Міністерство юстиції України пропонує вважати державними святами України історично вагомі дати, які мали місце лише до дня проголошення Незалежності України.

Про це говориться в новій редакції проекту Закону «Про державні свята України», запропонованому для обговорення на офіційному сайті міністерства.

« Державні свята України - це історично вагомі дати в становленні України як незалежної держави і знаменні історичні дати (події), які мали місце до дня проголошення Незалежності України», – таке визначення державного свята міститься в проекті.

Тим часом, до державних свят законопроектом віднесено дві події, які відбулися вже після проголошення Незалежності України. Зокрема, пропонується встановити державним святом День Конституції України - з нагоди прийняття Конституції України і День національної єдності - з нагоди проведення всеукраїнського референдуму на підтвердження акту проголошення Незалежності України (вказані події відбулися відповідно 28 червня 1996 року і 1 грудня 1991 року – ред.).

Згідно з проектом, розміщеним на офіційному сайті міністерства, державними святами України пропонується також вважати 22 січня - Днем Соборності України, 9 березня - Шевченківським днем, 9 травня - Днем Перемоги у Великій Вітчизняній війні і 16 липня - Днем проголошення державного суверенітету України.

В той же час, законопроект не вказує, що буде зі святами, які на сьогодні існують в Україні, – йдеться про Новий рік, Великдень, Різдво, Трійцю, День Солідарності трудящих і Міжнародний жіночий день 8 березня. (Ст. 45 Конституції України визначає, що всі святкові дні повинні бути встановлені законом – ред.).

Мін’юст прийматиме зауваження і пропозиції в законопроект до 1 жовтня 2006 року.

Як повідомлялося, в грудні 2003 року Міністерство юстиції вже виносило на публічне обговорення проект Закону України «Про державні свята України», яким передбачалося встановити перелік державних свят в Україні і визначити саме поняття «державне свято». Як відзначав тодішній міністр юстиції Олександр Лавринович, державними святами пропонувалося вшановувати події, які враховуючи їх роль у розвитку держави і суспільства мають національні цінності, особливе історичне або суспільно-політичне значення для країни і традиційно відзначається українцями. Проектом пропонувалося встановити 10 державних свят: 1 січня - Новий рік, 7 січня – Різдво Христове, 8 березня – День Матері, Паска, 1 травня - День праці, 9 травня - День Перемоги, Трійця, 28 червня – День Конституції, 24 серпня – День Незалежності, 1 грудня – День національної єдності.

У квітні 2006 року тодішній міністр юстиції Сергій Головатий виніс на обговорення новий проект Закону „Про державні свята України”, в якому з переліку державних свят був виключений Новий рік, Паска, Різдво, Трійця, а також День солідарності трудящих. Після негативного резонансу, який викликав цей законопроект, Головатий повідомив, що він провів нараду в Мін’юсті, на якій, зокрема, наголошувалася необхідність внести в існуючий законопроект про державні свята визначення релігійних свят і святкових днів і те, як їх потрібно відзначати. Головатий також повідомив, що обговорення законопроекту буде продовжено до 1 грудня 2006 року, оскільки документ не знайшов підтримки в багатьох міністерствах, в першу чергу, в Міністерстві фінансів, Міністерстві економіки і Міністерстві праці і соціальної політики, оскільки, за попередніми висновками цих міністерств, у разі прийняття закону, в Україні існуватиме значна кількість святкових днів, при святкуванні яких бюджет держави втрачатиме чималі кошти.

На сьогодні в Україні відсутня законодавча база, яка б визначала поняття «свято» і «державне свято». В Україні існує лише одне офіційне державне свято – День Конституції (свято встановлюється прямою нормою Конституції України, ст. 161 – ред.).

Кодексом Законів про працю також визначено, що вихідними святковими днями в Україні є 1 січня - Новий Рік, 7 січня - Різдво Христове, 8 Березня - Жіночий день, 1-2 травня - День солідарності трудящих, Паска (квітень, травень, за місячним календарем), 9 травня - День Миру і Перемоги, Трійця - через 40 днів після Паски, 28 червня - День Конституції, 24 серпня - День Незалежності.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

738