Людські останки, виставлені на продаж через інтернет-каталог Antiquariat.ru як «мощі православного святого», не мають ніякого відношення до мощей православних святих, повідомив начальник антикварного відділу ГУВС Петербургу і Ленобласті Владислав Кирилов.
Кирилов розповів, що консультантом з цього питання виступив доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інституту Історії матеріальної культури (ІІМК) Олександр Мусін. «На думку Мусіна, ймовірно, що напис зроблений відомим краєзнавцем і археологом-любителем Новгородської області другої половини 19 століття Василем Передольським», - пояснив Кирилов, вказавши, що це припущення пов'язано із знайденими на черепі написами «Св. Пилип апост.» і «на нутні».
«Передольський жив у Новгороді на Нутній вулиці напроти храму Святого Пилипа. Мабуть, цей череп потрапив до нього під час проведення яких-небудь робіт у районі храму, де також знаходиться кладовище», - пояснив він, вказавши, що археологічна і антропологічна колекція Передольського була конфіскована після 1918 року і направлена в один з музеїв Петербургу.
Крім того, за словами Кирилова, Мусін також прийшов до висновку, що череп, ймовірно, жіночий, датується 17 століттям, передає «Lenta.ru».
Тим часом, як повідомляє «Інтерфакс», представник правоохоронних органів, виступаючи в ефірі Першого телеканалу, повідомив, що встановлений весь ланцюжок осіб, які брали участь у спробі продажу невстановлених людських останків.
Нагадаємо, що повідомлення про виставлені на продаж останки православного святого з'явилися в російських ЗМІ 5 лютого 2007 року після того, як про реліквію дізналися представники Російської православної церкви. В описі лота, оціненого в тисячу євро, мовилося, що він потрапив у приватні руки в 1920-х роках зі сховища Казанського собору. Указувалося, що на череп була нанесена відмітка про дату надходження в собор - 1899 рік, ім'я – «Святий Пилип» і інвентарний номер.
Тим часом Борис Георгієв, посередник операції, заявив, що останки «спочатку були привезені з Великого Новгорода ще в сталінські часи для створеного в Казанському соборі Ленінграда музею атеїзму і релігії», а до нинішньої їх воладарки «прийшли випадково - після ремонту Казанського собору в 1990-х роках». За його відомостями, власниця намагалася продати мощності протягом півтора років, але не знайшла покупців, і в неї є ще «цілий ящик» останків.
За запитом Федеральної служби з нагляду за дотриманням законодавства у сфері масових комунікацій і охорони культурної спадщини (Росохоронкультури) останки були вилучені у власниці для експертизи і для з'ясування того, як вони опинилися біля приватних осіб, які побажали їх продати. Раніше повідомлялося, що за підсумками перевірки походження «мощностей» може бути порушена кримінальна справа.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом