Народний депутат України V скликання з фракції Партії регіонів Вадим Колісниченко не виключає, що події 2004 року в Україні повторяться в ще більш жорсткому варіанті протистояння. І після дострокових парламентських виборів, можливий подальший розкол країни.
Крім того, в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у нардеп розповів про те, що Партія регіонів ще не включилася у виборчу кампанію. Але шанси на перемогу у неї високі.
- Вадиме Васильовичу, багато хто прогнозує, що майбутні парламентські вибори стануть одними з найбрудніших. Ви такої ж думки?
- Це не оригінальний прогноз, оскільки кожні подальші вибори будуть брудними. Це само собою. На найближчих виборах крім бруду, який опоненти виливатимуть один на одного, ми будемо мати бруд у судовій системі, у виконанні законів і порушенні Конституції.
По суті, вибори вестимуть до подальшого знищення інститутів держави.
- Тобто слід чекати фальсифікацій на виборах?
- Безумовно.
- Вадиме Васильовичу, які політичні сили мають шанс опинитися в парламенті після виборів?
- З погляду логіки закону і виконання чинного законодавства робити прогнози сьогодні неможливо. Оскільки всі політичні сили включилися у виборчу кампанію в різний час. Партія регіонів, наприклад, у виборчу кампанію ще не включалася. А «Наша Україна» почала організовувати і піарити себе і свою участь на виборах, починаючи з грудня-січня, і найактивніша кампанія почалася ще в травні місяці. Тому, з погляду науки, це все просто непрогнозовано.
До того ж ще невідомо, як українці реагуватимуть на цю виборчу кампанію і на це тотальне промивання мізків, яке триває вже півроку.
- А які шанси у Партії регіонів?
- Я думаю, що шанси високі.
Сьогодні люди усвідомлюють все більше і більше, що питання стоїть не про Партію регіонів, а про вибір умов життя, про вибір політичного устрою і про вибір свого майбутнього і майбутнього своїх дітей.
Я думаю, що 2004 рік повториться в ще більш жорсткому варіанті протистояння. Я навіть не виключаю, що за результатами дострокових виборів можливий подальший розкол країни.
- Вадиме Васильовичу, чи обговорювала ПР майбутній виборчий список партії? Чи готова вже перша п'ятірка?
- На жаль, Партія регіонів не оригінальна. Вона в даному випадку, як нормальна партія, діє в рамках закону, і включатиметься у виборчу кампанію виключно в рамках вимог чинного законодавства.
Я думаю, що до кінця липня на політраді партії буде розглянутий список, який буде заснований на підставі рекомендацій конференцій, які почнуться з середини
липня місяця. І 4 серпня на з'їзді Партії регіонів ми затвердимо весь список.
- А чи можлива боротьба за місця в списку партії?
- Ні. Я можу сказати одне: боротьби за місця в списках немає і не буде. Ця тема сьогодні взагалі не є предметом обговорення.
- Партія регіонів виступатиме за введеннявідкритих регіональних списків на виборах депутатів Верховної Ради?
- Так, і ми цього не приховували. Ми це готували і на попередніх виборах. Проте в рамках нині діючого закону і нинішньої кампанії це технічно не можливо. Цей закон просто нікому прийняти.
- Віце-президент Європейського парламенту Марек Сівець заявив про те, що позачергові парламентські вибори, незалежно від результату, не принесуть великих змін Україні. А Ви як вважаєте?
- Я солідарний з віце-президентом Європейського парламенту. Більш того, парламентські вибори не тільки не принесуть ніяких змін, вони погіршать і дестабілізують ситуацію в країні.
Я можу сказати, що, швидше за все, це буде тимчасовий парламент. Тому що його доля залежатиме від кон'юнктури, яка сьогодні аналізується Ющенком. А він (Ющенко – ред.) по-суті почав нову президентську кампанію за підвищення своїх власних повноважень. Якщо його влаштує позитив, у його розумінні, який відбудеться на цих виборах, то він миттєво призначить позачергові президентські вибори. А якщо не влаштує – він цю «волинку тягнутиме» ще півроку - рік, щоб повністю дискредитувати парламент і призначити знову позачергові вибори, щоб знову напрацювати собі капітал. І я думаю, що у нього немає в цій частині моралі і гальм, з погляду закону.
- Чи підтримуєте Ви заяви наших європейських сусідів про те, що Україні необхідно відразу після виборів створити широку коаліцію?
- Тут абсолютно інша проблема: проблема зміни політичного устрою України, повернення повноважень Президенту і зміни поглядів населення на тему парламентаризму. Тут ця задача поставлена. Тому інструмент під назвою «позачергових виборів» не має анінайменших відносини до обстановки всередині. Тому що позачергові вибори проводяться в тому випадку, якщо в країні якась криза. Адже цього немає в Україні. І це вже всі визнали. А широку коаліцію ми вже створили.
- Прем'єр-міністр України Віктор Янукович підтримує відмінукримінальноїнедоторканності депутатів, але при цьому виступає за збереження політичної недоторканності. По-вашому чи підуть нардепи на такий крок?
- Річ у тому, що питання недоторканності використано у всіх парламентах світу. Я вже говорив і мої колеги мене підтримували в тому, що якщо питання стоїть про повну відміну недоторканності, то це питання необхідно вирішити по відношенню до більше 4 000 державних службовців, які в тій чи іншій мірі є недоторканними. Це судді, прокурори, слідчі і інші держслужбовці.
Якщо Президент відмовляється, і ми це вносимо в Конституцію, від свого президентського імунітету, то я «руками і ногами» голосуватиму за позбавлення імунітету і депутатів. То цього, на жаль, не буде. Тому що тема недоторканності – це популізм.
Обмеження з погляду кримінального права – так, я згоден. Але при цьому і є інша сторона медалі, від якої ми не застраховані. Пригадайте, наприклад, В’ячеслава Чорновола: за що його посадили – за зґвалтування, а через рік стало зрозуміло, що це було організовано КДБ. І таких прикладів чимало. З моменту позбавлення недоторканності в частині кримінального захисту ми отримаємо цілу низку політичних процесів по знищенню інакомислення.
І ми солідарні з Віктором Януковичем: обмежити недоторканність, безумовно, необхідно. А політична недоторканність повинна бути збережена в повному об'ємі.
- Вадиме Васильовичу, Президент Віктор Ющенко пропонує створити в Україні двопалатний парламент. Як Ви відноситеся до такої ідеї?
- Люди завжди не люблять владу, і це нормально. Все, що пов'язано із зміною влади і повноважень, це, з одного боку, тема популістська. З іншого боку, у такому разі Президенту Ющенку потрібно вступити в Партію регіонів, тому що двопалатний парламент – це складова федералізації України. І тому цю його ідею я підтримую і вітаю. Більш того, влітку минулого року Євгеній Кушнарьов на цю тему вів дуже серйозну дискусію, ми це питання проаналізували і прийшли до висновку, що сьогодні для України питання зміни системи устрою влади невчасне, тому що і далі буде розбалансовувати країну. І Партія регіонів, розуміючи, що потрібно думати про майбутнє держави, не використовувала тему двопалатного парламенту.
Спершу необхідно децентралізувати владу, закінчити другий етап конституційної реформи, необхідно провести адміністративно-територіальну реформу і федералізувати Україну. Тоді буде зрозуміло, що таке двопалатний парламент.
А Ющенко сьогодні грає особисто для себе, йому плювати яке буде майбутнє України. Саме тому він затіяв тему двопалатного парламенту. Він хоче зробити «боротьбу нанайських хлопчиків»: дві палати боротимуться між собою, а Ющенко в цей час царюватиме.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом