Акт про відтворення незалежності і Тунгуський метеорит.

В Гватемалі сьогодні День армії. В Данії День народження Принцеси Александри. В Демократичному Конго День незалежності (1960). З серпня 1964 по жовтень 1971 - Демократична Республіка Конго, в 1971 жовтні перейменована в Республіку Заїр, в травні 1997 - знову Демократична Республіка Конго. В Сальвадорі Банківське свято. В Судані День революції. В Японії Хараї.

30 червня 1941 року в будинку львівської "Просвіти" на засіданні Національного збору було проголошено Акт відтворення незалежної української держави. Заступник С. Бандери Я.Стецько став головою уряду, інший заступник, М. Лебедь - міністром державної безпеки. Але уряд проіснував недовго. Реакція німців була миттєвою. Вже 5 червня в Кракові арештували С. Бандеру. 9 липня у Львові Гестапо арештувало прем'єра Я. Стецька і деяких міністрів. Всі вони були кинуті в німецькі концтабори, де знаходилися до середини 1944 року. Тоді ж, у 1941 році, почалися масові репресії німців проти рядових членів ОУН, як бандерівців, так і мельниковців. О.Теліга загинула в Бабиному Яру в Києві, О. Ольжич був замучений у Заксенхаузені. З того часу націоналісти виявилися між серпом і свастикою і почали боротьбу на два фронти.

На Землю впав Тунгуський метеорит. 30 червня 1908 р. о 07:17 місцевого часу в басейні р. Подкаменна Тунгуска відбулося явище, відоме під назвою "Тунгуський метеорит". На величезній території Східного Сибіру люди побачили, як впало вогненне тіло, яке стало причиною вибуху, що дорівнював сорока мегатонним водневим бомбам. Через декілька секунд самописці обсерваторії Іркутська відзначили зміщення магнітного поля Землі, що закінчилося тільки через п'ять годин. Ударна хвиля викликала величезні руйнування в Тунгуській тайзі, сліди яких не зникли до цього часу. На площі 500 квадратних кілометрів віковий ліс було повалено на Землю повністю. Ударна хвиля викликала землетрус, який відзначили сейсмографи Іркутська, Ташкента, Тбілісі, Єни. В наступні ночі на території Південного Сибіру, Середньої Азії і майже всієї Європи надзвичайно яскраво і з незвиклими колірними відтінками світилося небо. Вчені були вимушені в повний голос поставити запитання: що це було? До місця катастрофи відправилася експедиція. Вона зробила поспішний висновок: це був величезний метеорит. А в 1946 році з'явилася "розповідь-гіпотеза томського письменника Олександра Казанцева. В ньому вперше висувалася думка про те, що над Тунгусом розбився космічний корабель.

Православні: Ізмаїл (Ісмаїл), Мануїл, Савелій, Еммануїл.
Католицькі: Люцина, Емілія.

Цього дня:

1792 До Парижа з «Бойовою піснею Рейнської армії» ввійшов марсельний добровольчий батальйон, після чого пісня стала називатися «Марсельєзою».

1894 Відкрито найзнаменитіший лондонський міст - Тауер-брідж.

1894 Корея оголосила незалежність від Китаю.

1936 Надруковано перший тираж "Віднесених вітром".

1945 В СРСР відновлені відпустки.

1947 В Мюнхені почало роботу українське Наукове товариство імені Тараса Шевченка.

1956 В газетах СРСР опубліковано постанову ЦК КПРС «Про подолання культу особи і його наслідків».

1971 В США прийнято XXVI поправку до конституції, яка знизила віковий ценз для участі у виборах до 18 років.

1974 Михайло Баришников тікає на захід. Великий театр в цей час гастролював у Канаді.

1991 В Сімферополі завершено першу за весь час існування радвлади сесію Курултаю (парламенту) кримських татар, яка сформувала Національний меджліс кримських татар і вибрала своїм першим головою Мустафу Джемільова. Цього дня меджліс оголосив про суверенітет кримських татар і затвердив національний гімн і прапор, закликавши решту мешканців області приєднатися до них для будівництва нового Криму.

1992 Прийнято закон про розділення повноважень між державними органами України і Автономною Республікою Крим.

2001 Заявлено, що аеропорт Ліверпуля буде названо ім'ям Джона Леннона.

30 червня народилися:

1685 Джон Гей (1685-4.12.1732), англійський поет і драматург, найбільш відомий твір якого — «Опера жебраків» — в XX столітті переробили Бертольд Брехт і Курт Вайль під назвою «Трьохгрошова опера».

1853 Адольф Фюртванглер, німецький археолог, який розкопав залишки стародавньої Олімпії.

1891 Стенлі Спенслер (1891-14.12.1959), англійський живописець, народився і жив у Кукхемі-на-Темзі, Беркшир, утіливши історію християнства в художньому оздобленні Кукхема. Він проклинав всіх і вся, вважав єдино талановитим художником Рембрандта, інших називав образливим словом «нетями». Ненавидів прерафаелитів, самого Рафаеля і багатьох інших.

1911 Чеслав Мілош, найбільший польський поет ХХ століття, есеїст, перекладач, історик літератури. З 1951 Ч. Мілош живе на Заході: спочатку у Франції, потім у США, з 1981 професор слов'янських мов і літератур у Каліфорнійському університеті в Берклі.

1933 Марк Толмачов, український режисер.

1960 Святослав Задерій, музикант, творець групи «Аліса».

1963 Станіслав Савчук, український музикант, головний диригент хору імені Верьовки.

1969 Анастасія Миколаївна Немоляєва, актриса театру і кіно ("Інтердівчинка", "Кур'єр").

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

635