
Після вступу в дію політреформи гарант змирився з втратою деяких повноважень. Але новий уряд, що нагадував про це з завидною постійністю, вирішив і саме прийняти в цьому процесі активну участь. Правда, тепер керівник Головної служби з питань політики інституційного розвитку Секретаріату Президента Ігор Коліушко показує пальцями на ЗМІ і стверджує, що це журналісти неправильно зрозуміли слова першого заступника міністра Кабінету Міністрів Олександра Лавриновича про те, що Кабмін обмежив повноваження Президента. За його словами, ця ситуація «всіх здивувала і Миколі Яновичу Азарову, як я зрозумів, вже і Президент телефонував».
За його словами, суть справи полягає в тому, що вчора на засіданні урядового комітету розглядався проект постанови Кабміну про внесення змін у регламент Кабінету Міністрів України. Відразу скажу, що тільки що на засіданні уряду цей проект припинення був прийнятий урядом і буде оприлюднений найближчим часом», - відзначив він.
Суть цієї постанови, за словами Коліушка, полягає в тому, що деякі її положення приведені у відповідність положенням Конституції після її зміни. «Тобто, раніше Президент відміняв акти Кабінету Міністрів, а зараз, після конституційної реформи, Президент має право припиняти дію актів Кабінету Міністрів, одночасно направляючи їх до Конституційного Суду у разі неконституційності», - підкреслив він.
Як раніше повідомляв ForUm, Кабінет Міністрів скоротив повноваження Президента, заборонивши йому давати доручення уряду - таке рішення нібито прийняте у вівторок на спільному засіданні трьох урядових комітетів під керівництвом першого віце-прем'єра Миколи Азарова. «Ми усуваємо право Президента давати доручення уряду, а також залишаємо за ним можливість припиняти рішення одночасно з зверненням до суду», - повідомив заступник міністра кабінету міністрів Олександр Лавринович.
Прес-служба Кабінету Міністрів офіційно не коментувала це повідомлення.
У свою чергу постійний представник Президента України у Верховній Раді Юрій Ключковський заявляє, що уряд не може відібрати у Президента повноваження.
«Не Кабінет Міністрів визначає, як діє Президент України. Те, що Кабмін залишається підконтрольним Президенту України, витікає з тексту Конституції», - сказав Ключковський, коментуючи рішення уряду про скорочення повноважень Глави держави.
Ключковський підкреслив, що Україна не стала парламентською республікою після конституційної реформи, а залишається парламентсько-президентською республікою. За його словами, це означає, що «Президент зберігає цілу низку своїх повноважень», він «має вплив на органи влади і, перш за все, на органи виконавчої влади».
Ключковський підкреслив, що для здійснення своїх повноважень Глава держави має право давати свої доручення міністрам і «Кабінет Міністрів не може це право у нього відібрати».