Державна дума Російської федерації має намір повторити в Україні так званий «югославський сценарій». Таку думку висловив ForUm’y доктор філософських наук, професор Мирослав Попович, коментуючи намір російських депутатів запитати в уряді РФ інформацію про заходи з повернення АРК Крим до складу Росії.
«Росія буде нагнітати обстановку, створювати провокаційні ситуації, але найбільше вона розраховує на антиукраїнські виступи в Криму, щоб потім виступити в ролі посередника. Росії не стільки Крим потрібен, тому що сьогодні він не має такого стратегічного значення як раніше, головна мета – ослабити позиції України. На фоні уявного кримського повстання російська влада сподівається спровокувати українських росіян і російськомовних українців на рух за відділення від України якихось територій. Держдума хоче створити в Україні югославську ситуацію. Але це неможливо, - вважає Попович.
Як відзначив учений, угода 1774 року, «яку згадують російські депутати, то, безумовно, вона не може бути підставою для повернення Росії Криму». На думку професора, «приводом для таких заяв російських депутатів стала європейська орієнтація України».
Водночас віце-президент Центру дослідження корпоративних відносин Ростислав Іщенко зауважив, що для Росії не має сенсу насильна інтеграція українських територій. «Росія зацікавлена в повному контролі над лінією Дніпра як основної водної артерії, що зв'язує європейський Захід Росії (Смоленськ), Білорусь і Україну з Чорним морем», - відзначив політолог, додавши, що «Росії не вигідно негайно повертати ці території до складу Федерації».
«Водночас не можна сказати, що Москва проводить курс, направлений на стимулювання розпаду України. В Кремлі просто махнули на Київ рукою і чекають, коли оранжеві все зроблять самі. Судячи з усього, чекати залишилося недовго, тому Держдума (до речі, і російські ЗМІ) готують правову і ідеологічну базу повернення Росії в Тавриду, Слов’яносербію і Новоросію», - вказав експерт.
Народний депутат України, перший заступник Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров прогнозує, що Україні треба чекати «жорстких випадів з боку поки що частини російських політиків, але ці випади можуть розширятися до таких моментів, коли вони будуть пов'язані з власне російським керівництвом». «Вони (випади – ред.) будуть пов'язані не тільки з Кримом, як складовою частиною України, вони можуть бути пов'язані з іншими питаннями розвитку України».
За словами Чубарова, подібний тиск ставить за мету «перешкодити Україні внутрішньо стабільно розвиватися шляхом інтеграції до європейських і євроатлантичних структур». Він також наголосив: «Позиція кримських татар в цьому питанні відома і послідовна. Вона пояснюється інтересами самого кримськотатарського народу. Кримські татари, як народ, і їхні лідери доводили в будь-якій ситуації, що не бачать свого майбутнього поза межами української незалежної держави».
Народний депутат Дмитро Видрін вважає, що «ситуація з Кримом нічим не закінчиться». «Проблема не має юридичного рішення. Якби Крим передали Росії, це б означало новий переділ Європи. На це не піде ніхто. Світова еліта просто заблокує будь-яку подібну «ініціативу». Тому це абсолютно нереально», - наголосив він.
«Дуже небезпечними» назвав розмови про зміну кордонів і порушення територіальної цілісності України депутат Верховної Ради Криму Юхим Фікс.
«Це спроба насолити Україні у зв'язку з тією політикою, яку сьогодні проводить наше керівництво по відношенню до РФ. Не можна забувати про те, що між нашими країнами існує широкомасштабний договір і договір про перебування Чорноморського флоту на території України. Тому заяви Думи не зовсім відповідальні і не зовсім правильні», - наголосив Фікс.
«Гарантії територіальної цілісності України дали США і Росія, і тому ставити питання про відрив Криму від України – несерйозно, це свідчить про відсутність політичної культури у російських депутатів. Політики повинні нести відповідальності за ті слова, які говорять», - нагадав кримський депутат.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом