Вчора стало відомо, що на розгляді в Конституційному суді є подання фракції БЮТ про визнання нелегітимним чинного Кабінету міністрів. У випадку якщо суд задовольнить вимоги БЮТ, у Президента з'явиться законна підстава розпустити парламент, вважають ініціатори звернення.

Юристи і представники антикризової коаліції називають вимоги опозиційної фракції необгрунтованими і вважають, що глава держави вже упустив можливість реалізації такого права. Тим часом в найближчі дні представники БЮТ чекають розгляду в КС ще одного конституційного подання – про застосування імперативного мандата до депутатів Верховної Ради.

Минулої п'ятниці лідер БЮТ Юлія Тимошенко, відповідаючи на питання журналістів про можливу відміну політичної реформи, заявила, що фракція вже подала до Конституційного суду (КС) всі необхідні для цього подання. Проте пані Тимошенко не розповіла, чого саме торкалися ці подання і їх точні формулювання. Наступного дня прес-служба Конституційного суду повідомила, що суд ніяких документів, стосовно політреформи, не одержував. Тим часом вчора високопоставлене джерело в КС сказало, що судді як мінімум місяць вивчають подання, підписане 89 депутатами фракції БЮТ, в якому вони вимагають визнати нинішній Кабінет міністрів нелегітимним, що дасть Президенту законну підставу розпустити Верховну Раду.

На думку депутатів БЮТ, Кабмін є нелегітимним, тому що при його формуванні був порушений закон «Про особливості звільнення з посади осіб, що поєднують депутатський мандат з іншими видами діяльності». Згідно з цим законом, депутат-сумісник, який не склав свої повноваження протягом 15 днів після призначення на посаду, несумісну з депутатським мандатом – в цьому випадку членом уряду, – «повинен бути звільнений з цієї посади відповідним рішенням Президента». Як відомо, постанова Верховної Ради про призначення Віктора Януковича прем'єр-міністром була підписана 4 серпня 2006 року. Але у зв'язку з парламентськими канікулами Верховна Рада позбавила його депутатських повноважень лише через 39 днів – 12 вересня. Таким чином, вже 19 серпня Президент мав право відправити до відставки нинішній Кабмін.

Крім того, представники БЮТ вважають, що Глава держави мав право розпустити і Верховну Раду. При цьому вони посилаються на ч. 2 ст. 90 Конституції, згідно з якою Глава держави має право розпустити парламент, якщо протягом 60 днів після відставки Кабінету міністрів не сформовано склад нового уряду. Датою відставки попереднього Кабміну, очолюваного Юрієм Єхануровим, БЮТ пропонує вважати 10 січня 2005 року, коли було ухвалене відповідне рішення народними депутатами, передає «Коммерсантъ».

Слід зазначити, що представники антикризової коаліції в кінці липня 2006 року передбачливо відмінили постанову про відставку уряду. Зараз же до ініціативи БЮТ вони відносяться вельми скептично. «Я думаю, що вимоги БЮТ – відіграна карта і свою роль вони вже зіграли, – заявив заступник голови фракції Партії регіонів Євгеній Кушнарьов. – Вони (вимоги – ред.) мали вагу тоді, коли виникали відповідні юридичні підстави, а зараз вони безглузді». На думку його колеги за фракціями Олександра Стояна, КС не задовольнить вимоги БЮТ. «Чесно кажучи, юридична зачіпка у них є, але тоді давайте зразу ж розберемося, хто не створив вчасно коаліцію, хто затягував її створення і хто, власне, не дав можливість для формування нового уряду?! Думаю, суд всі ці чинники врахує», – упевнений пан Стоян.

Ще менше в успіх БЮТ вірять юристи. «Існує загальне правило, що закон не має зворотної сили, окрім тих випадків, коли він торкається інтересів фізичних осіб і направлений на пом'якшення відповідальності за порушення закону, – розповів адвокат Сергій Власенко. – Тому, навіть, якщо КС і роз'яснить, що термін формування нового Кабміну був пропущений, я сумніваюся, що це можна буде використовувати як привід для розпуску парламенту». Такої ж думки дотримується екс-міністр юстиції, депутат фракції «Наша Україна» Сергій Головатий. «Право Президента на розпуск Ради було обмежено тимчасовими рамками, в які він цим правом не скористався. Як кажуть, потяг пішов!», – відзначив Головатий.

Джерела в БЮТ стверджують, що текст подання про відновлення права Президента на розпуск Ради був складений в співавторстві з юристами Секретаріату Президента. Проте не дивлячись на те, що один з лідерів фракції БЮТ в неофіційній бесіді з кореспондентом Ъ повідомив, що він особисто підписував цей документ, керівник юридичного департаменту блоку депутат Віктор Швець заперечує існування цього подання. «Наразі існує лише подання стосовно конституційності деяких положень закону про статус народного депутата, регламенту Верховної Ради, а також офіційне тлумачення деяких положень Конституції і законів», – повідомив вчора депутат.

Пан Швець відмовився уточнювати, чого саме вимагає фракція в цьому документі. Втім, раніше джерела в КС повідомляли, що це окреме подання, що стосується застосування імперативного мандата відносно депутатів Верховної Ради. За інформацією газети, розгляд цього подання відбудеться або в кінці поточного тижня, або в третій декаді січня. Як стало відомо, в поданні БЮТ вимагає впровадження норми, згідно з якої депутата можна буде позбавити повноважень після того, як відповідне рішення ухвалить фракція. Нагадаємо, що зараз підставою для позбавлення депутатського мандата є заява за власним бажанням.

На практиці впровадження цієї норми дасть право політичним силам позбавляти своїх представників в Раді депутатських повноважень при будь-якому порушенні партійної дисципліни. Більше того, позбавитися мандатів можуть ті депутати, які із якихось причин вийшли з партії (виборчого блоку), за списками якої вони пройшли в Раду. «Якщо суд раптом прийде до висновку, що таке можливо, це приведе до більш жорсткої дисципліни, – вважає Сергій Власенко. – Це означатиме, що голосувати будуть не 450 депутатів, а п'ять політичних сил». У свою чергу, представники антикризової коаліції впевнені, що впровадження імперативного мандата приведе до партійної диктатури. «Ця норма не просто перешкоджає, а ставить незборимий бар'єр на шляху до європейської демократії», – упевнений Євгеній Кушнарьов. А Сергій Головатий стверджує, що з цього приводу є чіткий висновок Венеціанської комісії, згідно з яким «ніяка фракція або партія не може позбавити депутата його повноважень, даних йому народом».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

820