Надання російській мові статусу регіональної рішеннями чотирьох місцевих рад - Луганської обласної, Харківської обласної, Донецької обласної, Севастопольської міської - має винятково політичний характер і не викликане загрозливим станом цієї мови в Україні. Так заявив на брифінгу радник Президента - керівник Головної служби гуманітарної політики Секретаріату Президента України Маркіян Лубківський, повідомили ForUm’у у прес-службі Секретаріату.
«Йдеться про цілеспрямовану акцію, яка, на жаль, не сприяє зміцненню міжнаціональної злагоди, забезпеченню політичної стабільності і консолідації суспільства. Її організатори мають усвідомлювати, що вони несуть політичну і правову відповідальність за загострення дуже складного і дуже делікатного мовного питання», - заявив Лубківський.
За його словами, мовної проблеми в Україні не існує і вона створюється штучно. «Захисту і підтримки потребує якраз українська мова, яка має дуже серйозні проблеми з поширенням та функціонуванням у теле- і радіопросторі, у друкованих засобах масової інформації, Інтернеті, книговидавництві й особливо - у сфері побуту», - наголосив Лубківський.
Секретаріат Президента України пропонує вжити ряд першочергових заходів з поліпшення мовної ситуації в державі. По-перше, активізувати роботу зі створення дієвої системи державного управління у сфері реалізації державної мовної політики. По-друге, проаналізувати причини зволікання з виконанням Указу Президента України «Про вдосконалення державного управління в інформаційній сфері» від 26 вересня 2005 року № 1338 та створення повноцінного структурного підрозділу з питань мовної політики у Міністерстві культури і туризму. По-третє, прискорити роботу над проектом Закону про розвиток і застосування мов в Україні і внести його на розгляд Верховної Ради України вже в цьому році. По-четверте, посилити контроль за використанням української мови в державних установах.
Окремо Лубківський наголосив на потребі розробити та внести на розгляд Верховної Ради проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин». Це потрібно для унеможливлення в майбутньому проявів так званого «мовного сепаратизму».
Також найближчим часом буде прийнято Указ Президента України «Про створення Ради з питань етнонаціональної політики при Президентові України», до складу якої увійдуть представники національно-культурних товариств України, а також керівники центральних органів виконавчої влади, які опікуються проблемами національних меншин.
Правову оцінку ситуації з рішеннями місцевих рад щодо статусу російської мови дав на тому ж брифінгу Радник Президента України - керівник Головної служби гуманітарної політики Секретаріату Президента України Микола Полудьонний. «Такі рішення по суті не є правовими, - заявив він. - «Закон України про місцеве самоврядування в Україні» не містить положень щодо права або компетенції обласної ради вирішувати питання мовної політики на території області».
Оскільки ради посилалися на Європейську хартію регіональних мов або мов меншин, то Полудьонний підкреслив, що насправді вона є рамковим документом, об’єктом захисту якого є мови, що зникають. У згаданих чотирьох областях України російська мова не є зникаючою, а навпаки домінуючою, і це - загальновідомий факт.
«Ті рішення певною мірою зачіпають питання національної безпеки України», - заявив керівник Головної служби гуманітарної політики Секретаріату Президента України. «Якщо протести обласних прокурорів і прокурора м. Севастополя на ці рішення рад не будуть задоволені згаданими радами, то буде застосовано такий інструментарій, як звернення до суду», - наголосив Полудьонний. Він також висловив упевненість, що коли запрацює Конституційний суд України, предметом його розгляду стануть певні положення законів, через суперечливість яких виникла можливість поставити мовне питання вищезгаданим чином.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом