Державна прикордонна служба України констатує неможливість ефективної і комплексної протидії порушенням без інженерного облаштування кордону.
Як повідомили у відділі з питань взаємодії із ЗМІ і зв'язків з громадськістю Державної прикордонної служби України, активні заходи, які прикордонники проводили на проблемних ділянках, дозволяли ефективно протидіяти порушникам. З січня по червень поточного року на ділянці Луганського прикордонного загону було затримано контрабандних товарів на суму більше 6 млн. грн. Ці показники на 26% нижче, ніж за аналогічний період минулого року. Схожа ситуація спостерігається і на іншій, колись проблемній ділянці кордону – українсько-молдавському. Там за 5 місяців затримано товарів на 37% менше, ніж з січня по червень 2005 року. Проте якщо на кордоні з Молдовою сьогодні відзначається значний спад активності правопорушників, то на ділянці Луганського загону за останній місяць ситуація змінилася, повідомляє «УНІАН».
Активність контрабандистів в Луганській області почала зростати одночасно з тим, як місцева влада виступила проти дій прикордонників, зокрема фактично змусила їх припинити інженерне облаштування державного кордону. З 16 травня – з того ж дня, коли були припинені роботи, і дотепер прикордонники Луганського загону затримали контрабандних вантажів майже на 1 млн. 130 тис. грн., за аналогічний період до цього тут було затримано майже удвічі менше контрабанди. Окрім цього за місяць після введення заборони на продовження інженерних робіт співробітники Луганського загону запобігли семи спробам переміщення через кордон наркотиків. Попереднього місяця таких спроб було лише три.
Відсутність інженерного облаштування не дає можливості широко і комплексно підходити до організації охорони кордону. Воно, як уже неодноразово повідомлялося, окрім ліквідації об'їзних шляхів контрабандистів (дехто уже встиг охрестити їх «ровами», «валами» і «окопами», які викликають розбрат між суміжними країнами), передбачає встановлення інформаційних щитів, постів спостереження, наглядових веж, облаштування контрольно-слідової смуги та інших елементів прикордонної інфраструктури. Всі ці елементи в комплексі дають можливість не тільки попередити порушення державного кордону, але й притягати винних до відповідальності. Без інженерного облаштування прикордонникам доводиться покладатися лише на людський ресурс, який, як відомо, обмежений.
Досвід українсько-молдавського сегменту державного кордону яскраво продемонстрував, що з протиправною діяльністю на кордоні можна ефективно боротися. Проте це можливо лише за умови тісної і злагодженої взаємодії на місцях правоохоронних, фіскальних відомств і органів місцевої влади. За відсутності такого розуміння, як це сталося в Луганській області, включається зелене світло протиправній діяльності на кордоні, а більшість напрацювань і досягнень прикордонників області зводиться нанівець.
Як повідомлялося, 20 травня Луганський прикордонний загін припинив роботи з облаштування кордону в прикордонній зоні через невирішеність питання про виділення обласним керівництвом земельних ділянок у власність Державної прикордонної служби України.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом