Українська політика в особах і фігурах важливого політичного спектру стає в один ряд з фігурою образу Андрія Данилка – це комедійні і самопародіюючі фігури. Як самопародія поводиться і Президент Ющенко і Луценко, наприклад. А Данилко робить самопародію і він ні чим не гірший, ніж згадані мною політики. Він, за інтелектуальним потенціалом, перевершує багатьох політичних лідерів.
За Андрія Данилка підуть голосувати ті, хто не приймає цю самопародію. І мені це дуже подобається. Я подумаю, і, можливо, саме за нього і голосуватиму на позачергових парламентських виборах.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом