Вибори 30 вересня вже навряд чи хтось зупинить, але визнати їх недійсними стороні, що програла, буде простіше простого.

У суботу країна зробила ще один крок до дострокових виборів. Апеляційний суд Києва відмовив Партії промисловців і підприємців Анатолія Кінаха у вимогах заборонити «обнулення» списку «Нашої України». Тобто тепер, по ідеї, натомість «нашеукраинцев», що звільнилися з парламенту, ніхто лави депутатів не поповнить. Отже, в парламенті вже немає 151 депутата, списки обнулені, вибори неминучі? Як сказати... На прохання «Сьогодні» політологи змальовували основні ризики виборів. В те, що їх можна зупинити, вже ніхто майже не вірить. А ось в те, що їх підсумки можна буде визнати недійсними через правове беззаконня, в якому вони готуються - це дуже навіть ймовірно.

Перший «ніж» в спину «досрочки» може всадити КС. У суд вже надійшло подання від депутатів про визнання неконституційним Указу Президента про вибори 30 вересня. Тобто, коаліція вже найближчим часом може знову заявити: поки немає рішення КС, ні на які вибори не підемо. Політологи не виключають, що так і буде, але не вірять, що КС якось загальмує процес. Як заявив «Сьогодні» Олесь Доній, у будь-якому випадку слід чекати четвертого указу Президента про проведення дострокових виборів 30 вересня, причому такий указ повинен вийти в липні (підставою може бути той факт, що парламент протягом місяця є недієздатним (стаття 90 Конституції), оскільки в ньому немає 151 депутата). А Володимир Малинкович упевнений, що ніякого зрозумілого рішення від суду чекати не варто: «Президент вже остаточно розпустив КС. Фактично, функціонування цього органу вже неможливе».

Не дивлячись на рішення апеляційного суду, за словами політолога Володимира Корнілова, будь-який претендент на депутатське крісло з «обнуленого списку» може оскаржити рішення з'їздів партій про «обнулення», оскільки порушуються його право бути вибраним у нардепи. Тобто, позовів може бути маса. Звичайно, позови можуть затягнутися аж до виборів, але вистрілити вже після них (за допомогою сторони, що програла).

Кумедні речі відбуваються і в ЦВК. «Перевага коаліції всього в один голос, але голова комісії Володимир Шаповал - від опозиції. Він вирішує, які питання розглядати, чи збирати кворум, чи виносити на голосування те або інше рішення. В той же час, жодне винесене Шаповалом рішення не може бути ухвалене тільки опозиційними членами комісії. Фактично робота органу паралізована. Це торкається і всіх дій ЦВК при підготовці до виборів - створення окружкомів, розгляд списків, затвердження бюлетенів», - говорить Малинкович. Якщо з таких чисто процедурних питань виникають труднощі, то можна тільки припустити, як буде важко ЦВК прийняти ухвалу про підсумки виборів, коли вони не влаштують одну зі сторін (а вони обов'язково не влаштують). Практично неможливо буде винести рішення.

Якщо таки станеться диво і ЦВК прийме ухвала про підсумки виборів, вона буде оскаржена стороною, що програла, в судах. Підстав маса: як і сумнівна з погляду закону процедура призначення виборів, так і обнулення списків, так і якісь порушення при голосуванні (голосування вдома, наприклад). А то й КС якраз після виборів нарешті зрозуміє всю глибину неконституційності Указів Президента і винесе цілком однозначний вердикт.

У будь-якому випадку, сторона, що програла, матиме в Раді не менше 150 «багнетів». А значить, вони зможуть швидко повторити «фінт вухами» нинішньої опозиції і піти з парламенту. По ідеї, він відразу повинен бути визнаний недієздатним і повинен бути розпущений.

Практично при будь-якому результаті виборів (точніше — при будь-якій конфігурації майбутньої коаліції) з'являться дуже численні і впливові невдоволені. Якщо коаліція складатиметься як зараз («антикризова»), то підсумки виборів оскаржать Президент і Тимошенко. Якщо коаліцію зміркують на двох ПР і НУ, повстане Тимошенко, комуністи і соціалісти. Якщо коаліція буде чисто «помаранчева», її зможе легко торпедувати Партія регіонів. У всьому цьому беззаконні буде тільки одна зацікавлена особа — Віктор Ющенко. Спочатку заклавши нелегітимні основи для виборів, він зробив все, щоб нова Верховна Рада не запрацювала взагалі, не змогла почати функціонувати нова коаліція і сформований нею уряд. Для чого? Політолог Олесь Доній вважає, що «під шумок» фактичної відсутності парламенту Президент почне збирати голоси для референдуму по поверненню собі повноважень. Відзначимо, що референдум може бути проведений вже 30 вересня, а після того, як стане ясно, що нова Рада недієздатна, його підсумки (якщо вони виявляться для Президента сприятливими) можуть бути імплементовані в Конституцію і без депутатів (наприклад, указом Ющенка з посиланням на надзвичайну ситуацію).

У такому разі «регіоналам» (якщо вони переможуть на виборах) можна буде розраховувати тільки на одне — ресурс вулиці (акції протесту, страйки і інше). Щоб примусити Президента змиритися з їх перемогою і паралізувати його спроби оскаржити результати голосування через суди і ЦВК. Весною Янукович так і не зміг примусити Ющенка поступитися. Але до осені у нього ще є час підучитися методам ефективного тиску.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

651