Нинішній губернатор Полтавської області Валерій Асадчев все життя прожив у Києві – тут працював і хоровим диригентом, і інженером, і депутатом. Скоро рік, як Асадчев працює в Полтаві, і повертатися до Києва поки не збирається. Про що і розповів в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.
- Валерію Михайловичу, у зв'язку з тим, що зараз відбувається стрімке ослаблення позицій Президента Ющенка і посилення політичний позицій Прем'єр-міністра Януковича, чи не боїтеся Ви за свою посаду?
- Ні, не я боюся. Я ніколи цього не боявся.
- Як Вам працюється з прем'єр-міністром України, враховуючи розбіжності в ідеології і партійній приналежності?
- Абсолютно нормально працюється.
- До Полтави днями збирається приїхати Юрій Луценко, колишній міністр, а зараз – лідер громадського руху. Чи збираєтеся ви з ним зустрічатися?
- На офіційному рівні він не може бути прийнятий, тому що він - не офіційна особа. Але я з ним зустрінуся, якщо буду в суботу в Полтаві. І якщо у нього буде бажання.
- Як Ви думаєте, дострокові вибори у Верховну Раду - це реальна перспектива? Якщо так, то чи будете Ви балотуватися в депутати? І кого особисто Ви підтримаєте на виборах у ВР?
- Будуть перевибори у Верховну Раду України - будемо про це говорити. Але у будь-якому випадку, я не думаю, що балотуватимуся в депутати. Навряд чи.
І взагалі зараз я політикою не займаюся...
- А взагалі, в яких сферах діяльності Ви бачите себе в майбутньому?
- Мені подобається зараз моя робота. А якщо я, з якоїсь причини її і позбавлюся, то із задоволенням займуся викладацькою діяльністю.
- Президент Ющенко 5 лютого підписав закон про імперативний мандат для місцевих рад. Як це вплине на роботу облради?
- Я не можу прогнозувати, як це відобразиться на роботі облради. Час покаже. Але сам закон є недемократичним і лише ганьбить Україну в очах демократичного європейського співтовариства, оскільки мандат депутатам повинен давати виключно виборець, а не будь-хто інший. Тому, якщо керуватися демократичними нормами і принципами, цей закон або повинен набути чинності для наступних виборів, або потрібно проводити нові вибори до всемісцевих органів влади.
- Чи виправдала себе пропорційна система виборів у місцеві ради? Чи краще повернутися до «мажоритарки»?
- Пропорційна система не виправдала себе. І у Верховній Раді я був супротивником такої системи для місцевих органів влади.
Я вважаю, що потрібно повернутися до мажоритарної системи, на рівні міст, сіл, селищ. Для обласного рівня може бути застосована змішана система, а для районного рівня я пропонував би систему делегування депутатів з сільських, селищних рад з правом їх ротації. Оскільки на районному рівні саме представляються інтереси сільських і селищних общин.
- Валерію Михайловичу, Ви підтримуєте мораторій про продаж землі чи ні?
- Я вважаю, що прийняття мораторію щодо продажу землі (йдеться про землі сільськогосподарського призначення) – це нездатність Верховної Ради України чітко відредагувати ці питання в правовому полі, тому і приймаються мораторії.
Зараз цей мораторій має під собою основу затягування часу для захоплення земель потужними комерційними структурами з подальшим їх захопленням і юридичним оформленням.
Що стосується моєї точки зору, то, по-перше, земля повинна бути товаром і повинна продаватися. Продаж земель сільськогосподарського призначення повинен відбуватися не паями-шматками, а земельним клином - тобто ділянкою, придатною для сільськогосподарського виробництва. А по-друге, продаж повинен вестися через державний земельний банк, який повинен контролювати те, кому продається земля і чи здатна структура, яка її купує, вести сільгоспвиробництво на цій землі.
- Як Ви оцінюєте власні перспективи на посту губернатора?
- Позитивно оцінюю.
- Скажіть, який основний принцип встановлений в основу вашої кадрової політики і чи не жалкуєте Ви про те, що відразу не провели заміну старого керівного складу облдержадміністрації?
- Основні принципи – це збереження професійного кадрового потенціалу. Я не сприймаю і заперечую політику кадрових "чищень", особливо за політичними або партійними ознаками.
- Чи не нудьгуєте Ви по законотворчій роботі, якою займалися досить довго?
- У мене немає часу нудьгувати.А законотворчий досвід допомагає мені і зараз у вирішенні багатьох проблем.
- Як довго збираєтеся працювати в Полтаві?
- Працюватиму стільки, скільки мені буде відведено працювати в Полтаві.
- Чи не шкодуєте, що Вам довірили саме Полтавську область? І чому саме Полтавська?
- Ні, абсолютно не шкодую. Мені дуже подобається Полтавська область.
- Чи немає бажання перебратися до Києва?
- В столицю поки не збираюся.
- Всі Ваші попередники одержували безкоштовне житло в Полтаві. А Ви плануєте отримати таке житло?
- Не планую. За все своє життя я ніколи нічого не отримав безкоштовно, хоча і мав на це право.
- Розкажіть, будь ласка, трошки про свою сім'ю.
- Моя сім'я - це мої кохані дружина і дочка.
До речі, дочка цього року закінчила юридичний факультет Київського університету імені Т.Г.Шевченка з червоним дипломом. І я цим дуже пишаюсь.
- Одне з Ваших захоплень – це хоровий спів. Чи вистачає Вам часу на заняття співом?
- На превеликий жаль, на спів зараз часу абсолютно не вистачає.
- А чим ще захоплюєтеся у вільний від роботи час?
- Люблю грати в теніс, люблю піші прогулянки. І, якщо випадає можливість, катаюся на лижах.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом