Більшість політологів не бачить перспектив участі України в Співдружності незалежних держав. Відповідне експерт-опитування проведено Центром досліджень політичних цінностей.

Зокрема, відомий експерт Центру досліджень політичних цінностей Олексій Бєлишев вважає, що вихід України з СНД, як і перебування в цій організації, не має значення, передає «УНІАН».

На його думку, проблема полягає саме в тому, що вихід спричинить за собою певні негативні наслідки: сам факт виходу – це своєрідний політичний виклик Росії, адже сумніву піддається її вплив на пострадянському просторі. Відповідно, слідством буде подальше погіршення російсько-українських відносин, підвищення цін на енергоносії, торгові війни, введення візового режиму.

Він відзначив, що такий крок не вигідний країнам, залежність яких від Росії досить значна, у тому числі й Україні.

“Вихід з СНД не приведе до втрати або зменшення цієї залежності, а лише стане зайвим приводом для погіршення взаємостосунків з Росією” – відзначив Бєлишев.

«Чи вартий вихід з вмираючої організації, яка не несе в собі ніякої істотної загрози для України і через декілька років розпадеться сама по собі, тих негативних наслідків, які ми отримаємо? СНД – відмираючий проект. Не потрібно вбивати безнадійно хворого”, - додав він.

У свою чергу, відомий науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України Олександр Дергачов вважає, що доцільно “дуже добре прорахувати можливі наслідки, у тому числі непередбачені тими домовленостями, які існують в межах СНД, а штучні, до яких може вдатися Москва”.

Він переконаний, що тільки на основі серйозної оцінки можна приймати це рішення.

У свою чергу, виконавчий директор Інституту євроатлантичної співпраці Сергій Євтушенко вважає, що вихід України з СНД стане початком кінця цієї організації.

На його думку, Україна повинна знаходитися в цій організації лише за таких умов, коли її членство дає конкретні, реальні результати і вигоду. “Ми за останні роки були свідками лише якихось конфліктів щодо зони вільної торгівлі, свідками воєн саме в секторі економіки, і бачимо, що Росія веде селективну політику відносно певних товарів походженням з України і Грузії. Тому за таких умов, я думаю, що можна погодитися з точкою зору Українського МЗС, і готуватися консервувати наше членство в СНД, або припиняти його”, - сказав він.

Президент Української Академії політичних наук Микола Михальченко вважає, що Україні потрібно розглядати питання виходу з СНД, але робити це непоспішно, а зважено – дійсно показати українському народу - чому ми виходимо і чому ця організація не дійсна.

Такої ж думки дотримується директор Європейського інституту інтеграцій і розвитку Дмитро Видрін. “Мені здається, що всі суб'єкти СНД вже зрозуміли непотрібність і неефективність цієї структури. Швидше за все, СНД зберігається за інерцією, а не через якісь ілюзії або надії, які з нею пов'язують”, - сказав Видрін.

На його переконання, в самій Росії прохолодно ставляться до цього проекту, навіть особисто Президент РФ Володимир Путін більше вболіває за проект ЄЕП, ніж за проект СНД. “Тому СНД приречена, це точно”, - упевнений експерт.

“Я впевнений, по-перше, в тому, що СНД приречена через свою неефективність, а не через чиюсь злу волю, і, по-друге, тому що навряд чи від цього ускладняться відносини країн”, - додав Видрін.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

828