![Політичний шантаж в Україні ніколи не викорінити?](https://for-ua.com/static/images/previews/12/124764-2.jpg)
Президент України Віктор Ющенко все ще не може звикнути до того, що його функції не такі, як були у його попередника Леоніда Кучми. Таку думку ForUm’y висловив директор Українського філіалу Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень Володимир Малинкович, коментуючи недавню ультимативну заяву Ющенка з приводу приведення до присяги суддів КСУ.
Політолог вважає, що «Президент, як гарант, може говорити про приведення до присяги суддів і наполягати на цьому». «Але це зовсім не значить, що він повинен ставити парламенту ультиматум. Річ у тому, що Президент, відповідно до оновленої Конституції, повинен прийняти вибір тих партій, які зараз перемогли на виборах. Тому він не повинен поводитися таким чином. Ультимативний характер його виступів останнім часом, не тільки у зв'язку з Конституційним Судом, але й на першому засіданні сесії - явно пережиток минулого. Президент все ще не може зрозуміти, що його функції не такі, як були вчора у Кучми. В цьому формально є порушення», - зауважив Малинкович, додавши, що, на його думку, «це не позначиться на формуванні фракцій».
Політолог вважає, що «іншого виходу, як формування уряду на чолі з Тимошенко, бути не може». «Партії Регіонів слід змиритися з тим, що вона іде в опозицію, і зрозуміти, що в цьому становищі у неї є цілий ряд переваг», - також завважив він.
В цілому позицію центральної влади Малинкович охарактеризував як «антидемократичну». «Останнім часом наші політики зловживають ультиматумами і політичним шантажем. Це стосується не тільки Президента, але і цілого ряду його найближчого оточення. Це стосується не тільки і не стільки заяв про Конституційний Суд, стільки висловлювань проти рішень облрад. На жаль, ці ультимативні заяви не просто стрясають повітря, вони підкріплюються адмінресурсом і тиском на прокурорську систему».
Народний депутат від СПУ Микола Рудьковський заяву Ющенка прокоментував так: «Я вірю, що Віктор Андрійович теж є Президентом європейської держави і поважає Конституцію і закони. Він є гарантом дотримання Конституції. Його висловлювання можна потрактувати як підтвердження того, що він хоче бачити діючий Конституційний Суд в Україні. Ми, соціалісти, теж цього хочемо. Я думаю, що в червні судді складуть присягу».
Умови, які виклав Президент в обмін на приведення до присяги суддів Конституційного Суду, Рудьковський не став коментувати, проте зауважив: «Ніде в Конституції не написано, що Президент, вносячи ту або іншу кандидатуру, висуває ті або інші умови. Згідно з новим положенням Конституції Президент автоматично вносить до парламенту кандидатуру прем'єра, погоджену коаліцією. Це загальноприйнята європейська практика».
За словами Рудьковського, соціалісти завжди були толерантними в питаннях кадрових позицій. «Для нас пріоритетом є, яку Україну будуватиме коаліція, ніж те, хто в якому кріслі сидітиме. Неодноразово соціалісти демонстрували те, що для нас пріоритетом є побудова в Україні соціально справедливої держави за зразком європейських держав, де при владі соціалісти», - сказав нардеп.
Науковий співробітник інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України Всеволод Степанюк наполягає на тому, що чинний Президент не може ставити умови. «Як Президент може ставити умови, якщо в Конституції чітко написано, що він зобов'язаний затвердити кандидатуру прем'єра, яку представить парламент? Без жодних умов. Тобто це продовження нігілізму. Що стосується заяви Онопенка, то він, можливо, має рацію. Тому що події розвиваються так, що очевидно «Наша Україна» не самостійна в ухваленні рішень. Тому можливий або блок «оранжевих», або ніякого», - зазначив Степанюк.
Народний депутат України 1, 2 і 4 скликань Степан Хмара відзначив, що «у представників оранжевої команди різна політична мета». Проте, на його думку, «коаліція буде створена у будь-якому разі, тому що нікому не хочеться ще раз йти на вибори, витративши такі божевільні гроші». «Проте вона буде нестійкою, і постійно буде виторговувати свої інтереси на клановій основі. Тому шантаж є і буде», - наголосив Хмара.
Народний депутат із фракції «Регіони України» Микола Круглов вважає, що проти політичного шантажу можна боротися тільки за допомогою народу. «Є гарний вислів: «Для того, щоб знати свій зріст, треба підвестися». Якщо ми не навчимося, образно кажучи, ставати на повний зріст і говорити правду – нічого в цій державі не зміниться. Це тільки початок. Шантаж є і ще довго залишатиметься улюбленим методом ведення переговорів у наших політиків», - зазначив нардеп.
Як повідомляв ForUm, В традиційному радіозверненні до українців Глава держави заявив, що не підпише коаліційне подання на посаду прем'єр-міністра, допоки парламент не приведе до присяги суддів Конституційного Суду України.
«Сподіваюся, парламент стане в цьому моїм союзником і своїм першим рішенням приведе до присяги суддів Конституційного Суду України. Я не підпишу подання на прем'єр-міністра до тих пір, допоки не буде виконана ця норма Конституції. Нові депутати повинні засвідчити свою повагу до Основного Закону», - зазначив Ющенко.
Президент також відзначив, що робота прем'єра і уряду повинна базуватися на чіткій програмі дій. "Саме за виконанням програми новий уряд буде оцінювати
і Президент, і парламент, і суспільство", - сказав Глава держави і додав: «Тільки за таких умов я дам згоду на запропоновану коаліцією кандидатуру прем'єр-міністра».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом