Губернатор Запорізької області Євгеній Червоненко, не дивлячись на свою нинішню віддаленість від Києва, не зникає з випусків новин, що, втім, недивно для такого яскравого політика і управлінця. В ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у розповів п те, що якщо політична боротьба за повноваження продовжуватиметься, то він замислиться над, щоб закінчити з своєю службою назавжди.
- Євгенію Альфредовичу, Ви вже досить давно обіймаєте посаду голови облдержадміністрації Запорізької області, і весь цей час тримаєте під жорстким контролем місцеву еліту. Уміння стукати кулаком по столу заважає чи допомагає в роботі губернатора?
- Червоненко давно вже не стукає кулаком по столу. Це в минулому. Вже всі настукали. Зараз настав час для діалогу. Вміння слухати – це головне, що є у людини.
- Депутати Запорізької обласної ради Павло Матвієнко і Валерій Свешніков звернулися у Верховну Раду, Кабінет міністрів України, Запорізьку облпрокуратуру і обласне УВС з проханням перевірити факт Вашої регулярної відсутності на робочому місці і, як наслідок, невиконання Вами своїх посадових обов'язків. Як Ви можете прокоментувати ситуацію, що склалася?
- Цей аркуш зі зверненням, який, нібито, ці люди направили у Верховну Раду, Кабінет міністрів України, Запорізьку облпрокуратуру і так далі, не бачив ніхто! Це було зроблено в контексті боротьби певних сил навколо посади начальника облдержадміністрації.
Намагалися ослабити мою позицію, я знаю точно. Цього паперу ніде немає. І коментувати тут нічого.
А що стосується особисто мене і моєї роботи, то в Запоріжжі важко щось приховати щодо моєї роботи: вікна мого кабінету виходять на центральну площу міста і всі знають, що вони горять допізна. Це не виправдання. Адже керівник потрібен там, де він ефективний. Я роблю все для цієї ефективної роботи, і результати добрі. А все інше нікого не стосується.
Але якщо говорити, поклавши руку на серце, то немає такого депутата, будь-якого рівня, який би просився до мене на зустріч, і я його не прийняв. Здається, мій рейтинг в Запоріжжі говорить про те, що я веду відкриту політику.
Безумовно, політичний чинник впливає все більше . Але я прагну жити за Конституцією України і за її законами.
- Вступаючи на посаду керівника області, пріоритетним завданням ви назвали проблему екології. Як вирішується це питання? Яку реакцію у керівників підприємств викликають ініціативи адміністрації?
- Ось сьогодні мої заступники в черговий раз сидять в Міністерстві екології. Ми намагаємося переконати людей, що проблему екології необхідно вирішувати. Без підтримки людей це неможливо, оскільки «промисловий генерал» все вирішує як йому треба. А люди повинні усвідомити важливість цієї проблеми. Я б хотів бачити в Запоріжжі демонстрації не за політичними мотивами, а за мотивами екології. Поки народ не зрозуміє, що навіть висока зарплата не є захистом від бензопропілену і біохімікатів, які викидаються в атмосферу і викликають онкологічні захворювання, інсульти, інфаркти і дитячу патологію, не зрозуміє, що лікуватися дорожче, нічого не зміниться. Адже весь цивілізований світ зараз піклується про екологічний стан підприємств. Ми повинні зробити так, щоб до тих підприємств, які забруднюють навколишнє середовище, застосовувалися штрафні санкції.
На облраді постійно намагаються перенести екологічні програми, які приймалися десятиріччями, на потім. Тому, на жаль, поки ніяких істотних реакцій від керівників підприємств немає.
- Як довго збираєтеся працювати в Запоріжжі? Чи немає бажання перебратися назад в Київ?
- Моє бажання - це питання другорядне. Є потреби країни і керівництва країни.
Я подивлюся, як розвиватимуся події в столиці. Якщо політична боротьба за повноваження триватиме, то я все частіше подумуватиму про те, щоб покінчити з своєю службою назавжди. Я хочу бути ефективним. І в своєму житті я навоювався вже достатньо.
- Євгене Альфредовичу, чи вирішено конфлікт з керівництвом запорізької міліції щодо Вашого виселення з особняка, в якому Ви проживаєте?
- Так, конфлікт вирішений повністю. І ніяких питань у нового керівництва запорізької міліції до мене немає.
- Чи збираєтеся Ви приїхати до Києва на день народження Ющенка? Коли востаннє Ви бачилися з Президентом?
- Якщо у мене буде виробнича можливість, то я обов'язково приїду. Але привітати Президента я знайду можливість завжди.
А з Ющенком ми зустрічалися зовсім недавно. Бачилися і на Новий рік, у Карпатах.
- Як ви думаєте, з чим пов'язано чергове «відродження» справи про отруєння Президента? Заяви Смешка і інше?
- Чесно кажучи, я навіть не знаю з чим пов'язано таке «відродження» справи. Напевно, Президент або інші політичні сили вважають за необхідне поставити крапку в цій справі. Щоб не було прецеденту. Тому що отрута і зброя не мають права бути інструментами розправи в цивілізованій політиці цивілізованої країни.
Україна все-таки, повинна знайти мужність сказати правду про цю справу. Це потрібно не стільки Ющенку, скільки всій країні. Така моя думка. А що з цього вийде – подивимося.
- Два роки Ви назад заявляли про те, що відставка Юлії Тимошенко з поста прем'єр-міністра була помилкою. А як сьогодні Ви розцінюєте той факт, що Блок Юлії Тимошенко створив ситуативний союз з Партією регіонів і голосує у Верховній Раді за закони, які не підтримує Президент Ющенко?
- Мені здається, що сьогодні це викликано тими завданнями, які стоять перед Блоком Юлії Тимошенко. І те, що у нас особисті амбіції перемагають здоровий глузд – це дуже сумно. Більше я сказати не можу, оскільки не є членом парламенту.
Я виступаю за консолідацію і наявність балансу. Якщо у влади є баланс, значить, є надія на те, що ми йдемо шляхом демократії.
- Якщо будуть дострокові вибори до парламенту, ви балотуватиметеся в депутати?
- Проблеми треба вирішувати у міру їх надходження. Інакше в нашій країні можна просто збожеволіти.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом