Депутат Державної думи Росії, директор Інституту країн СНД Костянтин Затулін називає ГУАМ «підготовчим класом» для втягування країн-учасниць цього об'єднання в західну орбіту і НАТО.
«Я відмовляюся визнавати, що на основі ГУАМ створено нову організацію, що переслідує економічні цілі. Це було перелицювання старого одягу під новий і спроба «застовпити» такі терміни, як демократія і розвиток», - сказав Затулін.
На його думку, Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова розраховували на внутрішній ринок і виконували вказівку «замовників». «Головна мета - запудрити мізки населенню. Країни, що мають потенційні проблеми з територіальною цілісністю, вважали, що ця організація стане гарантією, щоб потрапити під «західну парасольку», і вирішили асистувати НАТО – конкуренту Росії в переділі впливу на пострадянському просторі», - пояснив він.
Затулін також заперечує можливі економічні перспективи організації ГУАМ. «Якою мірою можуть бути корисні ці країни одна одній? Я сумніваюся, що економіки Грузії, України, Азербайджану і Молдови взаємодоповнені. Сумніваюся, що Україні і Молдові так необхідні грузинські вина і мінеральна вода. А що ще може поставляти така країна, як Грузія? Блиск організації додає Азербайджан, який має в своєму розпорядженні енергоресурси. Наявна в Азербайджані мережа трубопроводів дозволяє підтримувати економіку тільки Грузії, а не України або Молдови. До того ж, Азербайджан не піде на поставку енергоносіїв за низькими цінами, як це робить Росія. ГУАМ – це блеф з економічної точки зору», - впевнений директор Інституту країн СНД, передає «УНІАН».
Крім того, депутат Держдуми РФ виключив можливість приєднання Росії до ГУАМ у перспективі. «В Росії немає критичної потреби в товарах з країн ГУАМ. Навпаки, цим країнам потрібен російський ринок і російські енергоносії. Я, наприклад, не чув, щоб українці їхали на заробітчанство до Грузії або Молдови. Вони їдуть до Росії, і тут через це часто виникають певні проблеми», - додав він.
«Декларуючи пошук економічних рішень, країни ГУАМ шукають іншого. Вони сподіваються, що підтримка заходу компенсує їм охолодження відносин з Росією», - резюмував Затулін.
Як повідомляв ForUm, на пленарному засіданні саміту ГУАМ 23 травня президенти Грузії, України, Азербайджану і Молдови підписали декларацію про створення «Організації за демократію і економічний розвиток – ГУАМ», статут організації, а також спільну декларацію глав держав організацій з питань врегулювання конфліктів.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом