Конституційний Суд України визнав неконституційним призначення Президентом голів судів і їх заступників.

Як повідомили в прес-службі Конституційного Суду України, сьогодні Конституційний Суд оприлюднив прийняте 16 травня цього року Рішення у справі за конституційним поданням Вищої ради юстиції про офіційне тлумачення положення частини п'ятої статті 20 Закону України «Про судовий устрій України» (справа про звільнення судді з адміністративної посади).

Суб'єкт права на конституційне подання – Вища рада юстиції – звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням дати офіційне тлумачення положення частини п'ятої статті 20 Закону України «Про судовий устрій України» (далі – Закон) “суддя може бути звільнений з адміністративної посади (окрім адміністративних посад у Верховному Суді України) в порядку, визначеному цією статтею, також за ініціативою Вищої ради юстиції».

Необхідність в офіційному тлумаченні, як наголошується в конституційному поданні, виникла у зв'язку з різним розумінням і застосуванням положення Закону про порядок ініціації Вищою радою юстиції питання про звільнення суддів з адміністративних посад.

Аналізуючи частину п'яту статті 20 Закону на предмет офіційного тлумачення, Конституційний Суд України виявив ознаки невідповідності Конституції України її положення про надання Президенту України повноважень призначати і звільняти голів, заступників голів судів, передає «УНІАН».

КС вважає, що надання Президенту України частиною п'ятою статті 20 Закону повноважень призначати суддю на посаду голови, заступника голови суду, а також звільняти його з цієї посади суперечить статті 106 Конституції України, тобто це положення Закону є неконституційним.

КС вважає, що питання про призначення на посаду голови, заступника голови суду і звільнення його з цієї посади (окрім адміністративних посад у Верховному Суді України) повинні бути врегульовані в законодавчому порядку.

Заслуховуючи суддю-доповідача, пояснення представників сторін і дослідивши матеріали справи, Конституційний Суд України вирішив:

1. Визнати положення частини п'ятої статті 20 Закону України «Про судовий устрій України», відповідно до якого голова суду, заступник голови суду призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України таким, що не відповідає Конституції України (неконституційним)

2. Положення частини п'ятої статті 20 Закону України «Про судовий устрій України», визнано неконституційним, втрачає дію з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

3. Рекомендувати Верховній Раді України невідкладно в законодавчому порядку врегулювати питання про призначення судді на посаду голови суду, заступника голови суду і звільнення його з цієї посади.

4. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

335