Союз юристів України пропонує негайно і терміново провести надзвичайне засідання Конституційного суду України і в безперервному режимі роботи ухвалити рішення щодо конституційності Указу Президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України V скликання» № 264/2007 від 02 квітня 2007 року.
Про це мовиться в заяві Союзу юристів України за підписом його голови Валерія Євдокимова.
«Сьогодні це не тільки конституційний професійний обов'язок і політична відповідальність Конституційного Суду, але і відповідальність моральна. Його вердикт повинен засвідчити виключно позицію верховенства Конституції і бути чесним і неупередженим відповідно до присяги судді Конституційного Суду. В осоружному випадку саме цей єдиний орган конституційної юрисдикції може стати заручником політичної боротьби і взяти на себе відповідальність за загальнонаціональну кризу», - мовиться в заяві.
Союз юристів України бачить у політичній ситуації, що склалася в Україні після видання Указу Президента, передвісника системної і глибокої національної кризи. На думку юристів, зараз українцям пропонується під виглядом мирних зборів об'єднуватися не навколо загальнонаціональних проблем і національної ідеї, а підтримувати політичні ультиматуми і реалізовувати плани на вулицях і площах.
«Це неприховане зловживання прямою демократією, оскільки на мітингах і площах люди виказують не власну точку зору, а вимушені розділяти критичні заклики політичних лідерів, які часто виходять за межі Конституції України. Дострокові вибори влади можуть бути ефективними тільки в одному випадку: коли в основі їх проведення співпадають дві визначальні умови. По-перше, є об'єктивна суспільно-політична криза, яку неможливо вирішити діалогом між гілками влади і Президентом країни. По-друге, ці вибори проводяться виключно в межах правового поля держави в строгій відповідності з Конституцією», - підкреслюється в заяві.
Союз юристів також вважає, що для виходу з інституційно-конституційної кризи в Україні були застосовані не всі інструменти переговорного процесу між главою держави, політичною більшістю і опозицією. «Сторони не шукали ефективного компромісу, часто діяли ультимативно, спираючись не на інтереси нації, а на власні політичні амбіції і егоїзм. Не дивлячись на те, що виданий Указ Президента про достроковий розпуск парламенту, ми переконані, що тільки діалог і консенсус політичних лідерів може зробити неможливим національний конфлікт і уникнути цивільного протистояння», - заявляють юристи, передає «УНІАН».
Союз юристів також відзначає конституційно-правову неякісність сформованих в Указі підстав для дострокового припинення повноважень парламенту. «Конституція України вичерпно в статті 90 формулює три безальтернативні ситуації, коли Президент володіє беззастережним правом дострокового розпуску Верховної Ради України. Зрозуміло, що Президент на цей час не скористався цим правом і не міг скористатися у зв'язку з відсутністю юридичних фактів для прийняття рішення в даній частині Конституції України», - мовиться в заяві.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом