Екс-міністр будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства Павло Качур не дуже давно обіймає пост голови Сумської обласної державної адміністрації і розцінює це як певне випробування для себе. Адже Сумщина - це Батьківщина Президента, а Ющенко робить такі речі, за які йому ставитимуть пам'ятник.
В ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у він розповів про те, що вважає себе багатою людиною і тому платить за новими тарифами ЖКГ в повному обсязі.
- Павле Степановичу, не дуже давно Ви заявляли про те, що плануєте провести в регіоні кадрові зміни, що прийдуть нові люди, здатні виконати завдання, які ставить Президент України. Які кадрові перестановки на сьогодні відбулися в регіоні?
- Я відношуся до категорії тих людей, які спочатку ставлять завдання, а потім підбирають людей для його виконання. 5 лютого я презентував план дій обласної держадміністрації. Це ті завдання яких ми хочемо досягти до кінця 2007 року, і, відповідно, вже під ці завдання формуватиметься управлінська команда. Я думаю, що шанс буде даний багатьом людям, які працюють зараз в адміністрації. Але ті люди, які покажуть свою нездатність виконувати поставлені завдання – зійдуть з дистанції. Будуть заміни. У своїй кадровій політиці я спираюся на здатність людини виконати поставлене завдання і досягти потрібного результату, а не на приналежність до тієї чи іншої політичної сили. Отже кадрові зміни в регіоні будуть.
- Як екс-міністр з питань будівництва і ЖКГ можете сказати про подальші перспектив діяльності галузі ЖКГ? Чи підтримуєте Ви ідею часткового фінансування галузі з місцевого бюджету?
- Взагалі, працюючи на посту міністра будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства я побачив, що проблем у галузі ЖКГ дуже багато, але і перспектив теж чимало. Їх вирішення можливо тільки за певних умов. По-перше, має бути чітке розуміння, що сьогодні проблеми житлово-комунального господарства не можуть бути покладені виключно на територіальну громаду. Має бути спільне об'єднання зусиль центральної і місцевої влади, а також комунальних підприємств. А скинути цю проблему комусь одному сьогодні – це не вихід. По-друге, не можна всі проблеми ЖКГ вирішувати виключно за допомогою тарифної політики. По-третє, технічне переоснащення житлово-комунального господарства вимагає інших підходів. І, звичайно ж, має бути не 100% фінансування з бюджету. А якщо сьогоднішня практика продовжуватиметься, то ми з проблем ЖКГ у найближчому майбутньому «не виліземо». І, останнє, торкається платежів. Багаті громадяни повинні платити повну вартість комунальних послуг, а бідним повинна допомагати держава. Якщо ми на цих чотирьох постулатах зупинимося і будемо чітко їх дотримуватися, то житлово-комунальне господарство, повірте, має дуже хорошу перспективу в майбутньому. Ця перспектива не тільки в тому, що тарифи повинні підвищуватися, а в тому, що галузь ЖКГ стане стабільною, цікавою для інвестицій і надаватиме якісні послуги.
- А чи дійсно в настільки плачевному стані перебуває галузь житлово-комунального господарства, що тарифи необхідно було підвищувати в 3, 5 рази? І до чого може привести таке значне підвищення тарифів?
- Я б зараз говорив не про те, в скільки разів підвищилися тарифи, а звернув увага на ціни на ринку. Тому що довга спекуляція з тарифами привела до того, що частина територіальних громад «тримала» занижені тарифи. І якщо сьогодні говорити про відшкодування тарифної собівартості, то ось тоді і з'являються «рази». Ті територіальні громади, які не спекулювали на тарифній політиці - в «рази» не піднімають. Тобто той, хто чесно проводив тарифну політику – тих підняття тарифів не так зачепило, а ті, хто спекулював на цьому – потрапили в складну ситуацію. Тому я, як управлінець, хотів би оперувати вартістю.
- Павле Степановичу, а як на Сумщині йдуть справиз тарифами? Люди платять за новими тарифами?
- Нормально йдуть справи. І люди платять за новими тарифами. Якщо брати конкретно Сумщину, то, мені здається, люди дуже відповідально ставляться до перспектив розвитку комунальної галузі. Сумчани розуміють, що якщо вони не платитимуть, то вони просто підвищать ризик повного не надання послуг ЖКГ. І динаміка платежів хороша. Звичайно, є невирішені питання. Частіше за все ці питання піднімають політичні сили, тому мені здається, тут менше економіки, а більше політики. Я впевнений, що якщо ми навчимося говорити з людьми чесно, якщо ми пояснюватимемо кожний свій крок - політичні спекуляції закінчаться. На жаль, поки така позиція не престижна. Політики не хочуть йти до людей і пояснювати їм логіку своїх дій, і економіку. Наші політики впевнені, що не варто людям знати такі деталі. А людям треба говорити чому, скільки і навіщо. І ось тоді вони будуть прихильниками влади.
- А Ви особисто вже платили за новими тарифами?
- Звичайно, платив! Я ж повинен показувати добрий приклад. Я вже говорив свою позицію щодо того, що багаті люди повинні платити за новими тарифами в повній мірі. А я не бідна людина. Зарплату я одержую дуже високу. І я впевнений, що такі люди як я, насммперед, повинні показувати приклад і платити повну вартість за тарифами ЖКП. І я заплатив!
- Павле Степановичу, Ви, як екс-радник Президента, як можете прокоментувати падіння рейтингу Ющенка? Що можете порадити Главі держави?
- Давати поради Президенту не зовсім коректно, тому я висловлю просто своє Бачення щодо цієї ситуації. Мені боляче від того, що рейтинг Глави держави падає. Адже, я як ніхто інший, дуже добре бачу майбутні перспективи тієї політики, яку проводить Президент. Якщо в країні здійснюються реформи, то політик, який ці реформи проводить є, очевидно, непопулярним для населення. А сьогодні в Україні відбуваються просто величезні реформи переходу від тоталітарного режиму до демократичного. Зараз проходять кардинальні світоглядні зміни в суспільстві. І якщо говорити про політику Президента, то він найпослідовніший і далекозорий політик. І він страждає за це. Але продовжує йти своїм наміченим курсом! Ті цінності, які він приносить і для України і для українського народу – це не сьогоднішній день, а на велику і далеку перспективу. Це цінності і демократичної держави, і громадянського суспільства, і цивілізованих відносин у цьому суспільстві, це і цінності євроінтеграції. Тут ми маємо локальний конфлікт інтересів, який відображається на рейтингу Президента. Але, я впевнений, що з позиції історії Ющенко робить такі кроки, за які ми ще будемо йому вдячні.
- Яких політичних кроків Ви чекаєте від Президента Ющенка?
- Сьогодні ми під імітацією політичної реформи, яка йде сьогодні зі сторони антикризової коаліції, піддаємося політичним маніпуляціям. Без згоди виборців відбувається зміна державного ладу. І я вважаю, що це не правильно, що це обман виборців, і що це не сприяє стабілізації в державі і не приносить Україні авторитету в світі. Мені видається, що зараз Президент повинен очолити рух, який буде виступати за зміни в Конституції, які у свою чергу гармонізували б відносини в суспільстві. І це має відбутися через довіру виборців, а не через маніпуляції у Верховній Раді України, які мають місце на сьогоднішній день.
- Коли Ви востаннє раз бачилися з Віктором Андрійовичем? Не збираєтеся приїхати до Києва на день народження Президента?
- З Віктором Андрійовичем я бачився недавно - 6 лютого. Що ж до дня народження Президента, то я відношуся до тієї категорії людей для яких посада в числі цінностей не на першому місці. На першому місці у мене цінності людські. Я знайомий з Віктором Андрійовичем з 2000 року, коли він ще був прем'єр-міністром. І для мене його день народження – це свято. І тому я приїду до Києва привітати його з цим святом. Я вітаю його незалежно від посади і в цього разу вітатиму теж.
- Павле Степановичу, як Ви оцінюєте роботу уряду Віктора Януковича? Чи не виникає труднощів у роботі з урядом Януковича?
- 7 лютого у мене відбулася зустріч з Віктором Федоровичем, на якій ми говорили про Сумщину, говорили про перспективи для Сумщини. Ми обговорювали і ті кроки, які може зробити уряд для того, щоб на всій території області культурне, політичне і економічне життя стало активнішим. Мені здається, що в цьому напрямі можлива спільна співпраця.
- Як довго збираєтеся працювати в Сумах? Чи немає бажання повернутися до Києва?
- Ні, бажання немає. Почекайте! Я тільки почав звикати до Сумщини, та і плани у мене великі тут. Отже до Києва я повернуся не скоро.
- Чи не шкодуєте, що Вам довірили саме Сумську область? І чому саме Сумська область?
- Пост голови обласної державної адміністрації – це дуже конкретна посада. А те, що це ще й Сумщина, то це, як мені здається, ще і додаткова відповідальність. Це ж Батьківщина Президента і за цією областю посилена увага. Я розцінюю це як певне випробування для себе і дуже хотів би пройти його з честю.
- А якщо будуть дострокові вибори до парламенту, Ви балотуватиметеся в депутати?
- Це складне питання, оскільки воно гіпотетичний – буде, не буде. Я можу сказати одне – якщо у мене буде вибір політичної роботи або роботи предметної у виконавчій владі, то, звичайно, я виберу виконавчу владу. Я люблю конкретну роботу, люблю досягати конкретного результату, і мені це приносить задоволення.
- Вам у Сумах дали службову квартиру?
- Законом передбачено, що голова обласної державної адміністрації забезпечується квартирою. Але мені квартиру не дали. Я поки орендую квартиру, але дуже мрію про власний будинок. Адже для української сім'ї однієї з ключових цінностей є власне житло. І в цьому напрямі я зараз працюю і думаю, що незабаром я вирішу питання власного житла у Сумах.
- Павле Степановичу, а Ваша сім'я в Києві чи в Сумах?
- Поки що моя сім'я не в Сумах. Але я активно працюю над тим, щоб вона була тут, зі мною. Але, насамперед, хотілося б мати «угол» куди можна привести дружину. Знаєте як в народі говорять : «збудуй хатину з лободи, а в чужу не веди». Я думаю, що ціни на житло на Сумщині поки сприяють тому, щоб це питання можна було вирішити достатньо швидко. І я б хотів, щоб моя дружина працювала тут, поряд зі мною.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом