Схоже, мріям Президента України Віктора Ющенка про проведення одночасно з виборами 30 вересня референдуму щодо повернення собі повноважень не судилося збутися.

Головна проблема - відсутність часу. Референдум щодо змін Конституції (або щодо прийняття нової Конституції) може бути проведений тільки за народною ініціативою. Для цього потрібно організувати спеціальні ініціативні групи і зібрати 3 мільйони підписів громадян. На це законодавством відводиться три місяці (вже не встигають). Потім потрібен ще місяць, щоб ЦВК перевірив ці підписи, підтвердив їх достовірність. Після чого Президент повинен призначити дату референдуму не пізніше ніж через чотири місяці після прийняття рішення про його проведення. Тобто, щоб провести всенародне опитування, потрібно не менше семи місяців. І якщо зараз Ющенко візьметься за збирання підписів, то провести референдум він зможе не раніше початку наступного року. Правда, останнім часом з Банкової звучать заяви, що Президент, мовляв, взагалі має право призначати референдум, коли йому надумається (і без збору підписів), але таке право Президента не прописано в Конституції, а тому навряд чи буде реалізовано найближчими місяцями (Європа таке явно не схвалить).

У Секретаріаті Президента вже визнали, що провести референдум в один день з виборами неможливо. «Всі чудово розуміють, що це нереально», - сказав заступник глави Секретаріату Президента Ігор Пукшин. Втім, спроб змінити Основний закон, соратники Ющенка все одно не залишають. «Найближчим часом Президент оголосить своє бачення Конституції. Буде розроблена нова редакція Конституції, ця Конституція буде народною і прийнятою на референдумі», - сказав заступник глави Секретаріату Президента, не уточнивши, проте, чи буде це референдум за народною ініціативою (тобто за Конституцією) чи за ініціативою Президента (антиконституційний).

Пукшин також пояснив аргументи президентської сторони стосовно того, що Конституцію можна приймати напряму на референдумі, а не через Верховну Раду (як прописано власне в Основному законі і на чому наполягає коаліція). Урядовець визнає, що зміни в Конституцію дійсно повинні вноситися виключно парламентом, а ось як повинна прийматися нова Конституція - чітко в ній не прописано, зате є рішення Конституційного суду від 2005 року, яке, в трактуванні Пукшина, дозволяє приймати новий Основний закон на референдумі без схвалення Радою, - пише «Сьогодні».

Втім, у коаліції вважають зовсім по-іншому. «Ющенко хоче піти в обхід парламенту - це значить, що він намагається в черговий раз порушити Конституцію. Він зараз хоче зробити з України маленьку диктаторську республіку, і я йому співчуваю - диктатори зазвичай погано закінчують», - говорить «регіонал» Юрій Болдирєв. За словами нардепа, існує механізм зміни Конституції, і як її міняти, повинні вирішувати експерти - юристи, політологи, історики, але не прості люди, а потім зміну повинна затвердити парламентська більшість.

Так вважає і відомий український юрист Сергій Власенко. «На референдумі повинні розглядатися питання, на які легко і просто може відповісти будь-яка людина. І ця відповідь повинна бути або «так» чи ні». Неможливо на референдумі вирішити питання, який державний устрій ви підтримуєте - парламентсько-президентську республіку чи президентсько-парламентську. Це найскладніші питання, проблемні навіть для фахівців. А народ і поготів у цьому нічого не розуміє. Тому це просто маніпуляція», - впевнений Власенко.

У той же час, «нашоукраїнець» Юрій Ключковський заявив, що практика прийняття Конституції шляхом всенародного референдуму існує в багатьох розвинутих країнах, і не можна думати, ніби для народу це дуже складне питання.

Перенесення термінів проведення референдуму на невизначене майбутнє - добра звістка для супротивників посилення влади Ющенка. Кульбіт з введенням у дію нової Конституцію Ющенко міг теоретично провернути, якщо вона була затверджена на референдумі 30 вересня (коли нормально функціонуючої Ради ще не було). А до початку наступного року (якщо тоді Президент надумається організувати референдум) в країні вже буде і новий парламент, і нова правляча коаліція і сформований уряд. І хто б його не очолював - навряд чи він схоче добровільно відмовитися від повноважень на користь Ющенка. Та і способів заблокувати сам референдум - багато (найпростіший - через ЦВК, який просто відмовиться його проводити). Правда, Ющенко може спробувати якимсь чином зірвати підведення підсумків виборів, щоб довести непрацездатність парламентської моделі в Україні і потім вже організувати референдум одночасно з новими виборами. Але ці дії (фактично - штучна дестабілізація) викличуть різко негативну реакцію як усередині країни, так і за її межами і навряд чи можуть бути легко реалізовані.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

755