У разі швидкої реалізації проекту інтеграції об'єднаної енергосистеми (ОЕС) України і Молдови в європейську енергосистему UCTE, інтеграція енергосистем інших країн СНД і Балтії буде прискорена. Таку думку ДП НЕК «Укренерго» повідомили в прес-службі Міністерства палива і енергетики України.
Нагадаємо, UCTE - Союз з координації передачі електроенергії, яка покриває території 22 європейських країн з населенням понад 450 млн. людей.
Як вважають в компанії, Україна не може бути залежною від ступеня готовності і намірів інших країн СНД інтегруватися в UCTE. Проект інтеграції ОЕС України в UCTE може розглядатися як перший етап на шляху до об'єднання енергосистем СНД, країн Балтії і UCTE.
При цьому НЕК «Укренерго» вважає заяви, зроблені головою правління РАТ «ЄЕС Росії» Анатолієм Чубайсом за наслідками засідання Електроенергетичної Ради (ЄЕС) СНД щодо двох проектів інтеграції енергосистем СНД і Балтії, України і Молдови є взаємовиключними, необґрунтованими і такими, що не відповідають дійсності.
Як відзначають в «Укренерго», разом з реалізацією проекту інтеграції української енергосистеми в UCTE, Україна бере участь в іншому проекті - дослідженні синхронного об'єднання енергосистем країн СНД і Балтії з UCTE.
При цьому, підкреслюється в повідомленні, українська сторона всіляко сприяє «проштовхуванню» цього проекту. На основі досвіду роботи «Бурштинського енергоострова» з UCTE, Україна надає свої напрацювання організаційного і технічного характеру в рамках підготовки ТЕО інтеграції енергосистем країн СНД і Балтії з UCTE, передає «УНІАН».
«Укренерго» підкреслює, що Україна самостійно вже провела технічні дослідження своєї системи на предмет її відповідності технічним стандартам UCTE, тоді як технічних досліджень об'єднання енергосистем СНД і Балтії з UCTE ще не існує.
У компанії нагадали, що одним з завдань ЄЕС СНД є сприяння державам – учасницям СНД в реалізації програм інтеграції в систему європейської і світової енергетичної співдружності. «Тому заяви Анатолія Чубайса, які він озвучив на засіданні Електроенергетичної ради СНД у Петербурзі 19 травня, можна потрактувати як такі, що суперечать цілям ЄЕС СНД», - наголошується в повідомленні.
При цьому «Укренерго» відзначає, що українська сторона підтверджує свою участь у проекті дослідження можливості об'єднання енергосистем СНД і Балтії з UCTE, але в тій мірі, в якій не суперечитиме реалізації проекту інтеграції енергосистем України і Молдови з UCTE.
Як повідомлялося в ЗМІ, голова правління РАТ «ЄЕС Росії» Анатолій ЧУБАЙС, головуючий наразі в Електроенергетичній раді СНД, відзначив під час її останнього засідання: «Ці два проекти є взаємовиключними. Технологічно не можна одночасно здійснити і велику синхронізацію (енергосистем СНД і Балтії з європейською енергосистемою – ред.), і малу синхронізацію - Україну і Молдову синхронізувати з Європою. Або те, або інше». За його словами, якщо Україна і Молдова синхронізуються з європейською енергосистемою, вони будуть зобов'язані перейти на ізольований режим з Росією і Білоруссю, що викличе негативні наслідки в багатьох державах СНД і Балтії.
5 травня 2006 року Генеральна Асамблея UCTE у Відні прийняла заявку України про синхронізацію об'єднаної енергосистеми України з енергооб'єднаннями UCTE. Визначено, що до роботи технічного комітету UCTE – Україна залучатимуться представники України, Румунії і Молдови. Протягом місяця комітет UCTE подасть пропозиції про участь у технічному комітеті представників ще двох країн.
Відповідно до прийнятої Енергетичної стратегії України до 2030 року, пріоритетним напрямом державної політики України є забезпечення паралельної роботи ОЕС України з енергетичним об'єднанням країн Європи (UCTE).
1 грудня 2005 року в рамках Саміту Україна–ЄС підписаний Меморандум між Україною і ЄС, одним з головних пунктів якого, є інтеграція електроенергетичного сектора України з електричними мережами і ринками об'єднаної Європи.
Україною вже здійснені перші кроки на шляху до інтеграції енергосистеми в UCTE. Зокрема, Україна має чотирирічний досвід паралельної роботи південно-західної частини енергосистеми – «острови» Бурштинської ТЕС з UCTE. Сьогодні «Бурштинський острів» працює за європейськими стандартами щодо надійності енергозабезпечення, якості електроенергії.
Єврокомісія, в рамках програми Tacis, виділила 3 млн. євро для реалізації проекту «Підтримка інтеграції України з транс'європейськими електричними мережами».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом