Представники ООН не погоджуються з оцінками наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які висловили деякі неурядові організації напередодні 20-ї річниці катастрофи.

"Нам подають сильно спотворену картину, і це негативно позначається на потерпілих від Чорнобильської аварії. Всі серйозні наукові дослідження вказують на те, що дія радіації виявилася слабшою, ніж передбачалося раніше", - говориться в статті директора бюро Програми розвитку ООН (ПРООН) з країн Європи і СНД Калмана Міжея і менеджера програми ПРООН по СНД і Кавказу, експерта координаційного центру по Чорнобилю Луїзи Вінтон.

20-а річниця Чорнобильської аварії, що сталася 26 квітня 1986 року, спровокували чергову хвилю панічних заяв про її дію на здоров'я людини і навколишнє середовище. Як завжди, в такі пам'ятні дати говориться про сотні тисяч жертв, наводяться нові дані про високий рівень захворюваності раком, уроджених вад розвитку і смертності в цілому", - відзначили представники ООН, передає «Інтерфакс».

"Дійсно, декілька десятків працівників рятувальних служб, які брали участь у гасінні вогню в реакторі, загинули від гострої променевої хвороби. Нарарзі продовжуються дослідження у зв'язку з підвищеним рівнем захворюваності раком, катарактою і серцево-судинними захворюваннями у ліквідаторів аварії, які працювали в зоні реактора протягом декількох місяців після аварії. Серед тих, хто пережив аварію в дитячому віці, виявлено близько 5000 випадків захворювання раком щитовидної залози, викликаного радіоактивним йодом, який потрапив в організм з молоком, що вживався в їжу впродовж декількох тижнів безпосередньо після аварії. Немає сумнівів в тому, що аварія принесла справжні страждання, особливо тим 330 тис. людей, які внаслідок катастрофи були переселені з рідних місць", - мовиться в статті.

"У той же час радіація не зробила якогось впливу на фізичне здоров'я п'яти мільйонів жителів забруднених районів, яких зараховують до "жертв Чорнобиля", - вважають автори.

Вони відзначили, що люди піддалися дії невеликих доз радіації, які в більшості випадків порівнюють з природним радіаційним фоном.

"Два десятиріччя природного розпаду радіоактивних речовин і відновних заходів привели до того, що території, які спочатку вважалися забрудненими, вже не відповідають цьому визначенню. Учені не змогли встановити зв'язок між радіацією і медичними проявами, за винятком рака щитовидної залози, який успішно лікується в 98,5% випадків", - підкреслюється в статті.

При цьому представники ООН відзначили, що була підтверджена дія аварії на психічне здоров'я населення. "Як виявилося, страх радіації являє навіть більшу загрозу для здоров'я, ніж сама радіація. Симптоми стресу відзначаються у переважної більшості жителів потерпілих районів, і багато хто з них переконаний, що через дію радіації вони приречені на хвороби і ранню смерть. Частково це пов'язано з тим, що за радянських часів інформація про Чорнобиль була засекречена", - мовиться в статті.

Представники ООН вважають, що наразі необхідні програми з розвитку регіону, потерпілого від чорнобильської аварії.

"В цьому регіоні необхідно проводити політику, направлену на боротьбу з бідністю, а не на посилення економічної залежності населення. Потрібні кампанії в області охорони здоров'я, направлені на боротьбу з алкоголізмом і курінням, основними чинниками, що підривають здоров'я населення на території колишнього Радянського Союзу, а також ініціативи щодо розвитку місцевих співтовариств, мета яких - навчити людей покладатися на власні сили і повернути їх до нормального життя", - відзначають автори статті.

"Турбота про жителів потерпілих районів зрозуміла, але для того, щоб подолати страх перед наслідками катастрофи, їм швидше необхідна достовірна інформація, висловлена в доступній формі, а не ультрамодерне діагностичне обладнання. Покоління дітей Чорнобиля вже виросло, і найкраще, що можна зробити для них і їх дітей - не нагадувати про жахи радіації, а дати їм кошти, можливості і віру в свої сили, необхідні для повернення до нормального життя", - говориться в статті.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

348