Президент України Віктор Ющенко минулого тижні вніс на розгляд Верховної Ради проекти законів України про ратифікацію (приєднання) до низки конвенцій з прав дитини, розроблених у рамках Ради Європи і Гаазької конференції з міжнародного приватного права. Про це повідомили в прес-службі Міністерства юстиції.
Зокрема, главою держави на розгляд парламенту внесені законопроекти з ратифікації:
- Європейської конвенції про здійснення прав дітей;
- Конвенції про юрисдикцію, вживане право, визнання, виконання і співпрацю щодо батьківської відповідальності і заходів захисту дітей;
- Конвенції про захист дітей і співпрацю з питань міждержавного усиновлення.
Пропозиції про ратифікацію відзначених конвенцій підготувало Міністерство юстиції з метою забезпечення дотримання Україною міжнародно-правових стандартів в області прав дітей.
Європейська конвенція про забезпечення прав дітей 1996 року розроблена з метою розвитку положень Конвенції ООН про права дитини. Нею передбачена підтримка прав дітей і розширення можливостей врахування думки дитини при рішенні питань, які торкаються його життя і інтересів. Також передбачено надання додаткових процесуальних прав дитини і полегшення здійснення цих прав шляхом забезпечення того, щоб діти особисто або через інших осіб чи органи були проінформовані і допущені до участі в розгляді судовим органом їх справ. Ратифікація відзначеної Конвенції сприятиме подальшому розвитку умов для захисту прав і обліку вищих інтересів дитини при рішенні судами, іншими компетентними органами сімейних і інших справ у випадках, коли це торкається дитини, передає «УНІАН».
Конвенція про юрисдикцію, вживане право, визнання, виконання і співпрацю щодо батьківської відповідальності і заходів захисту дітей 1996 року надає можливість на міждержавному рівні ефективно вирішувати питання здійснення батьківської відповідальності, опіки, турботи і аналогічних інститутів, а також вживати заходів з метою захисту особи або майна дитини; дозволяє долучитися до міжнародної системи визнання і виконання заходів, прийнятих з метою такого захисту. Відповідно до статті 29 Конвенції, запропоновано визначити Міністерство юстиції України центральним органом для її виконання.
Метою Конвенції про захист дітей і співпрацю з питань міждержавного усиновлення 1993 року є гарантування того, що міждержавне всиновлення здійснюватиметься у вищих інтересах дитини з дотриманням усіх його основних прав, визнаних у міжнародному праві, шляхом створення ефективної системи співпраці між Договірними Державами так, щоб запобігти викраденню, продажу дітей або торгівлі ними, а також забезпечення визнання в Договірних Державах усиновлень, здійснених відповідно до цієї Конвенції.
Заявою до статті 13 Конвенції пропонується центральним органом для виконання обов'язків відповідно до цієї Конвенції визначити урядовий орган державного управління з усиновлення і захисту прав дитини у складі центрального органу виконавчої влади з питань сім'ї і молоді.
За даними Мін’юсту, вступ в силу відзначеними конвенціями сприятиме: створенню умов для здійснення прав дитини з урахуванням принципів, закріплених Конвенцією ООН про права дитини, визначенню правових механізмів співпраці з іноземними державами, більш ефективному захисту прав і інтересів дітей - громадян України.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом