Потсдамська Конференція і День пророка Іллі.

В Україні сьогодні День аеромобільних військ. Встановлений Указом Президента України від 2 серпня 1999 року. В Білорусі День десантників. В Гайані День свободи. Росія відзначає День повітрянодесантних військ.

Цього дня в 1945 році закінчила роботу Берлінська (Потсдамська ) Конференція, яка почалася 17 липня в палаці Цецилієнход у Потсдамі, поблизу Берліна. В ній брали участь глави країн-переможниць у другій світовій війні І. В. Сталін (СРСР), У. Черчилль (після зміни консервативного уряду у Великобританії лейбористським До. Еттлі), Г. Трумен (США).

На самому початку Берлінської конференції було схвалено американський проект створення Ради міністрів закордонних справ Великобританії, СРСР, Китаю, Франції і США, тобто п'яти держав постійних членів Ради Безпеки ООН.

Центральне місце в переговорах зайняла німецька проблема. Було ухвалено рішення про повне роззброєння і демілітаризацію Німеччини, скасування всіх її збройних сил, СС, СА, СД і гестапо, ліквідацію військової промисловості. В той же час передбачалася реконструкція політичного життя Німеччини на демократичній основі. В Потсдамі, на відміну від Кримської (Ялтинської) конференції 1945, не розглядалося питання про розчленовування Німеччини. В рішеннях Берлінської конференції мовилося, що союзні держави не «мають наміру знищити або ввести в рабство німецький народ».

Розбіжності виникли при обговоренні питання про репарації. Проте СРСР і США вдалося виробити компромісне рішення, відповідно до якого Радянський Союз одержував репарації зі своєї зони окупації і за рахунок німецьких вкладень за кордоном (а також додатково 25% промислового обладнання із західних зон).

З питання про польсько-німецький кордон була прийнята пропозиція Сталіна (кордон за Одером Нейсі), хоча Черчилль рішуче виступав проти розширення Польщі на захід. До Польщі відходили також Данциг (Гданськ) і велика частина Східної Пруссії. Кенігсберг (з 1946 Калінінград) з прилеглим до нього районом передавався СРСР. Серйозне тертя виникло при обговоренні теми мирного врегулювання з деякими колишніми союзниками Німеччини.

Радянською стороною було підтверджено зобов'язання про участь СРСР у війні проти Японії (СРСР вступив у війну 9 серпня 1945).

Рішення Берлінської конференції мали неоднозначні наслідки. З одного боку, було проведено розділ сфер впливу між СРСР і західними державами, з іншого конференція підвела підсумок під шестирічним періодом світової війни. Хоча антигітлерівська коаліція доживала останні дні і позначилися приховані тріщини у відносинах між її учасниками, в Потсдамі три держави змогли прийти до згоди з багатьох питань післявоєнного устрою. Проте надалі співпраця цих держав поступилася місцем «холодній війні».

Український обрядовий календар: Ілля один з найбільш шановних в Україні святих. За легендою він управляє небесними стихіями - дощем, грозою і блискавкою. В прекрасному возі запряженої двома парами коней він їздить по небу і дивиться на світ. Як тільки помітить нечистого, зразу ж по ньому блискавку пускає. Ось чому місце, куди потрапляє блискавка, вважається проклятим. На превеликий жаль любителів водних процедур, пляжний сезон закінчується саме на день святого Іллі. Зазвичай, при теплій погоді можна купатися і далі, але слід пям'ятати, що у вас є можливість зустрітися з душами померлих праведників, яких пророк відпускає господарювати у водоймищах, а вони неодмінно спробують забрати вас з собою на екскурсію в потойбічний світ.

Православні: Аврамій, Опанас, Василь, Ілля.
Католицькі: Серпень, Авзебій (Євсевій).

Цього дня:

1769 Гаспар Де Портола і Хуан Крепсі - капітан іспанської армії і священник-францисканець - зробили зупинку по дорозі в Сан-Дієго. Вподобане їм місце вони назвали Nuestra Senora la Reina de Los Angeles de Porciuncila, пізніше при створенні поселення перейменовано в El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de Los Angeles, що означає Місто Богородиці, цариці ангелів. Сьогодні містечко називають просто Лос-Анджелес.

1776 Відбулася церемонія підписання Декларації незалежності, прийнятої 4 липня Континентальним конгресом і яка проголосила відділення 13 північноамериканських колоній від Великобританії. Таким чином була утворена нова держава - США. День Незалежності США святкується 4 липня, а 2 серпня може вважатися днем, коли незалежність була закріплена де-юре.

1824 В Нью-Йорку відкрилася вулиця 5-а авеню - осереддя найфешенебельніших і модних магазинів.

1870 В Лондоні відкрилося метро.

1933 Відкрито Біломорсько-Балтійський канал імені Сталіна. На каналі постійно працювало 100 тисяч ув'язнених, в основному селян-одноосібників. Смертність досягала 700 чоловік за день, але загальне число працюючих не зменшувалося: на будівництво постійно привозили поповнення.. Його довжина 227 км, середня глибина 5 м, 19 шлюзів.

1940 Утворено Молдавську РСР.

1945 Завершила роботу Потсдамська (Берлінська) конференція країн-переможниць у другій світовій війні.

1972 Підписано угоду про об'єднання Єгипту і Лівії в єдину державу.

2 серпня народилися:

1733 Михайло Михайлович Щербатов (1733-23.12.1790), князь, громадський і державний діяч, історик і публіцист. Щербатов завдяки серйозному читанню зробився дійсно енциклопедистом, його цікавили природні і медичні науки, він зібрав бібліотеку в 15 тисяч томів і багатющий фізичний кабінет. Найбільшу популярність йому принесли 15-томна "Історія Російська від найдавніших часів" і жовчний памфлет "Про пошкодження вдач у Росії".

1835 Еліша Грей, американський винахідник, що спізнився запатентувати телефон (його на декілька годин випередив Олександр Белл).

1872 Володимир Васильович Тарновський, "батько" радянського червонця. Колишній банкір-мільйонер одним з перших відгукнувся на заклик радвлади до російської інтелігенції повернутися на службу Росії. У той час в Наркомфіні РРФСР цілком серйозно обговорювалася ідея знищення грошей як таких, пропонуючи ввести замість них інше мірило вартості - "трудову одиницю" (тред). Але з переходом до нової економічної політики і призначенням главою Наркомфіну Р. Я. Сокольникова ці маревні ідеї були поховані і підтримана ідея червоного обігу, запропонована Сокольникову Тарновським.

1888 Кость Буревій, український письменник, публіцист, есер, член Центральної Ради.

1926 Ігор Спасський, генеральний конструктор, начальник ЦКБ "Рубін", академік (1987). Якби не трагедія з "Курськом", його ім'я було б відоме тільки вузькому колі фахівців.

1932 Пітер О'Тул, англійський актор («Калігула», «Як вкрасти мільйон»).

1968 Тетяна Скороходова, актриса («Наша людина в Сан-Ремо», «Мафія безсмертна»).

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2144