Комітет ВР з питань екологічної політики, природокористування і ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи рекомендує парламенту подолати вето Президента України на Закон «Про Загальнодержавну програму ведення сільськогосподарського виробництва на території, що піддалася радіоактивному забрудненню в результаті Чорнобильської катастрофи на 2007-2016 роки».
Як повідомляє Інформаційне управління апарату Верховної Ради України, основною метою програми є виробництво радіологічнобезпечної продукції сільського господарства і відродження його окремих галузей, що пов'язано з суттєвими додатковими витратами. Тому підтримка може виявлятися лише специфічною програмою ведення сільгоспвиробництва на території, що піддалася радіоактивному забрудненню в результаті аварії на ЧАЕС. У пропозиціях Президент України (реєстр. №0839) відзначено, що низка пропонованих програмою заходів на сьогодні вже фінансується за рахунок коштів державного бюджету України, передбачених для виконання інших програм Міністерства агрополітики України і тому пропонує цей проект відхилити.
Члени комітету детально розглянули пропозиції Президента і висловили свої зауваження. Зокрема, програми, які наразі виконуються Мінагрополітики, відзначили народні депутати, направлені в першу чергу в регіони з розвинутою агропромисловістю і переслідують мету збільшення обсягів виробництва продукції, а отже - не можуть враховувати специфіку радіоактивно забрудненої території. А визначена в програмі підтримка направлена на специфічну форму ведення сільськогосподарського виробництва на території, яка піддалася радіоактивному забрудненню в результаті Чорнобильської катастрофи.
На засіданні комітету підкреслювалося, що на радіологічний захист населення і екологічне оздоровлення території, яка піддалася радіоактивному забрудненню, припадає близько 0,3% загального обсягу фінансування, яке прямує, в основному, на підтримку служб радіаційного контролю різних органів виконавчої влади, у тому числі і Мінагрополітики України, проведення окремих контрзаходів в окремих населених пунктах, що не може істотно вплинути на радіологічну ситуацію в сільськогосподарському виробництві забруднених регіонів, передає «УНІАН».
Також в пропозиціях Президента звертається увага на відсутність розрахунку очікуваних результатів виконання програми (економічних, соціальних, екологічних і тому подібне) і її ефективності, розрахунку обсягів фінансування, у тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України. На це депутати заявляють, що фінансові розрахунки щодо забезпечення виконання програми і очікувані результати її виконання, які висловлені в розділі VIII Програми і доповнення 2 до неї базуються на конкретних даних, і охоплюють всі аспекти проблеми: рівень забруднення виробленої продукції в кожному конкретному населеному пункті або господарстві.
Комітет вважає, що програма містить всі необхідні дані відповідно до Закону «Про державні цільові програми» для обліку витрат на реалізацію програми в Державному бюджеті на 2007-2016 роки. Саме гарантоване забезпечення проживаючого на забрудненій території населення якісними і радіаційно безпечними продуктами харчування, розвиток на ній сільськогосподарського виробництва, відродження традиційних для Полісся галузей, поліпшення стану навколишнього середовища, створення нових робочих місць, розвиток продуктивних сил, відновлення виробничої і соціальної інфраструктури є обов'язковою умовою подальшої медичної, соціальної, психологічної реабілітації населення радіоактивно забрудненої території України. Без реалізації програми і у віддаленій перспективі, вважають члени комітету, не слід чекати поліпшення радіологічної ситуації.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом