Міністерство юстиції США розслідує діяльність компанії «РосУкрЕнерго», яка постачає газ вартістю в мільярди доларів з Росії і Центральної Азії в Україну, повідомили інформовані джерела в Європі і США. Про це пише американська газета «Wall Street Journal».

«Представники зареєстрованої у Швейцарії «РосУкрЕнерго» і Raiffeisen Investment AG, філіалу віденського Raiffeisen Bank AG, який є утримувачем 50% акцій «РосУкрЕнерго» від імені власників, імена яких не розголошуються, недавно зустрічалися із слідчими департаменту з боротьби з організованою злочинністю міністерства юстиції у Вашингтоні. Вони обговорювали непрозору структуру власників компанії, але що саме привернуло увагу американської влади, невідомо. Прес-секретарі Raiffeisen і «РосУкрЕнерго» відмовилися від коментарів. Прес-секретар міністерства юстиції Дрю Вейд заявив, що не може ні підтвердити, ні спростувати інформацію про проведення кримінального розслідування», - пише газета, слова якої цитує «Inoрressa».

«Компанія «РосУкрЕнерго», чию непрозору діяльність і структуру власників називають загрозою енергетичній безпеці Європи і політичній стабільності України, наразі переглядає плани реєстрації акцій для відкритих торгів, для якої потрібне розкриття інформації про справжніх власників компанії, повідомили джерела, близькі до компанії. Друга половина «РосУкрЕнерго» належить російському газовому гіганту «Газпром», контрольованому державою. Представники «Газпрому», Росії і України заперечують, що їм відомі імена акціонерів, що стоять за часткою Raiffeisen.

Останні події, пов'язані з компанією, що стали політичним питанням в Україні і викликали занепокоєння західних урядів, імовірно, тільки посилять страхи західних країн щодо надійності російських енергетичних поставок на тлі високих цін і зростання напруження між Заходом і Кремлем. Американське розслідування, очевидно, буде неприємним для Москви, яка прагне використати теперішнє головування у «великій вісімці» для пропаганди енергетичної безпеки, і зміцнить побоювання Західної Європи з приводу спроб «Газпрому» купувати там енергетичні активи», - говориться в матеріалі.

«В середу на зустрічі в Москві «Газпром» попередив дипломатів Європейського союзу, що не слід блокувати його спроби розширення в Західній Європі, відзначивши в заяві, що він може продавати газ в Китай і Північну Америку, а не в ЄС, тоді як Європа сьогодні одержує з Росії чверть свого газу. Приблизно 80% цих поставок іде через Україну. Сумніви з приводу структури власників і філіалів «РосУкрЕнерго» в листопаді змусили її аудиторів піти у відставку, як випливає з листа, який вони направили в KPMG International у Відні і який потрапив в руки некомерційної організації лівого спрямування Global Witness, зареєстрованої в Лондоні, що займається розслідуванням корупції в країнах, що розвиваються. В листі говориться, що «РосУкрЕнерго» може входити в групу компаній, що становить неприйнятний ризик для репутації KPMG.

«РосУкрЕнерго» перебуває в центрі політичної боротьби в Україні, де президент Віктор Ющенко виявився під ударом через те, що відвів компанії ключову роль, домовляючись в січні з «Газпромом» про постачання газу в Україну. Ющенко виправдовує свою згоду тим, що це була єдина можливість добитися прийнятних цін на газ, але його противники стверджують, що це заохочує корупцію і робить Україну відкритою для впливу «Газпрому» і невідомих бізнесменів», - пише видання.

«В детальній доповіді, підготовлюваній до публікації, Global Witness повідомляє нові подробиці походження «РосУкрЕнерго» і 15-річну історію боротьби непрозорих посередницьких компаній за можливість продавати центральноазіатський газ Україні, прокачавши його по трубопроводах «Газпрому».

В доповіді сказано, що ще дві маловідомі компанії, пов'язані з «Газпромом», уклали операції з доставки газу в Україну раніше, ніж Rosukrenergo. Одна з них, зареєстрована в Угорщині фірма Eural Trans Gas, має численні зв'язки з «РосУкрЕнерго». Крім іншого, Eural Trans Gas частково належала інвестиційній компанії, директором якої був британський бізнесмен Роберт Шетлер Джонс. Джонс був одним із засновників «РосУкрЕнерго». Прес-секретар Eural Trans Gas і Джонс відмовилися від коментарів.

Іншим партнером «Газпрому», названим в доповіді Global Witness, є Itera Group, яка грає аналогічну роль у продажу газу Україні. Це російська компанія, що має філіал у Флориді. Її діяльність стала предметом розслідування ФБР у 2002 році. В результаті не було пред'явлено ніяких звинувачень, але факт розслідування, а також наявність філіалу на території США дали міністерству юстиції право розслідувати діяльність «РосУкрЕнерго». Прес-секретар Itera у Флориді не відповів на дзвінок з проханням дати коментар», - пише газета.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

357