Вчора, з нагоди двадцятої річниці катастрофи на Чорнобильській АЕС, Президент України Віктор Ющенко приїхав в це забуте Богом місто – вшанувати пам'ять загиблих ліквідаторів всесвітньо відомої аварії.
«Для сотень, тисяч, можливо мільйонів людей, які сьогодні розкидані по всій Україні, той шматочок землі, на якому ми зараз стоїмо, є святим. Сьогодні, кажучи про двадцяту річницю Чорнобильської аварії, ми говоримо про цю землю і про цих людей», - почав своє звернення до присутніх на мітингу Президент України.
Він порівнював сни і дійсність, міркував, де знаходиться центр Європи (виявляється, в Чорнобилі), розповідав, що український уряд збільшив фінансування Чорнобильської програми, бюджет якої цього року склав 1 мільярд гривень.
Ющенко пригадав, як кілька тижнів тому з українською поетесою Ліною Костенко поїхав в село, яке розташоване за декілька кілометрів від місця катастрофи. Він зайшов в один з будинків і побачив шахівницю з не дограною партією. «Мить обірвалася тоді, коли, очевидно, сім'я жила своїм буденним спокійним життям. Я хочу вам зараз з упевненістю сказати, що прийде час, і всі партії будуть дограні…Чорнобильський сон закінчується», - запевнив Президент і додав: «Ми з вами великий, сильний, мужній український народ, і ми всі разом повертаємося до майбутнього!».
Надали слово і українській поетесі Ліні Костенко, яка впродовж багатьох років вивчає тему Чорнобиля. Вона звернула увагу на те, що біля Чорнобильської АЕС стоїть пам'ятник Прометею. «Я хочу нагадати, що Прометей, який вкрав у богів вогонь, передав його людям так обережно, щоб жодна іскорка не впала. Якби Прометей ожив, я думаю, він би захотів забрати назад вогонь у людей. Люди поставилися до вогню дуже необачно... Мені дуже важко сказати якісь оптимістичні слова. Існують дві речі, проти яких неможливо піти грудьми вперед, ніяка сміливість не допоможе проти хамства і радіації», - сказала Костенко. Поетеса прочитала уривки своїх віршів, присвячених цьому українському «Монстру ХХ століття»:
«Кричали: «Біс!», пишались зробленим,
Прогрес любили над усе.
Летить лелека над Чорнобилем -
Нікому діток не несе.
Ми – атомні заложники прогресу,
Вже в нас нема ні лісу, ні небес.
Так і живем: від стресу і до стресу,
Читаєм чорну азбуку ЧАЕС».
Вона підкреслила, що ліквідаторам потрібно низько вклонитися. Але цього дня були не тільки поклони, а й нагороди та подарунки від Президента. Ющенко вручив родичам загиблих ордени, ліквідаторам і потерпілим від наслідків аварії - державні нагороди, а також ключі від автомобілів.
Не обділив своєю увагою Глава держави і пресу. Журналістам надалася можливість дізнатися про перспективи і програми, які впроваджуватимуться на ЧАЕС. Ось, наприклад, «Укриття» з збереження рідких ядерних відходів, за словами Ющенка, буде добудовано. «Ми добудуємо проект, початий кілька років тому, з збереження твердих ядерних відходів. Безумовно, в найближчому майбутньому, можливо, через декілька місяців, через декілька тижнів, ми закладемо перший бетонний блок в побудову нового укриття», - додав він.
Віктор Андрійович заявив, що необхідно почати формувати план дій про проведення повної реанімації Чорнобильської зони, проведення в зону проекти розвитку, щоб не «говорили про Чорнобиль виключно в чорному контексті».
Він відзначив, що на сьогодні українською владою пропонується пакет проектів розвитку Чорнобильської зони - на порядку денному стоять, в першу чергу, чотири проекти. «Я говорю про сховище твердих ядерних відходів, проект «Вектор», який має передбачити в собі збір всіх залишків радіаційних забруднень твердого характеру», - сказав він.
За словами Глави держави, другий проект - це укриття для збереження рідких ядерних відходів. «Без цих проектів не можна далі говорити про перспективу, наприклад, проекту «Укриття», - підкреслив Ющенко.
На думку Президента, далі йдуть проекти розвитку, які торкаються, в першу чергу, наукової сфери. «Для цієї частини проектів сьогодні вже актуальна міжнародна ініціатива про створення міжнародного науково-технічного центру на базі об'єктів Чорнобильської станції», - сказав він.
Віктор Андрійович заявив, що необхідно, щоб українські громадяни і світова спільнота звернули увагу на Чорнобильську трагедію і «не поспішали перегорнути ці сторінки». Напевно, ці сторінки, про які говорить Президент, навряд чи вдасться колись перегорнути, поки в серцях людей живе пам'ять, поки не відома вся правда, що ж сталося тоді, 26 квітня 1986 року.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом