Росія в питанні можливого вступу України в НАТО остерігається не військових можливостей альянсу, а втрати зони свого впливу на країну, вважає координатор міжнародних програм Фундації "Демократичні ініціативи" Олександр Палій.
"По суті, Росія остерігається зовсім не військових можливостей НАТО, а втрати свого впливу на Україну", - сказав експерт Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при Міністерстві закордонних справ України Палій на прес-конференції "Відношення з Росією і вступ України до НАТО" в понеділок у Києві, передає «Інтерфакс-Україна».
За словами експерта, "розширення НАТО на країни Східної Європи робить для Росії менш продуктивною ідею протистояння з Заходом". Разом з тим, реакція Москви на вступ в НАТО України може залишатися гострою протягом лише обмеженого періоду часу. Експерт навів приклад відносин Росії з країнами Балтії, тиск на які з боку Москви припинився після вступу цих країн до Альянсу.
У зв'язку з цим, Палій підкреслив: "Вступ в НАТО України, як і у разі держав Центрально-Східної Європи, приведе до прагматизації і довгострокового поліпшення відносин з Росією... Росія зрозуміє безперспективність спроб встановити свій вплив над Україною і буде змушена розвивати відносини, що визначаються не логікою боротьби за геополітичний вплив, а логікою відносин між двома великими сусідніми державами".
На думку експерта, вступ України в НАТО не може загрожувати безпеці Росії. Членство України в північноатлантичному альянсі "може бути лише паперовим, тобто без розміщення на території української держави будь-яких військових баз", як це передбачено Конституцією, пояснив Палій, висловивши сумнів у тому, що в парламенті можуть знайтися 300 голосів для зміни цього положення Основного закону.
У свою чергу, провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України Олександр Дергачов заявив, що Україні необхідно добиватися якісно нових паритетних відносин з Росією і зменшення залежності від Москви "в будь-якому вимірюванні - енергетичному, торговельно-економічному або у зв'язку з характером відносин між елітами".
" Якщо ми вирішимо, ми повинні вступати (в НАТО – ред.) і не звертати уваги на будь-які позиції інших країн, оскільки це наш вибір, це наше право", - додав експерт.
Коментуючи на прохання агентства «Інтерфакс-Україна» мету візиту до України прем'єр-міністра РФ Михайла Фрадкова, Дергачов сказав: "Можна говорити про СОТ, про поради синхронізувати цей процес, а для України він пов'язаний з поглибленням європейської інтеграції".
"У цьому значенні ми можемо говорити, що Росія виявляє зацікавленість у тому, щоб Україна пригальмувала, більш уважно подумала про ті пропозиції, які існує в рамках Єдиного економічного простору", - сказав експерт.
В той же час, Дергачов відзначив, що на сьогодні ЄЕП втрачає роль альтернативи європейської інтеграції. За його словами, навіть "у Росії немає сьогодні привабливого для неї самої варіанту ЄЕП".
На думку експерта, у Росії є можливості протягом наступних 5-8 років випереджати Україну "по глибині європейської інтеграції", і змінити такий порядок Україна може лише після впровадження якісних реформ.
Відповідаючи на питання агентства про те, коли, на його думку, доцільно проводити національний референдум про вступ до Альянсу, Дергачов сказав: "Коли Україна стоятиме на порозі вступу ...коли це буде реально, і потрібно буде тільки з'ясувати остаточно, чи є підтримка у країні". Разом з тим, він нагадав, що, відповідно до чинного законодавства, проведення референдуму з цього питання не обов'язкове.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом